Μακάμπι – Μονακό 93-83: Νίκη προσπέρασης! (video)

Η μονομαχία της Μακάμπι ανάμεσα στη Μονακό

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε τη νίκη με 93–83 και άφησε πίσω της την Μονακό, φτάνοντας στο 11-7. Στο 10-8 οι ηττημένοι.

Οι Ισραηλινοί είχαν οδηγό τον απίθανο Κόλσον που σταμάτησε στους 27 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Μπόλντγουϊν και Μπράουν με 12 έκαστος.

Για τους Μονεγάσκους ο Μάικ Τζέιμς ήταν το αντίπαλον δέος του Κόλσον, με 27, όμως δεν ήταν αρκετός. Άλλους 20 σκόραρε ο Ντιαλό και 11 είχε ο Οκόμπο

Με οδηγό την άμυνα

Εξαιρετική εκκίνηση έκανε στο ματς η Μακάμπι Τελ Αβίβ, που βρήκε ρυθμό την άμυνα και προηγήθηκε 22-12 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Από την πλευρά της η Μονακό δεν μπορούσε να βρει σκορ και έμεινε χαμηλά στην παραγωγή της.

Παράλληλα η εικόνα της στην πίσω πλευρά του παρκέ ήταν κακή και αποδείχτηκε στην επόμενη περίοδο.

Αυτό διότι δέχτηκε 27 (!) και έμεινε πίσω στην ανάπαυλα με 14. Συγκεκριμένα το σκορ ημιχρόνου ήταν 49-35 για τους Ισραηλινούς.

Άντεξε και κέρδισε

Στο δεύτερο μέρος η Μονακό μπήκε καλύτερα και προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς.

Κάτι που το κατάφερε για λίγο, όμως η Μακάμπι Τελ Αβίβ άντεξε στην αντεπίθεσή της και το γεγονός ότι η διαφορά έπεσε σε μονοψήφια επίπεδα.

Μάλιστα η «ομάδα του λαού» είχε τον Κόλσον σε απίθανη βραδιά, σκοράροντας τρομερά καλάθια! Τελικό σκορ, 93-83.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 49-35, 64-54, 93-83