Ο Αταμάν και οι 16 εντελώς διαφορετικές μεταξύ τους πεντάδες του 1ου ημιχρόνου

Ούτε μία, ούτε δύο αλλά 16 (ολογράφως: Δεκαέξι) εντελώς διαφορετικές μεταξύ τους πεντάδες χρησιμοποίησε ο Εργκίν Αταμάν στο 1ο ημίχρονο και αυτό είναι όλα όσα χρειάζεται να ξέρετε για το 24-39 του πρώτου ημιχρόνου του Παναθηναϊκού με τη Μακάμπι.

Ο Τούρκος τεχνικός από τη μία πλευρά τα δοκίμασε όλα από την άλλη ουσιαστικά δεν άφησε ουσιαστικά καμία από τις 16 διαφορετικές πεντάδες που χρησιμοποίησε με εξαίρεση για λίγο τη βασική να βρει ρυθμό μέσα από τον χρόνο συμμετοχής.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη αλλαγή έγινε μετά από 4 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα με τον Χουάντσο να αποχωρεί και να δίνει τη θέση του στο Μαντζούκα. Μετά από 7 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα στο παιχνίδι ο Αταμάν είχε ρίξει στο παρκέ τους 11 από τους 12 παίκτες που είχε στη διάθεσή του ενώ ξεκίνησε το 2ο δεκάλεπτο με τη χρησιμοποίηση του 12ου (Αντετοκούνμπο).

Το φοβερό με τις 16 διαφορετικές πεντάδες, επτά στην πρώτη περίοδο και εννέα στη δεύτερη είναι ότι με εξαίρεση τη βασική που έμεινε στο παρκέ για 4’09’’ καμία από τις υπόλοιπες 15 δεν… άντεξε για περισσότερο από 2 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα! Οκτώ από τις 16 πεντάδες, δηλαδή οι μισές, έπαιξαν λιγότερο από ένα λεπτό μαζί και τρεις εξ αυτών λιγότερο από μισό λεπτό. Και επαναλαμβάνουμε πρόκειται για 16 εντελώς διαφορετικές μεταξύ τους πεντάδες που σημαίνει ότι καμία δεν χρησιμοποιήθηκε δεύτερη φορά στο 1ο ημίχρονο. Ιδού και τα πεπραγμένα τους.