Ερυθρός Αστέρας – Μονακό 76-82: Άλωσαν το Βελιγράδι και πήραν την πρώτη νίκη οι Μονεγάσκοι (vid)

Η Μονακό πέτυχε την πρώτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα αφού επικράτησε εκτός έδρας του Ερυθρού Αστέρα με 82-76.

Koρυφαίος του αγώνα ήταν ο Μάικ Τζέιμς που σημείωσε 18 πόντους αλλά το πρόσωπο της βραδιάς ήταν ο Κέμπα Γουόκερ ο οποίος έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα των Μονεγάσκων όμως έμεινε στα ρηχά αφού σημείωσε μόλις 2 πόντους.

Για τον Ερυθρό Αστέρα σε πολύ καλό βράδυ ήταν για ακόμα μια φορά ο Ρόκα Γκιεντράιτις που πέτυχε 20 πόντους με 4 τρίποντα.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ με τα τρίποντα να μονοπωλούν αφού το ένα διαδεχόταν το άλλο. Ο Ερυθρός πάντως έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (23-14) χάρις ενός σερί 10-0 στο τελευταίο τρίλεπτο της περιόδου.

Αυτή τη διαφορά όμως η Μονακό την κάλυψε σε μόλις 6 λεπτά αφού με επιμέρους 17-6 πήρε το προβάδισμα (29-31) κάνοντας το ματς ντέρμπι με τις δύο μονομάχους να πηγαίνουν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με τους Σέρβους μπροστά με 6 πόντους (44-38).

Ο αγώνας στο δεύτερο μέρος ήταν από την αρχή πολύ κλειστός με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει υπέρ της Μονακό με την ελάχιστη διαφορά (63-64).

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στο σκορ (70-66) όμως σε εκείνο το σημείο έπαθαν μπλακ – άουτ κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Μονακό και με 8-0 πήρε το πάνω χέρι (70-74) το οποίο ήταν καθοριστικό ώστε το σύνολο του Σάσα Ομπράντοβιτς να αλώσει το Βελιγράδι με σκορ 82-76.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 44-38, 63-64, 82-76

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Λαζάρεβιτς, Τεοντόσιτς 3 (1/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Χάνγκα 5 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Νταβιντόβατς 3 (1), Μίτροβιτς 6, Σιμόνοβιτς 6 (3/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Νέιπιερ 7 (2/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2 ασίστ, 3 λάθη), Τόμπι, Μπόλομποϊ 11 (4/5 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Ίλιτς, Νέντοβιτς 15 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκιεντράιτις 20 (2/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/4 βολές)

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 11 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Μπλόσομγκεϊμ, Μπράουν 11 (5/7 δίποντα), Ντιάλο 12 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κορνέλι 5 (1), Τζαϊτέ, Γουόκερ 2, Μοτιεγιούνας 9 (4/5 δίποντα), Ουατάρα 6 (2), Χολ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Τζέιμς 18 (3/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 11 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 17/33 δίποντα, 10/34 τρίποντα, 12/13 βολές, 30 ριμπάουντ (14 αμυντικά – 16 επιθετικά), 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Μονακό: 21/35 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 10/13 βολές, 35 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 12 επιθετικά), 23 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη