Περιστέρι-Τενερίφη 88-81: «Πέταξε» για το 2/2 απέναντι στο φαβορί

Μεγάλη εμφάνιση και νίκη για το Περιστέρι απέναντι στο φαβορί του 8ου ομίλου στο «Ανδρέας Παπανδρέου» με τους παίκτες του Σπανούλη να κάνουν υποδειγματική εμφάνιση και να παίρνουν τη νίκη με 88-81.

Ο Ραντάνοφ με 21 πόντους και οι Φρανσίσκο (16π, 5ασ), Ντένμον (16π) ήταν αυτοί που ξεχώρισαν για τον ΓΣΠ με τον Ουέρτας να τελειώνει το ματς με 17 πόντους και 9 ασίστ για λογαριασμό της Τενερίφης.

Το Περιστέρι ξεκίνησε με καλό επιθετικό ρυθμό, κάτι που διατήρησε σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο. Με τον Ραντάνοφ να παίρνει προσπάθειες χάρη στα εξαιρετικά κοψίματά του στην πλάτη της άμυνας, αλλά και τα εξαιρετικά του ποσοστά πίσω από τα 6.75, ο ΓΣΠ μπήκε από νωρίς σε θέση οδηγού στο σκορ. Η είσοδος του Φρανσίσκο στο ματς έδωσε ακόμα περισσότερη ώθηση στους γηπεδούχους που έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +9 (26-17).

Η Τενερίφη χτυπούσε με μεγαλύτερη συνέπεια στο «ζωγραφιστό», κυρίως με τον Σερμαντίνι αλλά και τα mid range, και για αυτό τον λόγο έμενε κοντά στο σκορ. Το σκηνικό όμως άλλαξε λίγο μετά την έναρξης της δεύτερης περιόδου αφού το Περιστέρι έβγαλε πολλή ενέργεια στην άμυνά του, έκλεψε μπάλες και βρήκε σκορ και στο ανοιχτό γήπεδο, ενώ το τρίποντο ήταν το μεγάλο του όπλο. Το κοντέρ έγραψε 8/9 (10/14 στο ημίχρονο) και η διαφορά έφτασε και τους 15 πόντους (46-31) την ώρα που η Τενερίφη κρατιόταν στο ματς χάρη στα τρίποντα του Φιτιπάλδο. Ο Φρανσίσκο τελείωσε το πρώτο μέρος με 15 πόντους με το τρίποντο του Μωραΐτη στη λήξη να διαμορφώνει το 57-43 του ημιχρόνου.

Το Περιστέρι δεν είχε τρίποντο στο τρίτο δεκάλεπτο (0/8) αλλά είχε επιθετικό ριμπάουντ. Χάρη σε αυτό κυρίως αλλά και στην καλή του άμυνα, η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 16 (63-47). Από εκείνο το σημείο και μετά, η Τενερίφη έλεγξε τον ρυθμό, βρήκε και αυτή αρκετές δεύτερες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ και με επιμέρους 13-3 μείωσε στους 6 (66-60). Οι παίκτες του Σπανούλη επιστράτευσαν μπασκετική λογική και ορθολογικές επιλογές στην επίθεση και με αυτόν τον τρόπο κατάφεραν να αποκτήσουν μια μικρή διαφορά στο 30’ (71-62).

Μεγάλη μάχη στο τέταρτο δεκάλεπτο με το Περιστέρι να στέκεται στο ύψος του και να διαχειρίζεται άψογα το προβάδισμά του, παρά την πίεση των Ισπανών. Με τον Φρανσίσκο να έχει περισσότερο τώρα τον ρόλο του δημιουργού, και τον Ραντάνοφ να κάνει υποδειγματικό ματς, ο ΓΣΠ προηγήθηκε 78-64 και παρά την αστοχία στο τρίποντο έβρισκε τις λύσεις για να κρατά σε απόσταση την Τενερίφη. Η ομάδα του Βιδορέτα μπόρεσε να πλησιάσει μέχρι τους 8 (83-75) αφού πάντα υπήρχε απάντηση από τους γηπεδούχους. Το τρίποντο του Ντέιβις τελείωσε στην ουσία το ματς με τις δύο ομάδες να παίζουν για τη διαφορά στα τελευταία δύο λεπτά.

Δεκάλεπτα: 26-17, 57-43, 71-62, 88-81

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 9 (4/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντέιβις 9 (2), Ντένμον 16 (4/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Φρανσίσκο 16 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σταυρακόπουλος, Τζούστον 5 (6 ριμπάουντ), Κασελάκης 5 (1), Μωραΐτης 7 (2), Πουλιανίτης, Ραντάνοβ 21 (6/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ)

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Βιντορέτα): Αμπρομάιτις 5 (1), Κουκ 6 (6 ριμπάουντ), Φιτιπάλντο 8 (4/5 δίποντα), Σαλίν 15 (3/8 τρίποντα), Σερμαντίνι 13 (3/7 δίποντα, 7/10 βολές), Ουσέδα 2, Ντιανιέ 3, Ντόρνεκαμπ 4 (1), Φερνάντεθ 8 (2), Χουέρτας 17 (8/13 δίποντα, 9 ασίστ), Σάστρε