Νέα Ζηλανδία – Μεξικό 100-108: «Βροχή» από τρίποντα και πρώτη νίκη για τους Αμερικανούς (vids)

Σπουδαίο ματς έγινε στην Πασάι με το Μεξικό να παίρνει την πρώτη του νίκη στο τουρνουά κόντρα στη Νέα Ζηλανδία, εκμεταλλευόμενο το πολύ καλό του ποσοστό στα τρίποντα.

Οι Μεξικανοί σούταραν 14/25 (56%) πίσω από τα 6.75, προηγήθηκαν 57-41 στο ημίχρονο και έφτασαν τη διαφορά μέχρι τους 19 στο τρίτο δεκάλεπτο (54-73).

Με επιμέρους 14-2 από εκείνο το σημείο, οι Νεοζηλανδοί πλησίασαν στο 68-75 και μπήκαν ξανά στο ματς. Η τελευταία περίοδος ήταν πραγματική μάχη, με την τελευταία αντίπαλο της Ελλάδας να πλησιάζει στο -4 (97-101) στα 52’’ ωστόσο ένα τρίποντο του Πάκο Κρους κλείδωσε την πρώτη νίκη των Μεξικανών.

Χαμός πλέον στον όμιλο Ν, με Μεξικό και Νέα Ζηλανδία να είναι στο 1-3 και την Αίγυπτο (1-2) να αναμετράται με την Ιορδανία (0-3) σε λίγη ώρα.

Ο Κρους είχε 27 πόντους με 6/9 τρίποντα, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ με τον Χάιμες να προσθέτει 17 πόντους, 11 ριμπάουντ και 7 ασίστ για τους νικητές.

Για τη Νέα Ζηλανδία, ακόμα μία τρομερή εμφάνιση από τον Τε Ράνγκι με 32-2-2 έχοντας 6/9 τρίποντα ενώ ο Ίλι μέτρησε 18 πόντους, 10 ασίστ και 5 ριμπάουντ με 3/5 από τα 6.75.

Δεκάλεπτα: 22-31, 41-54, 68-78, 100-108

Νέα Ζηλανδία (Κάμερον): Μπριτ, Μπράουν, Κάμερον, Ντιλέινι 19 (5/12 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Φοτού 8 (5 ριμπάουντ), Χάρις 1, Ίλι 18 (3/5 τρίποντα, 10 ασίστ, 5 ριμπάοτυντ), Λι’ Άφα 5 (1/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Ενγκατάι 5, Σμιθ-Μίλνερ 3 (1/2 τρίποντα), Τε Ράνγκι.

Μεξικό (Κιντέρο): Αμίγκο, Αντριάσι, Μπονίγια 10, Καμάτσο, Πάκο Κρουζ 27 (6/9 τρίποντα, 5 ασίστ), Χιρόν 16 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Χ. Γκουτιέρεζ 3, Ι. Γκουτιέρεζ 2, Ιμπάρα 16 (7 ριμπάουντ), Χάιμες 17 (11 ριμπάουντ), Μέντες 3 (1), Στολ 14 (3/6 τρίποντα, 8 ασίστ).