Ολυμπιακός – Κολοσσός Ρόδου 71-52: 36-0 μετά από αγγαρεία (video)

Ο Ϊγκνας Μπραζντέικις σε προσπάθειά του στον αγώνα του Ολυμπιακού με τον Κολοσσό Ρόδου

Η παράδοση συνεχίστηκε, ο Ολυμπιακός νίκησε για 36η φορά σε ισάριθμους εντός και εκτός έδρας αγώνες τον Κολοσσό αλλά από το ματς αυτό δεν κρατάει… τίποτα.

Οι ερυθρόλευκοι με εξαίρεση την τελευταία περίοδο όταν και ο Κολοσσός τα παράτησε δεν έπαιξαν καθόλου καλά. Νευρικοί, δίχως ρυθμό, άστοχοι, ασύνδετοι έμοιαζαν “μπουχτισμένοι” και άδειοι.

Επηρεασμένος κυρίως πνευματικά τόσο από τις δύο ήττες που προηγήθηκαν στη διαβολοβδομάδα της Ευρωλίγκα αλλά και αγωνιστικά από τις απουσίες των Φαλ και Πετρούσεφ ο Ολυμπιακός μπήκε στον αγώνα με διάθεση… αγγαρείας. Μηδέν ενέργεια, μηδέν αποτελεσματικότητα. Και μόνο το γεγονός ότι μετά από 2,5 λεπτά αγώνα είχε ευστοχήσει σε όλο κι όλο ένα σουτ τα λέει όλα.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν μεν το προβάδισμα έστω με αυτό το ισχνό 14-11 στο τέλος της πρώτης περιόδου μετά από ένα… σπάνιο για το ματς τρίποντο του Γουόκαπ και να ξέφυγαν με 17-11 με δεύτερο του Μήτρου-Λονγκ όμως ήταν εμφανώς έξω από τα νερά τους και αυτό φάνηκε στη συνέχεια της αναμέτρησης.

Άθλια ποσοστά

Το υπέρ τους 25-20 έγινε μέσα σε λίγα λεπτά από συνεχόμενα καλάθια του Πετρόπουλου 25-29 για τον μαχητικό Κολοσσό με την ομάδα της Ρόδου να κρατάει το προβάδισμα έως το ημίχρονο (27-32). Ο Ολυμπιακός έκλεισε το 20λεπτο με το αδιανόητα χαμηλό 27,5% εντός πεδιάς (8/29 σουτ) και ναι μεν κράτησε τον αντίπαλο στους 33 πόντους αλλά οι 27 που έβαλε είναι από τις χειρότερες επιδόσεις τους τα τελευταία πολλά χρόνια.

Μπαίνοντας στην 3η περίοδο οι ερυθρόλευκοι έδειξαν τη διάθεση να… ζοριστούν λίγο περισσότερο και εν μέρει τα κατάφεραν. Προσπέρασαν 34-32 στο 22’12’’ με τρίποντο του Κάνααν και τον Μπραζντέικις να είναι αναλογικά ο καλύτερός τους παίκτης και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι 50-44 με επιμέρους 9-4 από τη στιγμή που ο Κολοσσός με τον Γκάουντλοκ μείωσε για τελευταία φορά στον πόντο (41-40 στο 25’30’’).

Ξέσπασμα στο φινάλε

Η διαφορά για πρώτη φορά στο ματς έγινε διψήφια (54-44) στις αρχές της 4ης περιόδου και ανέβηκε στους 14 (64-50) στα μισά αυτής με τον Μιλουτίνοφ να κυριαρχεί στη ρακέτα με ένα άνετο double double και τον Πίτερς παρά την αστοχία του στα τρίποντα να βοηθάει. Ο Ολυμπιακός έφτασε έτσι στην αναμενόμενη νίκη μόνο που ο Μπαρτζώκας δεν μπόρεσε να μοιράσει όπως θα ήθελε τον χρόνο συμμετοχής σε παγκίτες αφού ο Τανούλης έπαιξε 6 λεπτά, ο Λούντζης… μισό και ο Πάπας μόλις 4 δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 27-32, 50-44, 71-52

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (2/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Κάνααν 10 (3/4 τρίποντα(, Μπραζντέικις 7 (3/7 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 15 (5/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5/5 βολες, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μιλουτίνοφ 18 (5/8 δίποντα, 8/10 τρίποντα, 9-6 ριμπάουντ, 2 τάπες), Ουίλιαμς-Γκος 2 (2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λούντζης, Πάπας, Τανούλης (0/2 σουτ, 2 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 3, Λαρεντζάκης 6 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 λάθη), Παπανικολάου 5 (1/8 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 14 (5/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπράικοβιτς 6 (3/8 δίποντα), Παπαγιάννης, Πόλεϊ 3 (1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Περάντες 10 (4/14 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Πετρόπουλος 9 (3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χατζηνικόλας, Μπιλλήξς 2 (3 ριμπάουντ), Καμαριανός, Σίτου 8 (4/11 δίποντα, 6-2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Παπαδάκης (0/3 τρίποντα)