Μπασκόνια-Μακάμπι 92-82: Χάουαρντ λαμπρός την οδηγεί (video)

Μάρκους Χάουαρντ

Η Μπασκόνια πήρε σημαντική νίκη κόντρα στην Μακάμπι, νίκη με την οποία πλησίασε στις θέσεις που οδηγούν στα Play Off της Ευρωλίγκας.

Η Μπασκόνια με πρωταγωνιστή των Μάρκους Χάουαρντ ο οποίος σημειώσε 26 πόντους επιβλήθηκε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 92-82, και πλέον έχει ρεκόρ 13-12 σε 25 παιχνίδια και πλησιάζει στις θέσεις που οδηγούν στα play off της εφετινής Ευρωλίγκας. Στο 13-12 και η Μακάμπι Τελ Αβίβ μετά τη σημερινή ήττα.

Η Μακάμπι ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση στην Ισπανία και κατάφερε να είναι μπροστά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με 20-26, με τον Μπόλντγουιν να είναι ο κύριος πόλος έλξης στην επίθεσή της. Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Μπασκόνια σημείωσε 34 πόντους στην δεύτερη περίοδο, την ίδια ώρα που οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν 21. Το ματς γύρισε υπέρ της Μπασκόνια στο ημίχρονο με τα… όργια του Μάρκους Χάουαρντ ο οποίος σκόραρε 20 πόντους στο πρώτο μέρος, με 4/4 δίποντα και 4/7 τρίποντα!

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η Μπασκόνια συνέχισε να κρατά τα ηνία της αναμέτρησης. Οι Βάσκοι έτρεξαν ένα επί μέρους σκορ 19-16 και μεγάλωσαν το προβάδισμά του στο 73-63 με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Να σημειώσουμε πως στην τρίτη περίοδο ο Νίκος Ρογκαβόπουλος σημείωσε 8 πόντους και με δικό του σουτ η διαφορά έφτασε μέχρι το +16 (66-50) για την Μπασκόνια. Στην τελευταία περίοδο η Μακάμπι Τελ Αβίβ δεν κατάφερε να μειώσει την διαφορά και να κυνηγήσει τη νίκη, ενώ βρέθηκε να χάνει και με 18 πόντους με 92-74 με 2:08 να μένουν για την λήξη του αγώνα. Εν τέλει, η Μπασκόνια πήρε τη νίκη με 92-82.

Προφανής πρωταγωνιστής για την Μπασκόνια ήταν ο Μάρκους Χάουαρντ με 26 πόντους (5/8 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 1/1 βολή), ενώ μοίρασε δύο ασίστ και μάζεψε δύο ριμπάουντ. Πολύ μεστή εμφάνιση και από τον Νίκο Ρογκαβόπουλο, ο οποίος σημείωσε 13 πόντους (2/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα), μοίρασε δύο ασίστ και πήρε δύο ριμπάουντ. Για την Μακάμπι Τελ Αβίβ έκανε εξαιρετική εμφάνιση ο Γουέντι Μπόλντγουιν με 25 πόντους (4/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5/6 βολές), έξι τελικές πάσες και τέσσερα ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 20-26, 54-47, 73-63, 92-82