Περιστέρι – Παναθηναϊκός 64-66: Επική πράσινη ανατροπή με υπογραφή Γκριγκόνις (vid)

Ο Παναθηναϊκός αν και βρισκόταν πίσω με 19 πόντους στα μισά της τρίτης περιόδου πήρε τη νίκη κάνοντας επική ανατροπή με 66-64 απέναντι στο Περιστέρι.

Για τους νικητές πρωταγωνιστής ήταν ο Μάριους Γκριγκόνις που πέτυχε 20 πόντους ενώ καταλυτικός ήταν και ο Καλαϊτζάκης που πρόσθεσε άλλους 16. Για το Περιστέρι που είχε για 39 λεπτά το προβάδισμα πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρένφρο που σημείωσε 12 πόντους.

Να σημειωθεί πως οι πράσινοι νικούν στο Περιστέρι μετά τη σεζόν 2020-21 αφού την περσινή σεζόν σε τρείς αναμετρήσεις υπέστησαν ισάριθμες ήττες.

Στην πρώτη περίοδο κυριάρχησε η νευρικότητα και τα λάθη κάτι που έκανε έξαλλους τους προπονητές των δύο ομάδων που έκαναν διαρκώς αλλαγές ώστε να αλλάξουν τα κακώς κείμενα με το Περιστέρι να προηγείται στο 10’ με 13-11 λόγω ενός buzzer beater του Γουίλιαμς.

Αυτό το σουτ ήταν η σπίθα ώστε το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη να ανεβάσει τον ρυθμό του και να πάρει διψήφια διαφορά στο σκορ (31-18) με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου σε απόσταση 12 πόντων (36-24).

Ο Παναθηναϊκός έδειχνε ανήμπορος να αντιδράσει κάτι που εκμεταλλεύτηκε το Περιστέρι στέλνοντας τη διαφορά στις παρυφές των 20 πόντων (45-26). Εκεί βρέθηκε ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης που ξύπνησε τους πράσινους με τα τρίποντά του και τη διαφορά να πέφτει σε μονοψήφια νούμερα και το δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 55-46.

Το σύνολο του Αταμάν πήρε από εκείνο το σημείο τα ηνία του ματς το οποίο στο τελευταίο πεντάλεπτο έγινε θρίλερ αφού τις δύο ομάδες τις χώριζε πλέον ένα τρίποντο (62-59). Ο Γκριγκόνις έκανε τα πάντα ώστε να φύγει με την εκτός έδρας νίκη και με παλικαρίσιο γκολ φάουλ έφερε στα ίσια το ματς στο τελευταίο λεπτό (64-64) ενώ ο Λεσόρ με φόλλου στα 7 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (64-66).

Το Περιστέρι είχε το τελευταίο σουτ για να πάρει τη νίκη όμως το τρίποντο του Ντάνγκουμπιτς βρήκε σίδερο και ο Παναθηναϊκός απέδρασε από μια δύσκολη έδρα.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 36-24, 55-46, 64-66

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ 4 (2/7 σουτ, 4 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 6 (2/7 σουτ), Χαντς 6 (2/7 σουτ), Κασελάκης 8 (2), Τόμπσον 5 (2/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 6 (3/3 δίποντα, 3 ασίστ), Ξανθόπουλος, Πουλιανίτης, Ρένφρο 12 (6/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλιαμς 11 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χουγκάζ 4 (2/9 σουτ), Ζούγρης 2

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόσα 2 (2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπαλτσερόφσκι 2 (9 ριμπάουντ), Γκραντ 11 (3/12 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Γκριγκόνις 20 (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/6 βολές), Ερνανγκόμεθ 4 (2/9 σουτ, 8 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 16 (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Μωραΐτης, Παπαπέτρου, Λεσόρ 8 (4/5 δίποντα), Αντετοκούνμπο, Μαντζούκας 3 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 22/48 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 2/3 βολές, 39 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 15 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 15/31 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 18/22 βολές, 39 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 10 επιθετικά), 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη