Εφές – Βαλένθια 77-73: Τη «φρέναρε» στην Πόλη (vid)

Τέλος στο αήττητο της Βαλένθια στην Ευρωλίγκα έβαλε η Εφές στο «Σινάν Ερντέμ» παίρνοντας τη δεύτερη νίκη της.

Οι Τούρκοι αποδείχθηκαν δυνατότεροι πνευματικά στην τελική ευθεία του αγώνα και με πληθώρα πρωταγωνιστών αφού είχαν πέντε «διψήφιους» παίκτες, βελτίωσαν το ρεκόρ τους (2-2) κάνοντας το απόλυτο στη «διαβολοβδομάδα».

Το ματς ήταν ένα ατελείωτο «ρόλερ κόστερ» με το προβάδισμα και την ψυχολογία να εναλλάσσονται συνεχώς. Η Βαλένθια στεκόταν εξαιρετικά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ (38-40) ενώ στα πρώτα λεπτά του β’ μέρους προσπάθησε να παγιώσει μια διαφορά.

Παρά το 41-50 τα σχέδια του Μουμπρού δεν ευοδώθηκαν, αφού η αντεπίθεση των γηπεδούχων με κύριο εκφραστή τον Ταϊρίκ Τζόουνς άλλαξε εντελώς την εικόνα (57-53 στο 30’).

Από εκεί και πέρα οι Τούρκοι δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα, παρότι το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το φινάλε. Μπομπουά και Λάρκιν βγήκαν μπροστά σε αυτό το διάστημα οδηγώντας έτσι την ομάδα τους στη νίκη.

Σπουδαίο ματς από τον Σέιν Λάρκιν με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο και μόλις 2 λάθη σε 32 λεπτά. Στο πλάι του οι Μπομπουά, Κλάιμπερν, Τόμπσον και Τζόουνς για την Εφές που έρχεται στο ΣΕΦ την ερχόμενη Πέμπτη, 26/10.

Στο 3-1 οι «νυχτερίδες» που πηγαίνουν στο Κάουνας με τον Μουμπρού να παίρνει σκορ και από τους 11 παίκτες που χρησιμοποίησε! Πρώτος σκόρερ ο Ίνγκλις με 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-15, 38-40, 57-53, 77-73.

ΕΦΕΣ (Τζαν): Λάρκιν 15 (2/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπομπουά 14 (1/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Τούντσα, Κλάιμπερν 13 (6 ριμπάουντ), Τόμπσον 13 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Πλάις, Όλατς, Οσμάνι, Γιλμάζ 2, Γουίλις 7 (4 ριμπάουντ), Ζίζιτς 3 (3 ριμπάουντ), Τζόουνς 10 (4 ριμπάουντ).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Κλαβέρ 6 (6 ριμπάουντ), Πουέρτο 10 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ρόιβερς 1, Πραντίγια 8, Τζόουνς 9 (8 ριμπάουντ), Φεράντο 3, Ίνγκις 13 (3 ριμπάουντ), Γιόβιτς 6 (4 ριμπάουντ), Τουρέ 5 (4 ριμπάουντ), Ρόμπερτσον 4, Ντέιβις 8 (2 ριμπάουντ), Μάρι.