Προμηθέας-Αμβούργο 81-77: Γιάνγκ και Κόντιτ τον οδηγούν στο Eurocup

Σημαντική νίκη για τον Προμηθέα στην Πάτρα κόντρα στο Αμβούργο για την 4η αγωνιστική του Eurocup με 81-77, με τους Τζο Γιάνγκ και Τζορτζ Κόντιτ να είναι ασυναγώνιστοι.

Ο Αμερικανός και ο Πορτορικανός ήταν οι κινητήριοι μοχλοί της ομάδας του Μάκη Γιατρά. Ο Γιάνγκ είχε 23 πόντους και ο Κόντιτ 22 πόντους και 10 ριμπάουντ ωστόσο ο Μιχάλης Τσαϊρέλης έκανε το κρίσιμο κλέψιμο λίγο πριν το φινάλε που οδήγησε στη διασφάλιση της τρίτης νίκης σε τέσσερα ματς για τους Πατρινούς.

Οι γηπεδούχοι απέδωσαν πολύ καλά στην επίθεση στο πρώτο μισό του ματς, έχοντας τον έλεγχο του ρυθμού αλλά και το προβάδισμα από τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου και μετά. Με πρωταγωνιστές τους δύο προαναφερόμενους, ο Προμηθέας πήρε τη μεγαλύτερή του διαφορά στο φινάλε του πρώτου μέρους, όταν και προηγήθηκε 45-36.

EURO CUP 2022-2023 / ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ – ΑΜΒΟΥΡΓΟ (ΓΙΩΤΑ ΛΟΤΣΑΡΗ / EUROKINISSI)

Το Αμβούργο κατάλαβε πως έπρεπε να αντιδράσει μέσω της άμυνας και το έκανε στη γ’ περίοδο. Για πρώτη φορά ο Προμηθέας σκόραρε λιγότερους από 20 πόντους σε ένα δεκάλεπτο (16) και παρότι συνέχισε να έχει προβάδισμα 9 πόντων στα μέσα της περιόδου (59-50) οι Γερμανοί πλησίασαν στον πόντο στο 30’ (61-60).

Το ματς στην τέταρτη περίοδο απέκτησε χαρακτήρα «θρίλερ» με το προβάδισμα να αλλάζει συνέχεια κάτοχο. Στο 74-74, ο Γιάνγκ εκτέλεσε εύστοχα τρεις βολές, ο Τσαϊρέλης έκανε το κλέψιμο της βραδιάς στη συνέχεια στην επαναφορά του Αμβούργου, δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στον Ντάνγκουμπιτς να «καθαρίσει» το ματς για το 79-74.

Ο Προμηθέας είναι στην κορυφή του δεύτερου ομίλου με 3-1 και την επόμενη αγωνιστική (23/11) παίζει εκτός έδρας με τη Σλασκ Βρότσλαβ. Στο 2-2 το Αμβούργο.

Δεκάλεπτα: 21-17, 45-36, 61-60, 81-77

Προμηθέας (Γιατράς): Κάουαν 6 (1/5 σουτ, 4/5 βολές, 5 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 4, Γιανγκ 23 (6/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8/11 βολές), Κοντίτ 22 (9/14 δίποντα, 4/5 βολές, 9 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης, Μουράτος 1, Γκίκα 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Κακλαμανάκης 2, Σίμπσον 10 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Κουλμπόκα 8 (2/12 σουτ, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ)

Αμβούργο (Κόρνερ): Σούρμαν 3, Μέλερ, Μάισνερ 6 (2), Γούνταρντ 12 (2), Σάμαρ 3 (1/9 σουτ), ΜακΚάλουμ 15 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 λάθη), Χάινρικς 11 (1), Κλαρκ 2, Βόλφαρθ-Μπότερμαν 8 (7 ριμπάουντ), Τσάιλντς 17 (8/11 δίποντα, 1/6 βολές, 16 ριμπάουντ)