Ολυμπιακός – Ζαλγκίρις 75-72: Νικηφόρα πρεμιέρα στην Κύπρο για τους Πειραιώτες (vid)

Ολυμπιακός και Ζαλγκίρις αναμετρήθηκαν στα πλαίσια του τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης», στην Κύπρο, με τους Πειραιώτες να παίρνουν την νίκη με 75-72 σε ένας ματς που το σκορ εναλλασσόνταν διαρκώς και χωρίς τους Μακ Κίσικ και Μουσταφά Φαλ στην αποστολή τους.

Εξαιρετικοί οι Πίτερς και Μιλουτίνοφ, με τον Αμερικανό να τελειώνει με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ με 3/7 τρίποντα, και τον Σέρβο να προσθέτει 11 πόντους και 12 ριμπάουντ. Καλή άμυνα από τους “ερυθρόλευκους” που έβγαλαν θετική εικόνα σε αυτό το σημείο της σεζόν.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά στον αγώνα και στην πρώτη περίοδο ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει 14-13 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός έστησε καλύτερα την άμυνά του και βελτίωσε την επίθεση του φτάνοντας στο ημίχρονο με το σκορ υπέρ του στο 34-30.

Στην επανάληψη, οι δυο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν με τους Λιθουανούς να είναι λίγο πιο εύστοχοι από τους Πειραιώτες, κλείνοντας την τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 21-24 υπέρ τους (55-54).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο Ολυμπιακός και Ζαλγκίρις έδωσαν σκληρή μάχη με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια, αλλά στο τέλος οι Πειραιώτες πήραν τη νίκη με 75-72 αφού επέστρεψαν από το -2 (70-72) χάρη σε λέι απ του Πίτερς και βολές του Γουίλιαμς-Γκος.

Δεκάλεπτα: 14-13, 34-30, 55-54, 75-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (5 ασίστ, 5 λάθη, 2 κλεψίματα), Κάναν 4 (1/6 σουτ), Παπανικολάου 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πίτερς 19 (3/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 11 (5/9 δίποντα, 1/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Λούντζης 4, Λαρεντζάκης 12 (3/6 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Σίκμα 8 (4/4 δίποντα), Τανούλης, Γουίλιαμς-Γκος 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Μακσβίτις): Έβανς 11 (1), Λεκαβίτσιους 2, Χέιζ 7 (4 ριμπάουντ), Σμιτς 2 (1/6 σουτ), Ουλανόβας 10 (1 τρίποντο, 4 λάθη), Μήτρου-Λονγκ 12 (2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκεντράιτις, Μπιρούτις 5 (5 ριμπάουντ), Ντίμσα 8 (2), Λαβρινοβίτσιους 2, Μάνεκ 9 (3/5 τρίποντα), Μπουτκεβίτσιους 4.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Ολυμπιακός – Ζάλγκιρις 75-72 |HIGHLIGHTS”,”description”:”Ολυμπιακός – Ζάλγκιρις 75-72 |HIGHLIGHTS”,”thumbnailUrl”:”https://i4thumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMy8wOS8yMi8yMC81Ml8yM182NTBkZmU4NzU0MDdkLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT6M4S”,”uploadDate”:”2023-09-22T20:55:55.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cvpqse5tjhy1″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}