Φενέρμπαχτσε – Ερυθρός Αστέρας 76-85: Πρώτη ήττα για Σάρας! (video)

Ο Τζόελ Μπολομπόι με τη φανέλα του Ερυθρού Αστέρα

Με εξαιρετική εμφάνιση ο Ερυθρός Αστέρας πέρασε από την έδρα της Φενέρμπαχτσε 85–76 για τη 18η στροφή της Euroleague.

Οι Σέρβοι άντεξαν την επίθεση των Τούρκων στις αρχές κάθε ημιχρόνου και «απέδρασαν» με τη νίκη.

Κορυφαίοι για τα σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν οι Μπολομπόι (24π.), Γκιεντράιτις (17π.) και Χάνγκα (12π.). «Μαγικός» στο δημιουργικό τομέα και ο Τεοντόσιτς (6π.-8ασ.).

Από την άλλη για τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους που γνώρισε την πρώτη του ήττα ως προπονητής της νέας του ομάδας, προσπάθησαν οι Χέις-Ντέιβις (21π.), Γουίλμπεκιν (14π.) και Μότλεϊ (11π.)

Στο 7-11 ο Ερυθρός Αστέρας, στο 10-8 η Φενέρμπαχτσε.

Πρωταγωνιστής ο Μπολομπόι

Με ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο η Φενέρμπαχτσε πήρε διαφορά οκτώ πόντων για το υπέρ της 26-18 στο 10’. Αξιοσημείωτη στιγμή το τρίποντο του Τάιλερ Ντόρσεϊ στη λήξη της περιόδου, το οποίο έγραψε και το +8 των Τούρκων υπέρ του Ερυθρού Αστέρα.

Όμως ο Μπολομπόι ήταν… καυτός και έκλεισε το ημίχρονο με 16 πόντους. Παράλληλα οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κρατώντας εκείνους του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στους 9 στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Με αυτόν τον τρόπο οι Σέρβοι μείωσαν στον έναν, για το 35-34 της ανάπαυλας.

Έφυγε με το «διπλό»

Με τον Γουίλμπεκιν να πετυχαίνει διαδοχικά τρίποντα και η Φενέρ κατάφερε να ξεφύγει με 10 (48-38) στο πρώτο τετράλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου.

Όμως ο Ερυθρός Αστέρας σιγά-σιγά επέστρεψε, καθοδηγούμενος από τον εξαιρετικό Μίλος Τεοντόσιτς. Ο πολύπειρος γκαρντ είχε ήδη 8 ασίστ ως το 30’ και βοήθησε την ομάδα του να ισοφαρίσει σε 57-57 στο τέλος του.

Και σε συνέχεια αυτής της εικόνας οι Σέρβοι πάτησαν… γκάζι και πήραν προβάδισμα, διατηρώντας το μέχρι τέλους.

Μάλιστα ξέφυγαν με διψήφια τιμή, πριν επιβληθούν τελικά με 85-76.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 35-34, 57-57, 76-85