Φενέρμπαχτσε – Παναθηναϊκός 83-69: Το πράσινο… χάλι (vid)

Αυτός σίγουρα δεν είναι ο Παναθηναϊκός που ονειρεύονται οι οπαδοί του, δεν είναι ο Παναθηναϊκός που σχεδιάστηκε (επί χάρτου) να επιστρέψει στο προσκήνιο και στην κορυφή αλλά μια καρικατούρα.

Για μία ακόμη φορά κόντρα στον συγκεκριμένο αντίπαλο ο Παναθηναϊκός έχασε στο ρελαντί και με μεγάλη διαφορά, τον πλήγωσαν δύο… δικά του παιδιά, ο Καλάθης και Παπαγιάννης και δεν μπορεί να κρατήσει απολύτως τίποτα από το… χάλι στις όχθες του Βόσπορου παρά μόνο να αλλάξει πολλά. Και κυρίως φιλοσοφία. Γιατί αν μείνει στο ότι έχασε (μόνο) με 14 πόντους διαφορά (από τους 25 που βρέθηκε να χάνει) δεν θα έχει πάρει το μάθημά του.

Οι πράσινοι ήταν σαν να μην πήγαν στην Πόλη, αυτό που έδειξαν στο παρκέ ήταν ένα ατάκτως ερριμμένο συνονθύλευμα δίχως, αρχή, μέση και τέλος, μια ομάδα όπου ο καθένας έπαιζε για την πάρτη του και που απέναντι είχε μια Φενέρ που αν δεν τραβούσε χειρόφρενο στην τελευταία περίοδο θα μπορούσε να κερδίσει με πολύ μεγαλύτερη διαφορά. Η ομάδα του Ιτούδη αναγεννημένη μέσα από τα δικά της προβλήματα (Ντόρσεϊ, Νέτο) βρήκε στο πρόσωπο του Καλάθη τον ξεχασμένο της “μαέστρο” στην επίθεση με τον Νικ που ήταν άποντος και δίχως ασίστ στα δύο πρώτα ματς να δίνει ρεσιτάλ (12 πόντοι, 5 ασίστ) και τον Παπαγιάννη να κυριαρχεί στην επίθεση (15 πόντοι με 3/3 τρίποντα) δείχνοντας άλλος παίκτης.

Το παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο. Οι πράσινοι με τους Σλούκα, Γκραντ, Γκριγκόνις στο παρκέ έναντι μιας σαφώς πιο ψηλής πεντάδας της Φενέρ έχασαν τα πάντα. Όλες τις μάχες των ριμπάουντ, μηδέν αποτελεσματικότητα στην τρανζίσιον άμυνα, πολλά και μάλιστα αβίαστα λάθη στην επίθεση. Ειδικά μετά την αλλαγή Γκραντ και την είσοδο Βιλντόζα ο Παναθηναϊκός κατέρρευσε αμυντικά με τη Φενέρ να τον “χτυπάει” από παντού.

Κάπως έτσι το αρχικό 4-6 έγινε… 14-6 με ένα γρήγορο 10-0, 23-8 με επιμέρους 19-2 στο 8’30’’ και 27-9 στο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 23-3 στο δεύτερο μισό της 1ης περιόδου. Η τουρκική ομάδα σούταρε ανενόχλητη τρίποντα (5/6 στην αρχή), ο Παναθηναϊκός είχε αναλογία 6 λάθη για 0 ασίστ και φυσιολογικά αφού ήταν… απών από το παρκέ η διαφορά έφτασε και στους 19 (33-14) στην αρχή της 2ης περιόδου με τον Παπαγιάννη να μπαίνει φουριόζος στο παρκέ για την τουρκική ομάδα.

Ο Αταμάν αναγκάστηκε να φτάσει στο βάθος του πάγκου, να ενεργοποιήσει τον παροπλισμένο ουσιαστικά Γκάι ο οποίος στα 4 προηγούμενα ματς της ομάδας του είχε 4 πόντους με 2/17 σουτ αλλά παίζοντας… ένας εναντίον όλων βρέθηκε στο στοιχείο του και έβαλε 13 από τους 17 πόντους του Παναθηναϊκού στο 2ο δεκάλεπτο, οι 10 συνεχόμενοι μάλιστα μειώνοντας 33-21 στο 13’. Όμως τα συνεχόμενα χαμένα ριμπάουντ που έδωσαν την ευκαιρία στη Φενέρ να ανανεώσει 8 επιθέσεις και να μην την επηρεάσει η αστοχία στα τρίποντα (1/9 μεταξύ 13ου και 19ου λεπτού) έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κλείσουν το ημίχρονο στο +15 (43-28). Άξιο αναφοράς ότι στο 1ο ημίχρονο Βιλντόζα, Ερνανγκόμεθ (επιθετικά πήρε ελάχιστες μπάλες) και Γκραντ έκλεισαν το 20λεπτο με 1/12 σουτ!

Τα δεδομένα δεν άλλαξαν και πολύ στην αρχή της 3ης περιόδου με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει τα λάθη και να χάνει όλες τις προσωπικές μονομαχίες στην άμυνα (Σλούκας), τη Φενέρ να βρίσκει ξανά ρυθμό στα μακρινά σουτ και να ανεβάζει τη διαφορά στους 22 (54-32) στο 24ο λεπτό και στους 24 (58-34) στο 26ο. Τα όποια καλάθια της ομάδας του Αταμάν έρχονταν μέσα από ατομικές προσπάθειες, αντίδραση στην άμυνα δεν υπήρχε αφού άπαντες από πολύ νωρίς είχαν σηκώσει τα χέρια ψηλά και με το 3ο τρίποντο του φοβερού Παπαγιάννη η διαφορά έφτασε στους 25 (72-47) στην αρχή της 4ης περιόδου φέρνοντας μνήμες πλέι-οφ του 2017…