Βαλένθια – Μονακό 70-65: Έκπληξη στην πρεμιέρα από τις «νυχτερίδες» (vid)

Με τρομερή άμυνα και πρωταγωνιστές του Σέμι Οτζελέγε και Κρις Τζόουνς η Βαλένθια έκανε την έκπληξη στην πρώτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας επικρατώντας 70-65 της Μονακό.

Η Μονακό έλεγχε τον ρυθμό στο ξεκίνημα ενώ γενικότερα το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια αρκετές φορές.

Μάλιστα στο τρίτο δεκάλεπτο έδειξε η πλάστιγγα να γέρνει προς την πλευρά των Μονεγάσκων με το 43-51 να είναι η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνο το σημείο, ωστόσο η Βαλένθια επέστρεψε άμεσα. Με 10-0 σερί μέχρι το 30’, οι Ισπανοί πέρασαν μπροστά (53-51) με το ματς να γίνεται εκ νέου ντέρμπι.

Με το σκορ στο 61-63 η άμυνα της Βαλένθια αποδείχθηκε καθοριστικός παράγοντας, αφού «έσπρωξε» τους γηπεδούχους σε 9-0 σερί που ουσιαστικά τους έδωσε και το ματς (70-63).

Οτζελέγε (19π, 7ρ) και Τζόουνς (14π, 3ασ.) ξεχώρισαν από τους νικητές, ενώ ο Μάικ Τζέιμς (21-7-7-3κλ.) και ο Έλι Οκόμπο (17π) πάλευαν μόνοι για τη Μονακό που σημειωτέον δεν είχε τη βοήθεια του τραυματία Κέμπα Γουόκερ.

Δεκάλεπτα: 17-20, 39-38, 53-51, 70-65

Βαλένθια (Μουμπρού): Χάρπερ 1, Κλαβέρ, Πουέρτο, Ρίβερς 5, Πραντίγια 3, Τζόουνς 14, Ίνγκλις 9 (6 ριμπάουντ), Γιόβιτς 2, Τουρέ 5, Ρόμπερτσον 8, Ντέιβις 4, Οτζελέγε 19 (7 ριμπάουντ)

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 17 (4/7 τρίποντα), Μπλόσομγκεϊμ 4, Μπράουν 8, Ντιαλό 5, Κορνελί, Τζαϊτέ, Μοτιεγιούνας 8 (5 ριμπάουντ), Τάρπεϊ, Ουαταρά, Στραζέλ 2, Χολ, Τζέιμς 21 (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ)