Άλμπα – Ολυμπιακός 67-94: Ύψωσε αμυντικό τείχος στο Βερολίνο (video)

Όσο απλά έβλεπε τους αντιπάλους να σουτάρουν ανενόχλητοι έπαιζε με τη φωτιά. Όταν αποφάσισε να παίξει άμυνα προκάλεσε “μπλακ-άουτ” στην Άλμπα και πήρε την πολύτιμη νίκη.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν στο ματς υπερβολικά χαλαροί, έδωσαν δικαιώματα στην Άλμπα με τον τρελό επιθετικό ρυθμό και τα 8 τρίποντα που έβαλε στο 1ο ημίχρονο να αποκτήσει αυτοπεποίθηση όταν όμως έβγαλαν το σύνηθες νεύρο στην άμυνα, “εξαφάνισαν” τον αντίπαλό τους.

Δίχως ίχνος νεύρου στην άμυνα, αφήνοντας από νωρίς τους γηπεδούχους να βρουν ρυθμό με τα σουτ τους ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με τον χειρότερο δυνατό τρόπο. Η Άλμπα με τον Τίμαν να βλέπει την άμυνα προσαρμοσμένη επάνω του και να μοιράζει παιχνίδι (4 ασίστ σε λιγότερο από 4 λεπτά) προηγήθηκε 12-10 με επιθέσεις των 10 δευτερολέπτων εκμεταλλευόμενη όσα (δεν) έκανε η ερυθρόλευκη άμυνα.

Ο Παπανικολάου στην αρχή και ο Φαλ (που δεν είχε αντίπαλο στην επίθεση) στη συνέχεια προσπάθησαν να κρατήσουν στον αφρό την ελληνική ομάδα που προηγήθηκε 12-14 στο 5’38’’ όμως η Άλμπα με 4/4 τρίποντα αρχικά απέκτησε τεράστια αυτοπεποίθηση και πυροβολούσε κατά ριπάς για το 18-16. Όταν δε, προστέθηκαν τα λάθη (2) και η αστοχία (0/2 τρίποντα) του εντελώς εκτός κλίματος αγώνα Κάνααν στην εξίσωση η διαφορά άρχισε να ανεβαίνει φτάνοντας στους 6 (25-19) στο τέλος της περιόδου.

Άμυνα; Τι είναι αυτό;

Ο Μπαρτζώκας που συμπλήρωσε 200 αγώνες στον πάγκο του Ολυμπιακού για την Ευρωλίγκα στην αναζήτηση του σχήματος που θα περιορίσει την ανεξέλεγκτη δράση της Άλμπα επιθετικά με το ξεκίνημα της 2ης περιόδου είχε ρίξει στο παρκέ ήδη 10 από τους παίκτες του αλλά προκοπή δεν είδε. Η ομάδα του είχε βγει έξω από τα νερά της επιθετικά με την Άλμπα να χρησιμοποιεί σωστά τα φάουλ ενώ αμυντικά το 6ο τρίποντο των γηπεδούχων ανέβασε τη διαφορά στους 9 (28-19).

Πλέον το πρόβλημα εκτός από αμυντικό ήταν και επιθετικό αφού οι ερυθρόλευκοι έμειναν άποντοι (!) στα πρώτα 3,5 λεπτά της 2ης περιόδου πριν ο Λαρεντζάκης βάλει βολές και δίχως εντός πεδιάς καλάθι για σχεδόν 4 λεπτά με τη διαφορά να φτάνει στους 11 (34-23 στο 14’) και τον Μπαρτζώκα άρον άρον να καλεί σε τάιμ άουτ μετά από απανωτά τρίποντα Μάτισεκ και Τόμας.

Γκάζια” και αντίδραση με “Λάρε” και Πίτερς

Το τάιμ-άουτ είχε ευεργετικές συνέπειες αφού έστω και καθυστερημένα ο Ολυμπιακός άρχισε να βγάζει ενέργεια στην άμυνα. Το πρώτο κλέψιμο στο 15ο λεπτό έδωσε το έναυσμα ώστε οι ερυθρόλευκοι με επιμέρους 10-2 να μειώσουν σε απόσταση βολής (36-33) στο 17ο λεπτό και στον πόντο (40-39) με δύο συνεχόμενες “βόμβες” του Λαρεντζάκη. Παρόλα αυτά η Άλμπα έκλεισε το ημίχρονο στο +3 (43-40).

Το πρώτο προσπέρασμα (43-45) με καλάθια του Πίτερς δεν άργησε να έρθει (22’) με τον Ολυμπιακό να βρίσκει ρυθμό μέσα από την άμυνά του. Όταν άρχισε να βάζει και ο Κάνααν (43-48 στο 22’42’’) ο Ολυμπιακός άρχισε να κυριαρχεί, ξέφυγε 45-56 (25’) με συνολικό επιμέρους 11-33 σε 11 αγωνιστικά λεπτά και να επιβάλει πλήρως τον νόμο του ισχυρού.

Ο νόμος του ισχυρού

Όταν η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 με τον Πίτερς… ασυγκράτητο και τον Φαλ κυρίαρχο στη ρακέτα η Άλμπα ήταν αυτή που βγήκε από τα νερά της, έμεινε πολλές φορές με τη μπάλα στα χέρια σε επιθέσεις της και το 30ο λεπτό βρήκε τον Ολυμπιακό στο +16 (51-67) έχοντας επιβάλλει πλήρως τον νόμο του ισχυρού.

Η διαφορά ανέβηκε και στους 19 (51-70) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και κάπου εκεί η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος με τον Ολυμπιακό να “καπαρώνει” την 9η νίκη του στη σεζόν και να σκαρφαλώνει στην 7η θέση της βαθμολογίας!

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 43-40, 51-67, 67-94

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονζάλεθ): Μπράουν 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2 ασίστ, 2 λάθη), Σπανιόλο 11 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουέτζελ 8 (4/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Ντελόου 5 (2/6 σουτ, 3 ασίστ), Ματίσεκ 3 (1/2 τρίποντα), Σνάιντερ 2 (1/1 δίποντο, 0/5 τρίποντ, 3 ριμπάουντ), Τόμας 15 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Κουμάντζε 2 (4 ριμπάουντ), Ρεπιέκ, Τίμαν 5 (0/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπιν 6 (0/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (2 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ουίλιαμς-Γκος 13 (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάνααν 6 (2/4 τρίποντα, 2 ασίστ, 2 λάθη), Λαρεντζάκης 10 (2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ), Φαλ 12 (4/4 δίποντα, 4/5 βολές, 5-1 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 τάπες), Παπανικολάου 9 (1/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3-1 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Πίτερς 23 (7/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές, 6-1 ριμπάουντ), Μιλουτίνοφ 5 (1/1 δίποντο, 3 ριμπάουντ), Σίκμα 4 (1/3 σουτ, 2 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 9 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ)