Παναθηναϊκός – Ζαλγκίρις 89-65: Τη διέλυσε στο… μισοάδειο ΟΑΚΑ (vid)

Ο Παναθηναϊκός κάνοντας ένα δεύτερο ημίχρονο από άλλον πλανήτη διέλυσε με 89-65 τη Ζάλγκιρις που στο ημίχρονο ήταν μπροστά με +15.

Τι και αν έχανε με 15 πόντους στο ημίχρονο; Ο Παναθηναϊκός με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πάρις Λι που πέτυχε 24 πόντους γύρισε το εις βάρος του σκορ και με ένα ημίχρονο που πέτυχε 62 πόντους νίκησε άνετα στο μισοάδειο ΟΑΚΑ τη Ζαλγκίρις.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους Λιθουανούς να παίρνουν πολύ νωρίς διψήφια διαφορά με 10 (4-14). Σε αυτό το σημείο ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα σερί 9-0 και έφερε το ματς στον πόντο (13-14) αλλά η Ζάλγκιρις κράτησε την ψυχραιμία της και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με σκορ 19-24.
Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν ξανά στο +10 (19-29) αφού οι Πράσινοι έκαναν συνεχόμενες κακές επιλογές στην επίθεση.

Ο λιγοστός κόσμος που βρέθηκε απόψε στο ΟΑΚΑ, έβλεπε την ομάδα του να παίζει σε χαμηλές στροφές ενώ η Ζαλγκίρις εκμεταλλευόταν το κάθε λάθος και με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 27-42 ξέσπασε σε αποδοκιμασίες.

Αυτό έφερε τον Παναθηναϊκό να γυρνά από τα αποδυτήρια με διάθεση για να ανατρέψει την αναμέτρηση. Η ομάδα του Ράντονιτς κάνοντας ένα επιμέρους 15-6 επέστρεψε (42-48) δίνοντας κίνητρο και στον κόσμο να μπει στο κλίμα.

Λι, Γιώργος Καλαϊτζάκης και Μπέικον έδωσαν λύσεις σε άμυνα και επίθεση με το Τριφύλλι λίγο αργότερα να παίρνει για πρώτη φορά το προβάδισμα (54-52). Αυτό έμεινε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (64-58) με τον Παναθηναϊκό να κάνει το τέλειο δεκάλεπτο αφού το επιμέρους σκορ ήταν 37-16.

Το τέλειο τρίτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε με μια εξίσου καλή τελευταία περίοδο αφού οι Πράσινοι ξεκίνησαν με 11-0 σερί και η διαφορά εκτοξεύτηκε με τρίποντο του Λι στο +16 (74-58). Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Παναθηναϊκός δεν κοίταξε πίσω κάνοντας πάρτι στα τελευταία λεπτά με τη διαφορά να κλείνει στο +24 (89-65) ενώ παράλληλα ο κόσμος χειροκροτούσε συνεχώς την ομάδα για την απολαυστική παράσταση του δευτέρου ημιχρόνου.

Τα Δεκάλεπτα: 19-24, 27-42, 64-58, 89-65.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 7 (1), Λι 24 (4/6 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Παπαγιάννης 12 (4/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4//6 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 5 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 4 (1), Σαμοντούροβ, Μπέικον 13 (2/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πονίτκα 13 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Γκριγκόνις 4 (4/6 βολές), Γκουντάιτις 7 (3/3 δίποντα, 1/5 βολές).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Μακσβίτις): Γκεντράιτις, Λεκαβίτσιους 9 (1 τρίποντο, 1 ασίστ, 4 λάθη), Χέιζ 4 (7 ριμπάουντ), Σμιτς 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μπιρούτις 9 (3/3 δίποντα, 3/3 βολές), Λουκοσιούνας 3 (1), Μπραζντέικις 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Πολονάρα 2 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντίμσα 8 (2), Μπουτκεβίτσιους 4, Ουλανόβας 7 (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 19/32 δίποντα, 10/19 τρίποντα, 21/33 βολές, 26 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 8 επιθετικά), 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 18/39 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 11/12 βολές, 39 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 18 επιθετικά), 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 19 λάθη, 4 μπλοκ.