Προμηθέας – Μαρούσι 111-92: Έτρεξαν με… 111 για το 3Χ3 οι Πατρινοί (vid)

Ο Προμηθέας Πατρών εμφάνισε ξανά επιθετική πολυφωνία και επικράτησε με 111-92 του Αμαρουσίου για την 3η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου συνέχισε τις υψηλές πτήσεις που κάνει σε Ελλάδα και Ευρώπη έχοντας σε μεγάλο βράδυ τους Κάουαν, Χέιλ, Ρέινολντς, Ετσενίκε που πέτυχαν συνολικά τους 90 από τους 111 πόντους του Προμηθέα.

Αντίθετα το Μαρούσι έδειξε καλή εικόνα σε αρκετά διαστήματα του αγώνα όμως υπέστη την τρίτη του ήττα σε ισάριθμους αγώνες.

O Προμηθέας από το πρώτο δευτερόλεπτο του αγώνα ήταν κυρίαρχος σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ με τη διαφορά από το πέμπτο λεπτό να είναι σε διψήφια επίπεδα (14-3) και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 26-14.

To Mαρούσι φάνηκε πως χρειαζόταν λίγο χρόνο ώστε να μπει στο κλίμα του ματς αφού στη δεύτερη περίοδο πήρε τα ηνία του αγώνα και με τους Ραντούλιτσα και Πένο πρωταγωνιστές έφτασε στο -3 (41-38) με τους Πατρινούς πάντως να πηγαίνουν στην ανάπαυλα για το ημίχρονο στο +7 (49-42).

Η ομάδα του Παπαθεοδώρου στο δεύτερο μέρος ήθελε να πάρει τη νίκη και έβαλε τις βάσεις με στυλ… Οπάβα αφού μέσα σε 6 αγωνιστικά λεπτά έτρεξε ένα επιμέρους 24-11 εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 20 πόντους (73-53). Στα υπόλοιπα 4 λεπτά της τρίτης περιόδου πάντως οι Αμαρουσιώτες ανέβασαν ρυθμό και πήγαν στην τελευταία περίοδο στο -7 λόγω ενός επιμέρους 15-2 (75-68).

Τελικά η υπόθεση νίκη για τον Προμηθέα τελείωσε οριστικά πολύ νωρίς στην τέταρτη περίοδο αφού ανέβασε σε διψήφια νούμερα ξανά τη διαφορά (95-78) με το τελικό 111-92 να του δίνει την τρίτη του νίκη σε ισάριθμους αγώνες στην Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 49-42, 75-68, 111-92

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 22 (2/4 δίποντα, 6/9 τρίποντα), Κόνιαρης 5 (5 ασίστ), Χρυσικόπουλος 2, Ετσενίκε 20 (6/10 δίποντα, 8/10 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χέιλ 27 (5/9 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάουαν 21 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Πλώτας 2, Μπαζίνας 4, Πρέκας 2, Κόφι 5 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καραγιαννίδης 1

ΜΑΡΟΥΣΙ (Σκαραφίγκας): Χιλ 15 (2/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Μπρίσκο 12 (5/6 δίποντα), Μπόγρης, Γιαννόπουλος 7 (1), Λούκοβιτς 16 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Σταυρακούκας, Πένο 4, Στασινός 7 (6 ασίστ), Τζούστον 13 (6/11 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ραντούλιτσα 14 (5/7 δίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Νικολαΐδης 4