Μονακό – Άλμπα 86-75: Άνετη νίκη με Τζέιμς για τους Μονεγάσκους (vid)

Η Μονακό έκανε το 2/2 στην πρώτη διαβολοβδομάδα της σεζόν αφού πήρε μια εύκολη νίκη με 86-75 κόντρα στην Άλμπα.

Για τους Μονεγάσκους που πλέον έχουν ρεκόρ με 2 νίκες και 2 ήττες ξεχώρισε ο Μάικ Τζέιμς που σημείωσε 17 πόντους ενώ μεστή εμφάνιση έκαναν και οι Κορνελί, Ντιαλό που πέτυχαν από 9 πόντους έκαστος.

Για την Άλμπα που σε αυτή τη διαβολοβδομάδα δεν πήρε νίκη, αφού ηττήθηκε και από τη Βίρτους, πρώτος σκόρερ ήταν ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού Ματ Τόμας που πέτυχε 17 πόντους με 5 τρίποντα.

Η Μονακό στην έναρξη της αναμέτρησης μπήκε πολύ καλύτερα στο παρκέ και επιβραβεύτηκε πολύ νωρίς με ένα +9 (12-3). Όμως η Άλμπα ανέβασε ταχύτητα άμεσα και με ένα επιμέρους 13-6 έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο -2 (18-16).

Στη δεύτερη περίοδο υπήρξε μια επιθετική ραψωδία και από τις δύο πλευρές, πράγμα που έκανε το ματς πολύ ανοικτό, κάτι που βοήθησε την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς να βρεθεί στα μισά του δεκαλέπτου στο +10 (42-32) με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 47-40 υπέρ των Μονεγάσκων.

Στο β΄ μέρος οι γηπεδούχοι είχαν στόχο να τελειώσουν την υπόθεση νίκη και με μπροστάρη τον Τζέιμς εκτόξευσε τη διαφορά στους 16 πόντους (62-46). Οι Βερολινέζοι προσπάθησαν να τη μαζέψουν αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να πάνε στην τελευταία περίοδο στο -11 (67-56).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για να κάνουν μια μεγάλη ανατροπή όμως η Μονακό βρήκε τις λύσεις από τους Τζέιμς και Ντιαλό με το τελικό 86-75 να υπογράφει μια τέλεια διαβολοβδομάδα για την ομάδα από το Πριγκιπάτο.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 47-40, 67-56, 86-75

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 4 λάθη), Μπλόσομγκεϊμ 8 (2), Μπράουν 8 (4/5 δίποντα), Ντιάλο 9 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κορνέλι 9 (3/3 τρίποντα), Τζαϊτέ 2, Γουόκερ 5 (1), Μοτιεγιούνας 6 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ουατάρα 9 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Στράζελ 2, Χολ 4, Τζέιμς 17 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ)

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Μπράουν 15 (5/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πρόσιντα 7 (3/3 δίποντα), Σπανιόλο, Ντέλοου 10 (2), Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ 2, Τόμας 17 (5/8 τρίποντα, 2/2 βολές), Νίκιτς, Ολίντι 8 (2), Τίμαν 7 (2/8 σουτ, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπιν 6