Αρμάνι Μιλάνο – Παναθηναϊκός 68-76: Πήρε φόρα και νέο μεγάλο διπλό (video)

Μετά το Μονακό ο Παναθηναϊκός άλωσε και το Μιλάνο, για να κερδίσει με 76-68 την Αρμάνι το βράδυ της Παρασκευής (22/12) και να διατηρηθεί σε τροχιά επιτυχιών στην Euroleague.

Οι «πράσινοι» έβγαλαν σκληράδα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ο Κέντρικ Ναν ήταν ηγετικός στα κρίσιμα στο τέλος και με ρεκόρ 9-7 ο ΠΑΟ δείχνει ότι βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο στην προσπάθεια να παγιωθεί στην πρώτη εξάδα, που οδηγεί απευθείας στα play off.

Mελανό σημείο ο τραυματισμός του Ματίας Λεσόρ στα τελευταία λεπτά, που μένει να φανεί αν πρόκειται για κάτι σοβαρό ή όχι.

To ματς

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ νωχελικά στην άμυνα και οι Ιταλοί, αφού έβρισκαν… ανοικτές διαβάσεις προς το αντίπαλο καλάθι, βρέθηκαν στο +8 (21-13) κι ενώ απέμεναν 1:35 για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Σε εκείνο το σημείο υπήρξε η αφύπνιση για τους παίκτες του Εργκίν Αταμάν, που έτρεξαν ένα σερί 9-0 (21-22), ενώ συνολικά η αλλαγή διάθεσης σε ό,τι αφορά την αμυντική τους προσπάθεια οδήγησε σε ένα επιμέρους σκορ 19-3, για να προηγηθούν με 32-24, 5:49 πριν το φινάλε του ημιχρόνου.

Έδειχνε ο ΠΑΟ, λοιπόν, να έχει βρει το κατάλληλο μομέντουμ για να επιβάλει την ανωτερότητά του, ωστόσο οι γηπεδούχοι μέσα σε ενάμιση αγωνιστικό λεπτό πρόλαβαν να φτάσουν σε ένα σερί 9-0, για να ξαναπάρουν προβάδισμα με 33-32.

Έτσι, μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου υπήρξε ισορροπία και προέκυψε το ισόπαλο 41-41, με τον Λεσόρ να σημειώνει 12 πόντους για το «τριφύλλι», ενώ στους 12 σταμάτησε και ο Φόιγκτμαν από πλευράς Αρμάνι, κάνοντας σημαντική ζημιά στην ελληνική ομάδα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Γκραντ έδωσε αρχικά τις λύσεις στην επίθεση, πήρε σκυτάλη και ο Ναν, αλλά το όπλο ήταν και πάλι η άμυνα για να βρεθεί ο Παναθηναϊκός στο +7 (48-55) στο 26′.

Ο Σιλντς, ωστόσο, απάντησε για την ομάδα του Μεσίνα και η διαφορά πήγε στον πόντο (54-55), αφού Ναν και Λεσόρ έκαναν μαζεμένα λάθη, για να κλείσει τελικά η τρίτη περίοδος με τους «πράσινους» να προηγούνται με 59-56.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα μικρό 5-0 για την Αρμάνι (61-59), αλλά ο Μήτογλου ισοφάρισε και ο Γκριγκόνις θυμήθηκε τη… Μονακό, για να δώσει νέο προβάδισμα με τρίποντο στον ΠΑΟ (61-64).

Πέντε λεπτά πριν το φινάλε ο Φλακαντόρι έφερε το παιχνίδι στα ίσα (65-65), για να προκύψει ο τραυματισμός του Λεσόρ, πέφτοντας άτσαλα στο παρκέ μετά από φάουλ που του έγινε 3:22 πριν το τέλος και αποχωρώντας εντέλει υποβασταζόμενος.

Ο Ναν με τέσσερις σερί πόντους έδωσε αέρα έξι πόντων στο «τριφύλλι» (65-71), ο Σιλντς με τρίποντο μείωσε σε 71-68, αλλά ξανά ο Ναν έβαλε το καθοριστικό τρίποντο για το 68-74. Το… κερασάκι στην τούρτα ήρθε από τον Κώστα Σλούκα, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα (68-76).

Στο 6-10 η Αρμάνι Μιλάνο, για την οποία ο Σιλντς ήταν ο πρώτος σκόρερ κι έβαλε 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 41-41, 56-59, 68-76

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πόιθρες 2, Μπορτολάνι 7 (1), Τονούτ 6, Μέλι 7 (1), Μπαρόν 4, Καμαγκατέ, Φλακαντόρι 10, Χολ 3 (1), Καρούζο, Σιλντς 13 (3/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Χάινς 4, Φόιγκτμαν 12 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 2, Σλούκας 9 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκραντ 10 (2), Ναν 17 (4/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ, 6 λάθη), Λεσόρ 16 (7/10 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 5, Γκριγκόνις 3 (1), Ερνανγκόμεθ 7 (0/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μήτογλου 7 (0/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα).