Μαρούσι – Περιστέρι 74-103: Πήραν το διπλό με εξωπραγματικό δεύτερο μέρος οι Περιστεριώτες (vid)

Κάνοντας ένα δεύτερο ημίχρονο επιπέδου… ΝΒΑ, το Περιστέρι νίκησε άνετα το Μαρούσι στο κλειστό του Αγίου Θωμά με 103-74.

Για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, που τιμήθηκε από τους Αμαρουσιώτες πριν το πρώτο τζάμπολ, εκπληκτική εμφάνιση έκανε ο Χαντς που σημείωσε 23 πόντους με 4 τρίποντα.

Από τους ηττημένους, που έχασαν από πολύ νωρίς με τραυματισμό τον Πένο, από 18 πόντους πέτυχαν οι Ραντούλιτσα και Χιλ.

Στο πρώτο ημίχρονο είδαμε ένα ματς στο οποίο απουσίαζαν οι άμυνες αφού Μαρούσι και Περιστέρι σκόραραν με κάθε τρόπο προσπαθώντας ταυτόχρονα να επωφεληθούν από αυτό το τέμπο.

Αυτό φάνηκε σε να βοηθά το σύνολο του Περιστερίου, αφού το Μαρούσι που είχε χάσει από νωρίς τον Πένο, που έφτασε στο +8 (44-52 στο 18’) με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 52-55.

Στο β’ μέρος όμως μια ομάδα εμφανίστηκε στο παρκέ του κλειστού του Αγίου Θωμά και αυτή ήταν του Βασίλη Σπανούλη αφού με τρίποντη ραψωδία και πολύ καλή άμυνα όχι μόνο πήρε διψήφια διαφορά αλλά αυτή εκτοξεύτηκε στο 30’ και πάνω από τους 20 πόντους (66-87).

Αυτό το μομέντουμ δεν σταμάτησε ούτε στην τέταρτη περίοδο με το Περιστέρι να φτάνει σε μια άνετη όπως εξελίχθηκε νίκη με σκορ 74-103.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 52-55, 66-87, 74-103

ΜΑΡΟΥΣΙ (Λιμνιάτης): Χιλ 18 (4/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πένο, Τζούστον 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ραντούλιτσα 18 (5/7 δίποντα, 8/8 βολές), Γιαννόπουλος 12 (2/9 σουτ, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σταυρακούκας, Στασινός 11 (3/7 τρίποντα), Μπόγρης, Νικολαΐδης 3 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Ιορδάνου, Λούκοβιτς (0/6 σουτ), Καλογερίας 2

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ 13 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 12 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 10 (1), Πουλιανίτης 5 (1), Γουίλιαμς 12 (2), Τόμπσον 8 (9 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 13 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Ξανθόπουλος, Χαντς 23 (5/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Ρένφρο 8 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χουγκάζ 9 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ζούγρης 2, Σταυρακόπουλος