Λιετκαμπέλις – Άρης 84-74: Κατάρρευση στην 4η περίοδο και νέα ήττα στο EuroCup

Την τρίτη ήττα σε ισάριθμους επίσημους αγώνες στη σεζόν γνώρισε ο κουρασμένος από τα συνεχή παιχνίδια Άρης στο Πανεβέζις από τη Λιετκαμπέλις για τη 2η αγωνιστική του EuroCup.

Οι κιτρινόμαυροι είχαν να διαχειριστούν τόσο την κούραση από το Κυριακάτικο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, το δύσκολο ταξίδι στη Λιθουανία αλλά και τον τραυματισμό του Λετονού φόργουορντ Μπλούμπεργκ στη 2η περίοδο. Παρόλα αυτά, μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου ήταν σε απόσταση βολής (61-59) αλλά στην τελευταία έμειναν από δυνάμεις.

Η ομάδα του Καστρίτη μετά το σχετικά καλό ξεκίνημα και το υπέρ της 9-7 είδε την αντίπαλο της με σερί 11-0 να προσπερνά 18-9 στο 4’30’’ και παρά τις προσπάθειες Ντε Σόουζα και Τολιοπουλου (27-26 και 31-31 στο 15’43’’) οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο στο +7 (43-36) με τα τρίποντα των Όρελικ και Σαμπέτσκις.

Στην 3η περίοδο η ελληνική ομάδα κατάφερε με την άνοδο του Γκάλινατ να μειώσει 45-41, 51-49 και 61-59 με τα τρίποντα του Τολιόπουλου στο τέλος του δεκάλεπτου ενώ στην αρχή της 4ης με 0/2 βολές του Σανόγκο έχασε την ευκαιρία ισοφάρισης. Σαν να μην έφτανε αυτό, η Λιετκαμπέλις εκμεταλλευόμενη το 4ο φάουλ του Ντε Σόουζα “χτύπησε” στο χρωματιστό, έτρεξε σερί 8-0 για το 69-59 (33’20’’) και κατάφερε στο υπόλοιπο διάστημα να κρατήσει τη διαφορά σε απόσταση ασφαλείας.

Να σημειωθεί ότι 2’56’’ πριν το φινάλε με το σκορ στο 78-66 μετά από καταλογισμό επιθετικού φάουλ στον Άρη ο Γιάννης Καστρίτης αποβλήθηκε με δύο απανωτές τεχνικές ποινές για έντονες διαμαρτυρίες προς τους διαιτητές. Κάπως έτσι, δε, ο Άρης έχασε για 9η φορά σε αγώνα ευρωπαϊκών κυπέλλων επί λιθουανικού εδάφους σε 10 αγώνες!

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 43-36, 61-59, 84-74

ΛΙΕΤΚΑΜΠΕΛΙΣ ΠΑΝΕΒΕΖΙΣ (Στελμάχερς): Λελεβίτσιους, Σαμπέτσκις 6, Λιπκεβίτσιους 6, Σλάβινσκας, Μαλντούνας 5, Βάρνας 3, Όρελικ 19, Πόποβιτς 13, Χατζιμπέγκοβιτς 3, Βαλίνσκας 8, Σιρβίντις 21, Λελεβίτσιους

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης, Σανόγκο 8, Τολιόπουλος 19, Καρ 6, Κατσίβελης, Μπλούμπεργκς 2, Μποχωρίδης 8, Ντε Σόουζα 16, Χάρελ, Γκάλινατ 15