ΗΠΑ – Καναδάς 118-127 : Πήραν το χάλκινο οι «Les Rouges» σε ματς – θρίλερ (vid)

Ο Καναδάς, πανηγυρίζει το πρώτο μετάλλιο στην ιστορία του σε Μουντομπάσκετ αφού μετά από ένα φοβερό ματς, το οποίο οδηγήθηκε στην παράταση, οι «Les Rouges» έφυγαν με το χάλκινο, νικώντας με σκορ 118-127 τις ΗΠΑ.

Οι Καναδοί μπήκαν στο παρκέ θέλοντας να δείξουν πως δεν έφτασαν τυχαία ως εδώ και πως θα μπορούσαν να είναι στον τελικό, βάζοντας δύσκολα στους Αμερικανούς και τελειώνοντας την πρώτη περίοδο με 25-34 υπέρ τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ΗΠΑ, έβγαλαν αντίδραση και πήραν τα ηνία της επίθεσης, κρατώντας τους Καναδούς σε χαμηλότερα ποσοστά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το 56-58, κλείνοντας την ψαλίδα στους δύο πόντους.

Στην έναρξη του δευτέρου μέρους ο ρυθμός ανέβηκε και από τις δύο ομάδες, με τις ΗΠΑ να κυνηγούν ώστε να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση αλλά οι Καναδοί διατηρούσαν το πάνω χέρι στο σκορ (82-91).

Στην τελευταία περίοδο του αγώνα, οι Αμερικάνοι έβγαλαν αντίδραση εκ νέου, έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, με το ματς να εξελίσσεται σε ντέρμπι για γερά νεύρα, καθώς το σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια με κορυφαία στιγμή του τρίποντο του πριν εκπνεύσει ο χρόνος για τη λήξη του ματς.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου εκεί, οι Καναδοί στα κρίσιμα σημεία βγήκαν μπροστά και έφυγαν με το χάλκινο με το τελικό σκορ να είναι το 118-127.

Τα δεκάλεπτα: 25-34, 56-58, 82-91, 111-111
Παράταση: 118-127

ΗΠΑ: Έντουαρντς 24, Μπρίτζες 19, Ριβς 23, Χάλιμπαρτον 6, Πόρτις 14, Μπράνσον 13, Χαρτ 10, Κέσλερ 6, Τζόνσον 3

Καναδάς: Μπρουκς 39, Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 31, Μπάρετ 23, Πόουελ 4, Ντόρτ 11, Αλεξαντερ- Γουόκερ 5, Ολίνικ 11, Ετζίμ 3,