Φενερμπαχτσέ – Ζαλγκίρις 87-79: Συνέχισε ακάθεκτη στο κυνήγι της τετράδας η Φενέρ

Η Φενερμπαχτσέ νίκησε στην Πόλη τη Ζαλγκίρις και συνεχίζει το κυνήγι της Μονακό για μια θέση στην πρώτη τετράδα.

Με τους Χέιζ και Ντόρσεϊ που πέτυχαν από 19 και 15 πόντους αντίστοιχα η Φενέρμπαχτσε νίκησε εντός έδρας τη πολύ μαχητική Ζαλγκίρις συνεχίζοντας την προσπάθεια για την κατάληψη μιας θέσης στην πρώτη τετράδα που δίνει πλεονέκτημα έδρας.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τη Ζαλγκίρις να έχει τον έλεγχο του ματς και μέχρι το 8 να προηγείται με 16-14. Σε αυτό το σημείο η Φενέρ απάντησε με σερί 8-0 και έκλεισε την περίοδο στο +6 (22-16).

Οι Λιθουανοί στη δεύτερη περίοδο όχι μόνο μείωσαν στο σκορ αλλά 3 λεπτά πριν το ημίχρονο ισοφάρισαν σε 35-35. Η απάντηση των Τούρκων όμως είχε κρότο αφού με τον Μπιμπέροβιτς που σκόραρε δύο σερί τρίποντα έκαναν σερί 11-0 για να πάνε οι δύο μονομάχοι στα αποδυτήρια με σκορ 46-35.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν σημάδια αντίδρασης και να μειώνουν προσωρινά στους 7 (53-46). Παρόλα αυτά η ομάδα του Ιτούδη ξαναπήρε την πρωτοβουλία πηγαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο με +10 (65-55).

H Φενερμπαχτσέ κυριάρχησε και σε αυτό αφού βρέθηκε στα μισά του στο +15 (77-62). Η Ζαλγκίρις όμως με επιμέρους 12-3 μείωσε στο τελευταίο λεπτό στους 4 (83-79) αλλά η τουρκική ομάδα άντεξε και πήρε αυτή τη σημαντική νίκη με 87-79 μένοντας ζωντανή στο κυνήγι της τετράδας.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 46-35, 65-55, 87-79

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλεϊ 13 (5/8 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Έντουαρντς, Χέιζ – Ντέιβις 19 (5/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/9 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπιμπέροβιτς 8 (2), Τζέκιρι 13 (5/6 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκούντουριτς 14 (3/4 τρίποντα), Ντόρσεϊ 15 (3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ασίστ), Μπούκερ 3 (1), Καλάθης 2 (6 ασίστ).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Μακσβίτις): Τέιλορ 11 (1 τρίποντο, 9 ασίστ), Λεκαβίτσιους 7 (1), Χέιζ 12 (5/8 δίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Σμιτς 18 (4/5 τρίποντα), Μπιρούτις 7, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 10 (4 ριμπάουντ), Πολονάρα 6 (2), Ντίμσα, Μπουτκεβίτσιους 1, Ουλανόβας 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη).

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 21/36 δίποντα, 9/18 τρίποντα, 18/23 βολές, 24 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 6 επιθετικά), 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 7 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 20/40 δίποντα, 9/19 τρίποντα, 12/16 βολές, 33 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 12 επιθετικά), 21 ασίστ, 1 κλέψιμο, 11 λάθη, 1 μπλοκ.