Κολοσσός – Περιστέρι 104-93: Ύψωσαν… ανάστημα στη 2η παράταση οι Ροδίτες (vid)

Μετά από ένα θρίλερ 50 λεπτών ο Κολοσσός έδωσε ένα γερό μάθημα στην 3η ομάδα της προηγούμενης σεζόν, το Περιστέρι πετυχαίνοντας νίκη-δήλωση για τη συνέχεια της σεζόν.

Τα… γαλόνια πριν το τζάμπολ τα είχε η ομάδα του Σπανούλη τόσο για την 3η θέση της προηγούμενης σεζόν όσο και για τις ποιοτικές μεταγραφές ονομάτων που έκανε το καλοκαίρι. Όμως την ουσία την είχε ο Κολοσσός με το συγκρότημα του Κούρο Σεγκούρα να βγάζει… δόντα και να κόβει τα φτερά του αντιπάλου του.

Όλα αυτά σε ένα ματς με δύο παρατάσεις που κρίθηκε από το πιο καθαρό μυαλό και την κυριαρχία του Αυστριακού σέντερ Μπράϊκοβιτς και τον δυναμισμό του Πόλεϊ. Όλα αυτά κόντρα σε ένα Περιστέρι που ειδικά στην 4η περίοδο τα περίμενε όλα από τον Ράγκλαντ ο οποίος όμως “έσκασε” στα δύο έξτρα πεντάλεπτα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι μέχρι τα τέλη της 1ης περιόδου (13-7 και 27-20) με τον Κολοσσό να προσπερνά πρώτη φορά στο 16’ (35-34) με τους Πετρόπουλο και Μπράικοβιτς και να κλείνει το ημίχρονο στο 42-39. Μάλιστα οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ακόμη και με 12 πόντους διαφορά (56-44) με τον Τζόργκενσεν στο 23ο λεπτό με το Περιστέρι όμως να τη “μαζεύει” χάρη στον οίστρο του Ράγκλαντ αφού ο Αμερικανός από το 64-57 του 29ου λεπτό μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας (80-80) έβαλε 16 από τους 23 πόντους της ομάδας του αλλά αστόχησε στο τελευταίο σουτ 3’’ πριν το φινάλε.

Στην πρώτη παράταση ο Μπράικοβιτς έκανε το 86-84 στα 32’’ αλλά ισοφάρισε στα 4’’ ο Ρένφρο για το Περιστέρι με τον Τζόργκενσεν αυτή τη φορά να αστοχεί για τον Κολοσσό στο τελευταίο σουτ αλλά στη 2η παράταση παρά το αρχικό 90-88 υπέρ του Περιστερίου οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 7-0 με Περάντες, Μπράικοβιτς και Πόλεϊ, ξέφυγαν 95-90 2’06’’ πριν το τέλος και κράτησαν την πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 42-39, 66-59, 80-80 (κ.α.), 86-86 (1η παρ.), 104-93 (2η παρ.)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Τζόργκενσεν 21 (5/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ουτόμι 13, Μπράικοβιτς 18 (9/11 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 τάπες), Πόλεϊ 19, Περάντες 9 (14 ασίστ), Κολοβέρος 3, Παπαγιάννης, Πετρόπουλος 8, Καμαριανός 2, Γόντικας 6, Σίμονς 5

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ 25 (6/12 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πουλιανίτης 3, Ουίλιαμς 21 (3/5 τρίποντα), Χουγκάζ, Ζούγρης 4, Μήτρου-Λονγκ 16 (4/12 σουτ), Ντάνγκουμπιτς, Ξανθόπουλος, Χαντς 6 (2/9 σουτ), Κασελάκης 6, Ρένφρο 12 (5/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ)

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Κολοσσός Ρόδου – Περιστέρι 104-93 (παρ.) |HIGHLIGHTS”,”description”:”Τα στιγμιότυπα του αγώνα “,”thumbnailUrl”:”https://i3thumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8xMC8wNy8xNy8yNl8yNl82NTIxOTRjMjhmZmZkLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT5M41S”,”uploadDate”:”2023-10-07T17:30:24.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cw2db2hbvtqp”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}