Μονακό – Βίρτους Μπολόνια 59-83: Τεράστιο «διπλό» στο Πριγκηπάτο για τους Ιταλούς (vid)

Ένα μεγάλο διπλό στο Πριγκηπάτο πανηγύρισε η Βίρτους Μπολόνια κόντρα στην Μονακό (59-83), η οποία έχει πραγματοποιήσει ένα κάκιστο ξεκίνημα με δύο ήττες (η πρώτη από την Βαλένθια) στην φετινή Euroleague.

Για τη Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισαν οι Λούντμπεργκ με 16 και Μπελινέλι με 13 πόντους ενώ από τη Μονακό ο Μάικ Τζέιμς με 13.

Η Βίρτους Μπολόνια, ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα αφού κατάφερε να περιορίσει επιθετικά τους Μονεγάσκους και με πλουραλισμό στην δική της επίθεση έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 15-23 υπέρ της.

Στην δεύτερη περίοδο η ιταλική ομάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κρατούσε την Μονακό σε χαμηλά επίπεδα στο σκορ, έχοντας παράλληλα τρομερή ευστοχία από την γραμμή του τριπόντου (9/14) πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενη με +15 (33-48).

Στο δεύτερο μέρος η Μπολόνια συνέχισε στον ίδιο αμυντικό ρυθμό, περιορίζοντας τα επιθετικά όπλα της Μονακό με τους παίκτες της να μην μπορούν να ακολουθήσουν το ρυθμό των αντιπάλων και να κυνηγούν συνεχώς το σκορ βλέποντας τη διαφορά να μεγαλώνει και να φτάνει πάνω από 20 πόντους (48-70).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε, ωστόσο η Βίρτους διατηρούσε το προβάδισμα της χωρίς να αγχωθεί δευτερόλεπτο για το αν θα πάρει τη νίκη.

Το τέλος του αγώνα βρήκε τους Ιταλούς να φεύγουν νικητές από το Μονακό με 83-59, και τους Μονεγάσκους να απορούν με το κάκιστο ξεκίνημα στη σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 33-48, 48-70, 59-83

ΜΟΝΑΚΟ(Ομπράντοβιτς): Οκόμπο, Μπλόσομγκειμ 2, Μπράουν, Ντιαλό 6 (3/6 δίποντα), Κορνέλι 7, Τζαϊτέ, Μοτιεγιούνας 7, Τάρπι 2, Ουαταρά 5, Στραζέλ 9, Τζέιμς 14.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ(Μπάνκι): Κορντινιέ 6, Λούντμπεργκ 14 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπελινέλι 13 (3/6 τρίποντα), Σμιθ 12 (4/5 τρίποντα (80%), Ντόμπριτς (2/3 τρίποντα), Κέικοκ, Σενγκέλια 12 (5 ριμπάουντ), Χάκετ 8, Μίκι 5, Ντάνστον 2, Αμπάς.