Βαλένθια-Μπαρτσελόνα 84-83: Μπήκε σε τροχιά οκτάδας (vid)

Η Βαλένθια έκαμψε την αντίσταση της Μπαρτσελόνα (84-83) και πανηγύρισε την έβδομη νίκη της στις πρώτες 15 αγωνιστικές της φετινής Euroleague.  Ο Λαπροβίτολα με 28 πόντους και 6/11 τρίποντα προσπάθησε να διατηρήσει τους Καταλανούς στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, αλλά δεν τα κατάφερε, αστοχώντας στο κρίσιμο τρίποντο 6’’ πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης.

Γουέμπ και Ντούμπλιεβιτς έβαλαν τη Βαλένθια σε θέση οδηγού του σκορ στα πρώτα λεπτά, αλλά η Μπαρτσελόνα παίζοντας συνεχώς με τον Βέσελι, κατάφερε να πάρει το πάνω χέρι. Ο Τσέχος είχε πετύχει οκτώ πόντους στα πρώτα έξι λεπτά, ενώ την ίδια ώρα οι γηπεδούχοι είχαν όλοι μαζί 10 πόντους. Μάλλον όχι όλοι μαζί, καθώς οι μόνοι που είχαν σκοράρει ήταν οι δύο που αναφέραμε στην αρχή της παραγράφου. Το +6 (10-16) των Καταλανών δεν έμεινε για αρκετή ώρα. Ο Ριβέρο μπήκε στην εξίσωση στο σκοράρισμα και με έξι πόντους στα τελευταία 71 δευτερόλεπτα έγραψε το 20-20 του πρώτου δεκαλέπτου.

Με τον Πρέπελιτς να πετυχαίνει πέντε σερί πόντους η Βαλένθια έκανε το 26-21, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν με πρωταγωνιστή σε αυτό το διάστημα τον Ντα Σίλβα. Ο νεαρός Πραντίγια έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του, η οποία κατάφερε να «χτίσει» διαφορά επτά πόντων (41-34). Λαμπροβίτολα και Μίροτιτς ευστόχησαν στο ζευγάρι ελευθέρων βολών που εκτέλεσαν και διαμόρφωσαν το 41-38 του πρώτου ημιχρόνου.

«Παγωμένοι» επέστρεψαν από τα αποδυτήρια οι παίκτες. Πέρασαν περισσότερα από δύο λεπτά πριν ο Λαπροβίτολα πετύχει τους πρώτους πόντους του δευτέρου ημιχρόνου. Ο άσος της Μπαρτσελόνα με ένα γκολ φάουλ και ένα εύστοχο τρίποντο έκανε το 41-44. Τη σκυτάλη πήρε ο Μίροτιτς, ο οποίος ανέβασε τη διαφορά στους πέντε (43-48), όμως η Βαλένθια και πάλι βρήκε τρόπο να επιστρέψει και να αποκτήσει τα ηνία. Τέσσερις σερί βολές του Πρέπελιτς έκαναν το 58-53 με τον Κούριτς να απαντάει και να μειώνει στους τρεις στο τέλος της περιόδου (62-59).

Ο Χάρπερ, που ήταν άφαντος επιθετικά για σχεδόν τρία δεκάλεπτα, εμφανίστηκε στο τελευταίο και με επτά πόντους ανέβασε τη διαφορά στους εννιά (72-62) για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Μέσα σε 60 δευτερόλεπτα η Μπαρτσελόνα πλησίασε ξανά στους τρεις (72-69). Οι γηπεδούχοι κράτησαν τους αντιπάλους τους χωρίς πόντο για δυόμισι λεπτά με τη διαφορά για μία και μοναδική φορά να φτάνει σε διψήφιο αριθμό πόντων (79-69). Ο Λαπροβίτολα ήταν και πάλι εκεί για την ομάδα του και τη βοήθησε έτσι ώστε να μπει ξανά σε τροχιά νίκης. Ο Μίροτιτς με το πρώτο του τρίποντο στο ματς σε οκτώ προσπάθειες έριξε τη διαφορά στα μικρότερα δυνατά επίπεδα (81-80). Η ψυχραιμία του Τζόουνς στις βολές έγειρε την πλάστιγγα οριστικά υπέρ των γηπεδούχων (84-83).

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 41-38, 62-59, 84-83

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 11 (1 τρίποντο), Κλαβέρ 2, Πουέρτο, Πρέπελιτς 9 (1), Πραντίγια 5, Γουέμπ 9 (2), Λόπεθ-Αροστέγι 3, Τζόουνς 9, Ράντεμπο 6 (2), Ντούμπλιεβιτς 14 (2), Αλεξάντερ, Ριβέρο 16.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 3, Βέσελι 14, Κάλινιτς 4, Σατοράνσκι 6, Λαπροβίτολα 28 (6), Αμπρίνες, Χίγκινς 2, Τόμπι 4, Κούριτς 10 (2), Γιοκουμπάιτις 1, Μίροτιτς 11 (1), Νάτζι.