Προμηθέας – ΑΕΚ 80-79: Η πρώτη φορά είναι πάντα γλυκιά (video)

Ο Χάντερ Χέιλ ήταν και πάλι πρώτος σκόρερ του Προμηθέα στη νίκη επί της ΑΕΚ

Ο Προμηθέας πήρε τη νίκη κόντρα στην ΑΕΚ για τους 16 του BCL με ανατροπή από το -9 στο 2ο ημίχρονο χάρη στο δίδυμο των Χέιλ και Κάουαν.

Η ομάδα της Πάτρας στον παρθενικό της “εμφύλιο” στα Κύπελλα Ευρώπης υποχρέωσεη την ΑΕΚ στη 6η της ήττα στους 7 τελευταίους αγώνες της εντός και εκτός συνόρων!

Με τις δύο ομάδες “μαγκωμένες” επιθετικά στα πρώτα λεπτά του αγώνα το σκορ έμεινε σε σχετικά χαμηλά επίπεδα για τον ρυθμό που δίνουν αμφότερες και τις επιθετικές τους λύσεις, ειδικά από πλευράς ΑΕΚ. Ο Προμηθέας προηγήθηκε 12-7 με τον Χέιλ και τον Στέφενς στα μισά της περιόδου και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος της περιόδου (20-18) με την ΑΕΚ να αποκτά κινητικότητα με την παρουσία των Τίλμαν και Μόργκαν.

Σερί και προσπέρασμα

Μάλιστα η “βασίλισσα” προσπέρασε για πρώτη φορά στον αγώνα στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου (20-21) και αντέδρασε ακόμη καλύτερα όταν οι γηπεδούχοι με τις συνεργασίες Κάουαν και Κόφι έκαναν το σκορ 27-24 (14’22’’).

Η Ένωση βγάζοντας περισσότερη ένταση στην άμυνά της και βρίσκοντας επιθετικές λύσεις από διάφορους παίκτες, μέσα σε αυτούς και ο νεοφερμένος Χόλινς έτρεξαν σερί 12-0 στα επόμενα 3 λεπτά παίρνοντας όχι απλά το προβάδισμα αλλά και τη διαφορά (27-36) στο 17’35’’ κρατώντας τα ηνία του σκορ έως το ημίχρονο (35-40).

Ασταμάτητος Κάουαν

Στο πρώτο τετράλεπτο της 3ης περιόδου δεν άλλαξαν πολλά αφού η ΑΕΚ έβρισκε απαντήσεις στις ατομικές ενέργειες του Χειλ κρατώντας ένα σταθερό προβάδισμα (42-51) στο 23’50. Εκεί όμως πήρε μπροστά η… μηχανή του Άντονι Κάουαν. Ο Αμερικανός γκαρντ με δύο συνεχόμενα τρίποντά του άναψε την σπίθα, έφτασε στους 8 σερί πόντους και βοήθησε τον Προμηθέα να τρέξει σερί 10-0 και να πάρει ξανά κεφάλι στο σκορ (52-51) και μάλιστα όλα αυτά σε λιγότερο από δύο λεπτά!

Η διαφορά μάλιστα έφτασε στους 5 πόντους (60-55 στο 28’18’’) με την ΑΕΚ να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο (6 συνολικά στην 3η περίοδο) και το δεκάλεπτο να κλείνει με τον Προμηθέα στο +4 (62-58).

Αλλαγή ψυχολογίας

Μπαίνοντας στην 4η περίοδο ο Προμηθέας με τρίποντο του Χρυσικόπουλου ανέβασε την υπέρ του διαφορά στη μέγιστη τιμή της, στο +7 (65-58) στο 30’42’’ αλλά κάπου εκεί οι γηπεδούχοι έχασαν τη συγκέντρωσή τους και η ΑΕΚ το εκμεταλλεύτηκε. Με τον Ραντλ να ευστοχεί σε τρίποντο και καλάθι του Τιλμαν η Ένωση σε 2,5 λεπτά μείωσαν 65-63 (33’11’’) αναγκάζοντας τον Παπαθεοδώρου εξ εξάλλω να πάρει τάιμ-άουτ.

