Περιστέρι – Προμηθέας 76-71: Πρώτη νίκη από τα… χέρια του Χαντς

Χρειάστηκε να φτάσει στην 4η αγωνιστική το 3ο στην περσινή σεζόν Περιστέρι για να γευτεί τη χαρά της νίκης και το έκανε κόντρα σε έναν… αντίζηλό του, τον μέχρι το Σάββατο αήττητο Προμηθέα.

Η ομάδα του Σπανούλη χρειάστηκε τα σημαντικά καλάθια του Τζέιλεν Χαντς ειδικά στο 2ο ημίχρονο για να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ αλλά στα τελευταία λεπτά αυτός που ήταν καθοριστικός ήταν ο Ράγκλαντ και μοιραίος για τον Προμηθέα ο άστοχος Χέιλ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ορεξάτοι το ματς και με μπροστάρη τον Ουίλιαμς αλλά και με ομαδικό μπάσκετ αφού μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου είχαν πάρει σκορ από επτά παίκτες έχτισαν ένα καλό προβάδισμα (22-16) που έφτασε στους 8 (25-17 με 10 πόντους του Ουίλιαμς) και στους 10 (27-17 στο 11ο λεπτό) με τον Προμηθέα να τα… σπάει (1/7 τρίποντα) πλην του Ετσενίκε που είχε 9 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι με τον Κόνιαρη να συμμαζεύει το παιχνίδι τους και τον Ετσενίκε να μην έχει αντίπαλο στη ρακέτα άρχισαν να μειώνουν μετά το 15ο λεπτό (34-24) και με επιμέρους 16-8 και τρίποντο του Χέιλ με τη λήξη του ημιχρόνου έριξαν τη διαφορά στους 2 (42-40).

Η μάχη συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο με τον Προμηθέα να ξεκινάει εντυπωσιακά και να ξεφεύγει 45-42 και 53-50 παρότι το Περιστέρι ήλεγχε απόλυτα τα ριμπάουντ (39-23 στο τέλος του δεκάλεπτου) με τους γηπεδούχους να βρίσκουν στο πρόσωπο του Χαντς τον σκόρερ της ανατροπής. Όπως και έκαναν και προσπέρασαν 56-54 με τρίποντο του Πουλιανίτη και 59-56 με νέα βόμβα του Χαντς. Η διαφορά μάλιστα υπέρ τους έφτασε στο +6 (65-59) στο 33ο λεπτό αλλά ο Προμηθέας δεν το έβαλε κάτω.

Με τον Κόφι η ομάδα του Παπαθεοδώρου έτρεξε 7-0 σερί και έκανε το υπέρ της 66-65 στο 36ο λεπτό για να κριθεί το ματς έτσι στις τελευταίες κατοχές. Όπου το Περιστέρι με τον Ράγκλαντ έκανε το 73-71 ενάμιση λεπτό πριν το τέλος, ο Προμηθέας έχασε και τις τρεις επόμενες επιθέσεις του με μοιραίο τον Χέιλ και ο Μήτρου-Λονγκ στο φινάλε έγραψε το τελικό 76-71.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 42-40, 59-56, 76-71

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ 7 (3/11 σουτ, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 λάθη), Πουλιανίτης 6, Κασελάκης 6 (3/10 σουτ, 8 ριμπάουντ), Ουίλιαμς 12 (5/11 σουτ), Τόμπσον 10 (2/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 τάπες), Μήτρου-Λονγκ 5, Ντάνγκουμπιτς 8 (5 ριμπάουντ), Χαντς 18 (4/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα), Ρένφρο 4 (8 ριμπάουντ, 2 ταπες)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 3, Μπαζίνας 3, Χρυσικόπουλος, Ετσενίκε 21 (10/14 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες), Χέιλς 11 (4/13 σουτ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Κάουαν 7 (2/7 σουτ, 7 ριμπάουντ), Πλώτας 2, Κόνιαρης 8 (4/6 δίποντα, 3 ασίστ), Κόφι 10 (4/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Καραγιαννίδης 2, Κούρουκς 4 (1/7 σουτ)