Βίρτους Μπολόνια – Ολυμπιακός 69-67: Μαχαιριά από τον Χάκετ (video)

Ένας… πρώην, ο Ντάνιελ Χάκετ με το νικητήριο καλάθι του και με ένα κερδισμένο επιθετικό φάουλ αμέσως μετά “πλήγωσε” τον Ολυμπιακό στη Μπολόνια.

Ο πρώην ερυθρόλευκος ήταν ο παίκτης-κλειδί για τη Βίρτους που επέστρεψε από το -13, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Ολυμπιακού ειδικά στην τελευταία περίοδο και τον τιμώρησε με τον πλέον οδυνηρό τρόπο αφού η ομάδα του Μπαρτζώκα την τελευταία περίοδο τα περίμενε όλα από τον Λαρεντζάκη. Ο οποίος αστόχησε στο τελευταίο σουτ για τη νίκη με τον Γουόκαπ να προτιμά αντί να πάει για την ισοφάριση στον αιφνιδιασμό την πάσα στον “Λάρε”.

Παίζοντας κόντρα σε μία από τις καλύτερες επιθέσεις της διοργάνωσης ο Ολυμπιακός δεν θα μπορούσε να διεκδικήσει τη νίκη αν δεν έπαιζε σκυλίσια άμυνα. Και το έκανε από τα πρώτα… δευτερόλεπτα του αγώνα. Έχοντας επικεντρωθεί στο μαρκάρισμα των Μπελινέλι και Σενγκέλια τα πήγε περίφημα στο πρώτο ημίχρονο κρατώντας άποντο τον Γεωργιανό και τον βετεράνο διεθνή Ιταλό στα 2/7 σουτ.

Με την άμυνα λοιπόν (πίεση ψηλά, έλεγχος ριμπάουντ) ο Ολυμπιακός πήρε από νωρίς τα ηνία στο σκορ (0-6, 4-12 και 7-14 στο 5ο λεπτό) με τον μοναδικό παίκτη που του προκαλούσε ρήγματα να είναι ο Γάλλος Κορντινιέ ο οποίος βάζοντας 9 από τους 12 πρώτους πόντους της ομάδας του της έδωσε πολύτιμες λύσεις. Στο φινάλε της περιόδου, δε, το 14-19 υπέρ του Ολυμπιακού έγινε 17-19 μετά από καλάθι και φάουλ του Λούντμπεργκ στη μοναδική, ίσως, ολιγωρία της ελληνικής ομάδας που πάντως κράτησε τη Βίρτους στα 3/12 δίποντα.

Η μπάλα στους ψηλούς

Οι ερυθρόλευκοι που έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 0/7 τρίποντα (0/3 ο Παπανικολάου, 0/2 ο Φαλ) και είχαν ως άξονα στην επίθεση τον Φαλ, βρήκαν από το ξεκίνημα της 2ης περιόδου τη χαμένη τους ευστοχία. Το πέτυχαν αρχικά με τον Λαρεντζάκη (17-24) ο οποίος σε ρόλο οργανωτή “τάιζε” Μιλουτίνοφ και Πετρούσεφ που ταίριαξαν άψογα ως δίδυμο ψηλών. Κάπως έτσι ο Ολυμπιακός με ένα γρήγορο 8-0 σερί σε σχεδόν δυόμιση λεπτά πήρε ξανά μία καλή διαφορά (17-27 στο 12’40’’) παίρνοντας βοήθειες και από τον Μπραζντέικις.

Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν εγκλωβισμένοι αφού ο Ολυμπιακός τους είχε βγάλει εκτός ρυθμού, ο Μπάνκι με συνεχείς αλλαγές προσπαθούσε να βρει ένα καλό, επιθετικά, σχήμα, αλλά η ομάδα του Μπαρτζώκα πατούσε σταθερά στο παρκέ. Με δύο συνεχόμενα καλάθια του Πετρούσεφ η διαφορά ανέβηκε στους 13 (22-35 στο 16’30’’) και παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα έως το ημίχρονο (28-40) από καλάθι του Πίτερς με τον Ολυμπιακό να χάνει στην τελευταία κατοχή δύο ευκαιρίες για δύο επιπλέον πόντους.

Αντίδραση με… Τόκο

Παράσημο για το πρώτο 20λεπτο τα 5/25 (20%) δίποντα της Βίρτους που όμως μάζεψε 7 επιθετικά (κυρίως στη 2η περίοδο) με τον Ολυμπιακό να αντισταθμίζει τα 2/12 δικά του τρίποντα με 12/19 δίποντα μεταφέροντας το παιχνίδι του στη ρακέτα όπου πήρε 18 πόντους από Μιλουτίνοφ, Φαλ, Πετρούσεφ.

