Περιστέρι-Κολοσσός 89-77: Έκλεισε τη χρονιά χωρίς πίεση (video)

Πήρε από την αρχή το προβάδισμα το Περιστέρι, δεν το έχασε ποτέ και δικαίωσε τις προβλέψεις για τη 12η αγωνιστική της Stoiximan Basket League απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου. Επικράτησε εύκολα στο «Ανδρέας Παπανδρέου» με 89-77, πέτυχε την 7η  νίκη του στο πρωτάθλημα και έκλεισε θετικά τη χρονιά κυνηγώντας πάντα την πρώτη 4άδα.

Ο Βασίλης Σπανούλης είδε καλή εμφάνιση από την ομάδα του ειδικά στην τρίτη περίοδο και πέντε παίκτες του να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων. Επίσης είδε διπλάσιες ασίστ από λάθη και αποτελεσματικότητα στο δίποντο. Ο Λοβ ήταν ο πρώτος σκόρερ του Περιστερίου με 19 πόντους, τόσους είχε και ο Σίτου από την ομάδα της Ρόδου.

Η εικόνα του αγώνα

Με ευστοχία στα μακρινά σουτ το Περιστέρι έγινε από την αρχή οδηγός του αγώνα. Στο 4΄είχε ήδη διαφορά 11 πόντων με διαδοχικά τρίποντα του Λοβ για το 15-4 και στο 7΄προηγήθηκε 19-9. Ο Κολοσσός αντέδρασε με σερί 5-0 για το 19-14, αλλά δεν μπόρεσε να πλησιάσει κι άλλο στο πρώτο 10λεπτο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 25-17 και πάνω-κάτω στα ίδια επίπεδα κινούνταν αρχικά οι πόντοι στο δεύτερο 10λεπτο, ώσπου με τρίποντο οι Ροδίτες μείωσαν σε 34-28 κι ακολούθως με δίποντο σε 36-32. Λοβ και Τόμπσον ήταν οι πρωταγωνιστές για τους γηπεδούχους σε αυτό το κομμάτι, αλλά η ομάδα της Ρόδου, όμως, είχε σε πολύ καλή μέρα τον Σίτου ο οποίος σκόραρε συνεχώς. Το Περιστέρι κράτησε το προβάδισμα μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, αλλά μόλις με πέντε πόντους διαφορά (42-37). Ενδεικτικό ότι στη δεύτερη περίοδο έβαλε 17 πόντους, όσους είχαν σημειώσει οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη…

Ύστερα από 22 λεπτά το σκορ ήταν στο 46-41 και τότε οι Περιστεριώτες αύξησαν την παραγωγικότητά τους. Ουίλιαμς, Ρένφρο και Μήτρου – Λονγκ έκαναν τη διαφορά, η ομάδα έτρεξε και στο ανοικτό γήπεδο και ουσιαστικά έγινε το καθοριστικό βήμα για την εξασφάλιση της νίκης. Πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι δημιουργούν τη μεγαλύτερη διαφορά με 58-41 και δύο λεπτά αργότερα προηγούνται 62-46. Με καλά ποσοστά στην επίθεση και σφιχτή άμυνα διατηρούν το ίδιο πλεονέκτημα μέχρι το κλείσιμο της περιόδου.

BASKET LEAGUE 2023-2024 / ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΚΟΛΟΣΣΟΣ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Νευρικότητα χαρακτήρισε και τις δύο ομάδες στο πρώτο κομμάτι του τελευταίου δεκαλέπτου ίσως και μία χαλάρωση. Τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος το Περιστέρι έμενε στο +15 με 78-63. Δύο δίποντα από τον Κολοσσό, όπως και ελεύθερες βολές φέρνουν μείωση του σκορ ένα λεπτό μετά, αλλά η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη κρατούσε την τύχη στα χέρια της και διασφάλισε άμεσα την άνετη επικράτηση.

Τόμπσον, Μήτρου-Λονγκ, Ρένφρο και Γουίλιαμς είχαν επίσης διψήφιο αριθμό πόντων από το Περιστέρι και συνεισφορά σε διάφορους τομείς. Ο Μπράικοβιτς με 15 πόντους ακολούθησε σε απόδοση τον Μίτου για τον Κολοσσό, ο Περάντες είχε 16 αλλά ήταν άστοχος στα δίποντα.

Διαιτητές ήταν Θεονάς, Μηλαπίδης, Τεφτίκης

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 42-37, 71-55, 89-77

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Ράγκλαντ 7 (3/7 δίποντα, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ντάνγκουμπιτς 8 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Λοβ 19 (5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κασελάκης 8 (3/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Τόμπσον 10 (3/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 10 (2/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ξανθόπουλος, Ρένφρο 10 (5/7 δίποντα), Γουίλιαμς 12 (1), Χουγκάζ, Ζούγρης 5

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 10 (1/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Ουτόμι 7 (1), Μπράικοβιτς 15 (6/7 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Πόλι 4, Περάντες 16 (1/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Παπαγιάννης 1, Πετρόπουλος, Μπιλλής 3, Σίτου 19 (7/11 δίποντα, 5/7 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπαδάκης 2 (0/5 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 28/53 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 18/23 βολές, 35 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 11 επιθετικά), 21 ασίστ, 11 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 9 λάθη, 26 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 18/37 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 20/27 βολές, 41 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 15 επιθετικά), 11 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 17 λάθη, 24 φάουλ