Παναθηναϊκός – Ανατολού Εφές 70-69: Νίκη – θρίλερ δια χειρός Σλούκα (vid)

Σε ένα ματς που εκτυλίχθηκε σε θρίλερ στο τέλος, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος», καθώς επικράτησε στον τελικό της Εφές με 70-69 με εύστοχο ανάποδο λέι-απ του Σλούκα.

Ο Παναθηναϊκός είχε σε πολύ καλή βραδιά τον Λεσόρ (21 πόντους), τον Κώστα Σλούκα που έβαλε το νικητήριο καλάθι και τον Γκάι που πέτυχε 13 πόντους.

Δυνατό ήταν το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες που “έτρεξαν” απο την αρχή το γήπεδο και ανέβασαν αρκετά το σκορ στην πρώτη περίοδο (23-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Παναθηναϊκού κινήθηκε ακόμη καλύτερα και πίεσε στην επίθεση με τους παίκτες να είναι πιο εύστοχοι σε σχέση με αυτούς της Εφές που έκαναν αρκετά λάθη και πολλά φάουλ. Το ημίχρονο έληξε υπέρ των πρασίνων με 36-31

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει σε άμυνα και επίθεση και κρατούσε συνεχώς τα ηνία του σκορ, το περισσότερο διάστημα σε διψήφιο προβάδισμα, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με 55-46.

Η τελευταία περίοδος του τελικού, κύλησε με την Εφές να «ξυπνάει» και να λειτουργεί καλύτερα σε σχέση με τα προηγούμενα δεκάλεπτα, έχοντας καλύτερη ευστοχία απο την γραμμή του τριπόντου.

Η τουρκική ομάδα, έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό, αφού μετά από 34 λεπτά έφτασε σε σκορ τους πράσινους (63-63) και «ταρακούνησε» το σύνολο του Αταμάν, το οποίο στα τελευταία δευτερόλεπτα πάλεψε και κατάφερε να πάρει τη νίκη με σουτ του Σλούκα (70-69).

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”ΠΑΟ – Εφές | Ο Σλούκας δίνει τη νίκη στον Παναθηναϊκό!”,”description”:”Ο Σλούκας δίνει τη νίκη στον Παναθηναϊκό!”,”thumbnailUrl”:”https://isthumbs.glomex.com/dC1jb3JibjdyMzg5aGQvMjAyMy8wOS8yNC8xOC81OV8zNl82NTEwODcxOGQ1MTFjLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT1M6S”,”uploadDate”:”2023-09-24T19:00:38.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cvrdgwudcgld”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 36-31, 55-46, 70-69

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 1 , Γκάι 13 (3/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Μπαλτσερόφκσι 6 , Σλούκας 9 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ) , Παπαπέπτρου 3 (1) , Γκραντ 5 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Λεσόρ 21 (9 ριμπαουντ) , Γκριγκόνις , Ερνανγκόμεθ 3 (5 ριμπάουντ) , Μήτογλου 9 (9 ριμπάουντ)

ΕΦΕΣ (Τζαν): Λάρκιν 14 (2/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπομπουά 8 (2) , Μπράιαντ 7 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) , Γκάζι , Κλάιμπερν 13 (3/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Τόμπσον 5 (1), Πλάις , Χόλατζ, Οσμανί , Γιλμάζ , Γουίλις 10 (2) , Ζίζιτς 11

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Παναθηναϊκός – Αναντολού Εφές 70-69 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Παναθηναϊκός – Αναντολού Εφές 70-69 | HIGHLIGHTS”,”thumbnailUrl”:”https://i4thumbs.glomex.com/dC1jb3JibjdyMzg5aGQvMjAyMy8wOS8yNC8xOS8wM180Nl82NTEwODgxMmVjODgwLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT7M2S”,”uploadDate”:”2023-09-24T19:05:53.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cvrdna8yn4l5″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}