Η Βίρτους αναμενόμενα προσπάθησε να ξεκινήσει πιο δυναμικά την 3η περίοδο και με τον Σενγκέλια να… σπάει το ρόδι με τους πρώτους του πόντους βρήκε ρυθμό (32-40 και 34-43) μειώνοντας ακόμη και στους 6 (37-43) στο 22’44’’. Σειρά, δε, πήρε ο Μπελινέλι που με τρίποντο έκανε το 40-45 (24’)!

Σπασμωδική αντίδραση

Οι γηπεδούχοι βρήκαν τη χαμένη τους αυτοπεποίθηση και προκάλεσαν απανωτά ρήγματα στην ερυθρόλευκη άμυνα με τον Κάνααν να είναι αυτός που κρατούσε το προβάδισμα για την ελληνική ομάδα από δύο τρίποντά του (40-48 και 44-51). Δύο καλές φάσεις, δε, διά χειρός του Ουίλιαμς-Γκος (ασίστ και καλάθι) έδωσαν ανάσα 10 πόντων (45-55) ενάμιση λεπτό πριν το τέλος της 3ης περιόδου (47-55).

Η πίεση της Βίρτους συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο όταν μείωσε 53-57 (32’30’’) με τον Ντόμπριτς όμως το κρύο αίμα του Λαρεντζάκη έδωσε πολύτιμη ανάσα (53-60) αντίδραση όμως σπασμωδική αφού το ματς απέκτησε άλλη τροπή με 5-0 της Βίρτους διά χειρός Ντάνστον και Ντόμπριτς που μείωσε τη διαφορά στους 2 (60-62) με πέντε λεπτά για το φινάλε! Ο “Λάρε” ξανά έκανε το 60-65 αλλά Σενγκέλια και Χάκετ τιμώρησαν απανωτά λάθη της ερυθρόλευκης άμυνας για το 64-65.

Προσπέρασμα και θρίλερ

Το πρώτο (!) προσπέρασμα της Βίρτους ήρθε με νέο τρίποντο του Ντόμπριτς ακριβώς τρία λεπτά πριν το φινάλε (67-65). Ο Λαρεντζάκης, μοναδική σταθερή αξία στην τελευταία περίοδο για τον Ολυμπιακό, με 2/3 βολές ισοφάρισε 67-67 και το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά. Ο Ντόμπριτς μετά από μία σπάνια στην τελευταία περίοδο άψογη ερυθρόλευκη άμυνα αστόχησε όπως όμως και ο Μιλουτίνοφ 1’40’’ πριν το τέλος. Ο Κορντινιέ δεν τα κατάφερε για τη Βίρτους αμέσως μετά, το ίδιο και ο Ουίλιαμς-Γκος ακριβώς ένα λεπτό πριν το φινάλε με τον Χάκετ στα 44’’ να γράφει το 69-67 από το high-post.

Ο Γουόκαπ στα 31’’ υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ πάνω στον Χάκετ, η Βίρτους έμεινε με την μπάλα στα χέρια στην τελευταία της επίθεση αλλά στον αιφνιδιασμό ο Γουόκαπ αντί να πάει για την ισοφάριση πάσαρε στον Λαρεντζάκη για το σουτ νίκης, αυτός αστόχησε υπό πίεση και η νίκη πήγε στη Βίρτους.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 28-40, 47-55, 69-67

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ 13 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 2-1 ριμπάουντ), Λούντμπεργκ 5 (2/8 σουτ, 2 ασίστ), Μπελινέλι 12 (2/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Παγιόλα 3 (1/3 σουτ, 3 ασίστ), Ντόμπριτς 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Κέικοκ 7 (3/4 δίποντα, 1-2 ριμπάουντ, 2 λάθη), Σενγκέλια 6 (1/7 σουτ, 4/4 βολές, 7-2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη(, Χάκετ 8 (2/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3-1 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πολονάρα 2 (1/3 σουτ), Ντάνστον 3 (1/3 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματαΟ, Αμπάς (0/2 σουτ, 2 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1/6 σουτ, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Ουίλιαμς-Γκος 2 (1/6 σουτ, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κάνααν 6 (0/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 13 (1/1 δίποντο, 3/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ασίστ), Φαλ 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 5 (1/1 δίποντο, 1/4 τρίποντα, 2-2 ριμπάουντ), Μπραζντέικις 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3-1 ριμπάουντ), Πίτερς 7 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3-2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρούσεφ 4 (2/3 δίποντα, 3-1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Μιλουτίνοφ 10 (2/3 δίποντα, 6/6 βολές, 8-3 ριμπάουντ, 3 λάθη), ΜακΚίσικ