Χάποελ Χολόν – Προμηθέας 65-74: Αφεντικό της πρόκρισης! (video)

Ο Άντονι Κάουαν σε προσπάθειά του κατά τη διάρκεια του αγώνα με τη Χάποελ Χολόν στο Ντέμπρετσεν της Ουγγαρίας

Ο Προμηθέας έκανε το μεγάλο, το τεράστιο βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά του BCL κερδίζοντας στο Ντέμπρετσεν τη Χάποελ Χολόν.

Έτσι η ομάδα της Πάτρας αν καταφέρει να υπερασπιστεί την έδρα της στα δύο από τα τρία επόμενα ματς με Μούρθια και Χάποελ θα πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά.

Τη φράση “φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη” θύμιζε ο αγώνας στο Ντέμπρετσεν από τα πρώτα του λεπτά με τις δύο ομάδες τη μία να προσπαθεί να καταστρέψει το παιχνίδι της άλλης για αυτό και το πολύ χαμηλό σκορ.

Τόσο η Χάποελ είχε επικεντρώσει το παιχνίδι της στον περιορισμό τον Χάντερ Χέιλ (παίκτης του μήνα για το BCL τον Ιανουάριο) όσο και ο Προμηθέας είχε αποφασίσει να θυσιάσει το αλέγκρο παιχνίδι του κατεβάζοντας τον αριθμό των επιθέσεων και τον ρυθμό. Κάπως έτσι το σκορ παρέμενε χαμηλό συνεχώς με τη Χάποελ να παίρνει μεν το πάνω χέρι στην 1η περίοδο (5-0 και 13-8) αλλά τον Προμηθέα να παραμένει κοντά.

Χαμηλός ρυθμός και σκορ

Όποτε η ομάδα του Ισραήλ προσπαθούσε να ξεφύγει (22-15 στο 11’30’’, 27-21 στο 16’) με τις προσπάθειες των Ντόσον και Χάρις ο Προμηθέας επέστρεφε πότε με τον Στέφενς και πότε με τον πάντα δραστήριο Κάουαν μειώνοντας 27-25 στο ημίχρονο με τους δύο Αμερικανούς να έχουν πετυχει 17 από τους 25 πόντους της ελληνικής ομάδας στο “φτωχό” 27-25 του 20λεπτου.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Προμηθέας μπήκε πιο δυνατά επιθετικά και κατάφερε δύο φορές να προηγηθεί με 3 πόντους (27-30, 31-34) όμως η Χάποελ, σκληρό καρύδι, επέστρεψε. Προηγήθηκε 36-34 με τον Ντόσον σε φοβερή βραδιά να έχει βάλει σχεδόν τους μισούς πόντους της (17) αλλά ο Προμηθέας πατούσε σαφώς πιο καλά στο παρκέ.

Το ξύπνημα του Χειλ

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου με βολές του Χέιλ και καλάθια των Ετσενίκε και Κάουαν μετέτρεψε το εις βάρος της 38-36 σε υπέρ της 40-46 με 2-11 επιμέρους σκορ στο 29’17’’. Εξέλιξη που έδωσε περίσσια αυτοπεποίθηση στην ελληνική ομάδα που ξεκίνησε την 4η περίοδο όπως τελείωσε την 3η, δηλαδή με δύο τρίποντα (το ένα έμμεσο) για το 45-53 ενώ ανέβασε τη διαφορά στους 10 (45-55) με τον Κάουαν στο 32’10’’.

Η Χάποελ άρχισε να χάνει την ψυχραιμία της καιο Χέιλ με τρίποντο έγαψε το 45-58 ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους 7-22 για τον Προμηθέα που άρχισε για τα καλά να πιστεύει στην εκτός έδρας νίκη. Η Χάποελ μείωσε μέχρι τους 4 πόντους (57-61) στο 36ο λεπτό αλλά ένα τρίποντο του Χέιλ σε εκείνο το σημείο της έκοψε τη φόρα και καλάθι του Ετσενίκε έδωσε αέρα 9 πόντων (57-66 στο 37’) κλειδώνοντας τη νίκη.

Η Χάποελ μείωσε 63-66 στο 38’ αλλά ξανά ο Χέιλ άφησε το στίγμα του με νέο τρίποντο για το 63-69 και ο ίδιος 51’’ πριν το τέλος με το 63-71 δεν άφησε περιθώριο αμφισβήτησης.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 27-25, 45-50, 65-74

ΧΑΠΟΕΛ ΧΟΛΟΝ (Σάερφ): Αρτζι 18 (3/7 δίπονα, 3/6 τρίποντα, 5-2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κρόφορντ 5 (2/7 σουτ), Ντόσον 18 (4/5 τρίποντα, 5 ριιμπάουντ), Χανότσι 4 (2/6 σουτ), Χάρις 7 (2/7 σουτ, 4 λάθη), Μπερνς 4, Μισγκάβ 4 (5 ασίστ), Βανγουίν 5 (1/12 σουτ, 6 ριμπάουντ)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Παπαθεοδωρου): Κάουαν 18 (4/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χέιλ 16 (1/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3 ασιστ, 2 κλεψίματα), Τζόουνς 10 (3/10 σουτ), Ρέινολντς 5 (2/8 σουτ), Στέφενς 8 (4/4 δίποντα, 6-4 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 2, Κόφι 6 (6-4 ριμπάουντ), Ετσενίκε 9 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ)(, Κόνιαρης