Περιστέρι – Παναθηναϊκός 75-84: Έκανε δύσκολα το 2/2 στο «Νίκος Φάσουρας» η ομάδα του Αταμάν (vid)

Ο Παναθηναϊκός αν και δυσκολεύτηκε για 35 λεπτά απέναντι στο Περιστέρι πήρε τελικά τη νίκη κλείνοντας με 2/2 το τουρνουά «Νίκος Φάσουρας».

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να είναι κυρίαρχος σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ φτάνοντας πολύ γρήγορα στο +10 (16-26) με τη διαφορά να πηγαίνει στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου στους 13 πόντους (18-31).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως το Περιστέρι πήρε τα ηνία του ματς και με ραψωδία έξω από την γραμμή των 6,75μ. μείωσε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου στους 4 πόντους (44-48).

Το β’ μέρος ξεκίνησε με τους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη να συνεχίζουν το πολύ καλό τέμπο που είχαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 7-0 πήραν προβάδισμα (55-51). Το σύνολο του Αταμάν απάντησε σε αυτό το σερί με το ίδιο νόμισμα αφού ξαναπήρε κεφάλι στο σκορ κάνοντας επιμέρους 12-1 (56-63). Τα σερί δεν τελείωσαν εκεί αφού οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν στην τέταρτη περίοδο με προβάδισμα λόγω ενός σερί 8-0 στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου (64-63) .

Στην τελευταία περίοδο παρόλα αυτά το τριφύλλι έδειξε στοιχεία νικητή και έχοντας πρωταγωνιστή τον Γκραντ πήρε τελικά τη φιλική νίκη απέναντι στο μαχητικό Περιστέρι με 84-75 κάνοντας το 2/2 στο τουρνουά «Νίκος Φάσουρας».

Τα δεκάλεπτα: 18-31, 44-48, 64-63, 75-84

Περιστέρι bwin (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 7 (4 ριμπάουντ), Ράγκλαντ 7 (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντάνκγουμπιτς 2, Ξανθόπουλος, Χατζής, Χαντς 14 (4/8 τρίποντα), Πουλιανίτης 8 (2/3 τρίποντα), Κασελάκης 7 (1/5 τρίποντα), Ρένφρο 12 (7 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 5 (1/2 τρίποντα), Χουγκάζ 8, Ζούγρης 5 (2 ριμπάουντ).

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 7, Βιλντόσα 13 (3/6 τρίποντα), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 14 (7 ριμπάουντ), Σλούκας 10 (10 ασίστ), Αβδάλας, Σαμοντούροβ, Γκραντ 14 (4 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 15 (2/4 τρίποντα), Μαντζούκας 11 (12 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου bwin: 16/36 δίποντα (44%), 10/28 τρίποντα (35%), 13/24 βολές (54%), 42 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 12 λάθη, 5 κλεψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 18/24 δίποντα (75%), 9/27 τρίποντα (33%), 21/31 βολές (67%), 33 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 10 λάθη, 8 κλεψίματα.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Περιστέρι – Παναθηναϊκός 75-84 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Οι καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης.”,”thumbnailUrl”:”https://imageservicethumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wOS8xMC8xOS8xNF8xMl82NGZlMTU4NDYzMmViLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT6M46S”,”uploadDate”:”2023-09-10T19:18:24.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cvfgwd0n8c4p”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}