Μαρούσι – ΠΑΟΚ 75-80: Από την… Ισλανδία με αγάπη (vid)

Η Βασιλεία Γκουζίνη προσπάθησε να γράψει ιστορία ως η πρώτη γυναίκα προπονητής που έστω και αναγκαστικά (αποβολή Σκαραφίγκα) θα έπαιρνε τη νίκη για το Μαρούσι αλλά της χάλασε τα σχέδια ένας… Ισλανδός.

Ο λόγος για τον Ελβάρ Φρίντρικσον ο οποίος ηγήθηκε του ΠΑΟΚ ειδικά στην τελευταία περίοδο, πέτυχε ένα καθοριστικό τρίποντο και έκανε ένα φοβερό κλέψιμο για να σφραγίσει τη νίκη της ομάδας του.

Ο αγώνας ήταν ένα συνεχόμενο roller coaster με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο προβάδισμα από τα πρώτα λεπτα. Το Μαρούσι μετά το αρχικό 5-3 του ΠΑΟΚ προηγήθηκε 12-8 με τις ενέργειες του Τζούιστον αλλά οι “δικέφαλος” επέστρεψε με τον Γκίλμορ (16-19) και ανέβασε τη διαφορά στους 8 (24-16) στην αρχή της 2ης περιόδου.

Όμως οι γηπεδούχοι με τους Γιαννόπουλο και Μπρίσκοου έτρεξαν επιμέρους 24-11 και αφού προσπέρασαν 33-32 στο 17’18” ξέφυγαν με τη σειρά τους με 5 πόντους (40-35) πριν το ημίχρονο.

Και πάλι όμως ο ΠΑΟΚ είχε σωστή αντίδραση αφού πρώτα με τον Χάρισον και με σερί 7-0 πήρε κεφάλι στο σκορ 42-40 και απάντησε στο 52-47 και 57-53 των γηπεδούχων διά χειρός Μπρίσκοου, με τα τρίποντα του Φρίντρικσον για το υπέρ της ομάδας της Θεσσαλονίκης 60-59 στην αρχή της 4ης περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ κρατούσε το προβάδισμα αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει ούτε όταν ο Γιώργος Σκαραφίγκας με 7,5 λεπτά για το φινάλε αποβλήθηκε με 2η τεχνική ποινή αφήνοντας τη συνεργάτη (και σύζυγό του) Βασιλεία Γκουζίνη να κοουτσάρει και να γίνει έστω και αναγκαστικά η πρώτη γυναίκα προπονητής που κοούτσαρε σε αγώνα της Basket League!

Η ομάδα του Τακιανού από την πλευρά της έκανε το 72-67 στο 36ο λεπτό και με νέο τρίποντο του Ισλανδού ουσιαστικά αγκάλιασε τη νίκη (76-69) και ενώ απέμεναν δύο λεπτά για το τέλος. Όμως οι γηπεδούχοι αρνούμενοι να τα παρατήσουν με τρίποντο του Γιαννόπουλου 1’09” πριν το τέλος έκαναν το 77-76. Ο Φρίντρικσον αστόχησε σε δύσκολο σουτ για τον ΠΑΟΚ όπως και ο Γιαννόπουλος σε σουτ τριών πόντων στα 22”.

Ο ΜακΝις με 2/2 βολές έκανε το 78-75 και αμέσως μετά ο Φρίντρικσον έκλεψε τη μπάλα από τον Πένο και με δική του ασίστ γράφθηκε το τελικό 80-75.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 40-39, 59-55, 75-80

ΜΑΡΟΥΣΙ: Χιλ 5, Πένο 13, Στασινός, Τζούιστον 10, Ραντούλιτσα 13, Μπρίσκοου 15, Μπόγρης, Νικολαϊδης, Ιορδάνου, Γιαννόπουλος 19
ΠΑΟΚ: Φλάτεν, ΜακΝις 10, Χάρισον 19, Φρίντρικσον 22, Μαργαρίτης 6, Γκίλμορ 4, Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 8, Αρσενόπουλος, Μπελιάουσκας 11