Η ΑΕΚ πατούσε πλέον καλύτερα στα πόδια της και με τον Τίλμαν μετά από τεχνική ποινή στον τεχνικό του Προμηθέα ισοφάρισε 68-68 με 5,5 λεπτά για το φινάλε και το ματς να ξεκινάει από την αρχή! Με τον κόσμο της στις εξέδρες του “Δ.Τόφαλος” να δίνει έξτρα ώθηση η ομάδα του Πλάθα 4 λεπτά πριν το τέλος προσπέρασε με τρίποντο του πολύπειρου Όστιν Χόλινς (69-71)

Δήμιος ο Χέιλ

Με το ματς να κρέμεται σε μια κλωστή ο Χέιλ είχε 0/2 βολές στο 36’30’’ αλλά ο Κόφι ισοφάρισε με τρομακτικό φόλοου κάρφωμα από άστοχο λέι-απ του Κάουαν (71-71). Ο Μπράντον Νάιτ απάντησε αμέσως (71-73) αλλά ο Ρεινολντς με τρίποντο 2’15’’ πριν το φινάλε έβαλε ξανά μπροστά τους γηπεδούχους που έβαζαν σε εκείνο το σημείο το 13ο τους στο ματς σε 26 προσπάθειες!

Ο Νετζήπογλου με 2/2 2’05’’ για το φινάλε έκανε το 74-75 αλλά δίχως λόγο έδωσε αμέσως μετά 2 βολές στον Κάουαν που έβαλε όμως τη μία για το 75-75 (2’02’’). Η ΑΕΚ έκανε φτηνό λάθος με τον Μοργκαν 1’41’’ για το τέλος και ο Χέιλ με τρίποντο ακριβώς με τη λήξη της επίθεσης του Προμηθέα από την 9η ασίστ του Κάουαν έκανε το 78-75 (39’)!

Η ΑΕΚ έχασε δύο ευκαιρίες να σκοράρει με Νάιτ και Νετζήπογλου, ο Τζόουνς αστόχησε και για τον Προμηθέα στα 25’’ αλλά ο Κόνιαρης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Χέιλ στα 12’’ πήρε φάουλ για βολές και την ευκαιρία να “τελειώσει” το ματς. Ο Αμερικανός έβαλε μόνο τη 2η για το 79-75. Ο Νάιτ πήρε φάουλ στα 6’’ για το 79-77 (2/2), ο Κάουαν στα 4’’ για το 80-77 (1/2), ο ΜακΡεί στα 2’’ για το 80-79 (1/2).

Μετά το τάιμ-άουτ στην επαναφορά του Προμηθέα ο Νάιτ έκλεψε τη μπάλα έδωσε στον Νετζήπογλου ο οποίος όμως με τη λήξη αστόχησε σε σουτ τριών πόντων με τη νίκη να παραμε΄νει στους Πατρινούς.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 35-40, 62-58, 80-79

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κόφι 5 (1/5 σουρ, 7 ριμπάουντ, 4 λάθη), Τζόουνς 6 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κόνιαρης (0/4 σουτ), Ρέινολντς 12 (4/5 τρίποντα), Στέφενς 9 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 7 (2/3 δίποντα), Κάουαν 20 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/11 βολές, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Χέιλ 21 (5/7 τρίποντα, 4/8 βολες, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Καραγιαννίδης, Πάπας

ΑΕΚ (Πλάθα): Χόλινς 9 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νάιτ 12 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ασίστ, 5 λάθη), Κουζέλογλου 1 (0/3 σουτ, 6 ριμπάουντ), ΜακΡέι 10 (3/11 σουτ), Νετζήπογλου 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές), Αγραβάνης 1, Χατζηδάκης 2, Χολ 3 (1/2 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 λάθη), Καράμπελας, Μόργκαν 11 (4/6 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Ραντλ 6 (0/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τίλμαν 18 (6/9 δίποντα, 6/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 λάθη)