Άρης – Τρέντο 84-77: Αποθέωση στο ηφαίστειο του Αλεξάνδρειου (video)

Ο Λευτέρης Μποχωρίδης σε μία προσπάθειά του από τον αγώνα του Άρη με την Τρέντο

Ο Άρης νίκησε την Τρέντο και πήρε οριστικά την 5η θέση στον Όμιλό του και στα πλέι-οφ για την πρόκριση στους 8 θα αντιμετωπίσει την ουκρανική Προμετέι.

Οι κιτρινόμαυροι μπορεί να μην είχαν δυνάμεις, σωματικές και πνευματικές μετά τα όσα έγιναν τις τελευταίες μέρες όμως με όσο κουράγιο τους είχε απομείνει δεν απογοήτευσαν τους 5.000 φίλους τους και… κοτζάμ Γκάλη που έδωσαν vibes ’80s στο Αλεξάνδρειο.

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 10 πόντους στο 10λεπτο και με 7 στο 32ο λεπτό επέστρεψαν με μπροστάρη τον Χάρελ, νίκησαν την Τρέντο και έχουν ένα μήνα μπροστά τους να σχεδιάσουν τα πλάνα τους για την αντιμετώπιση της ουκρανικής Προμετέι που πήρε την 4η θέση στον 1ο Όμιλο του EuroCup.

Ο Άρης μπήκε στον αγώνα εμφανώς άδειος από ενέργεια κυρίως στην άμυνα, με τους παίκτες του επηρεασμένους τόσο σωματικά όσο και πνευματικά από όσα έγιναν και όσα ακολούθησαν την τεράστια και ιστορική νίκη επί του Παναθηναικού για τη Basket League την περασμένη Δευτέρα.

Η Τρέντο που τα έπαιζε όλα για όλα ελπίζοντας σε νίκη της αλλά και συνδυασμό αποτελεσμάτων ήταν σαφώς πιο φρέσκια και πιο αποφασιστική και δεν πτοήθηκε από τη φοβερή ατμόσφαιρα στο κατάμεστο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο στο 2ο φετινό ευρωπαϊκό sold out ούτε από την έκρηξη χαράς για την παρουσία του “γκάγκστερ” Νίκου Γκάλη στα επίσημα ανάμεσα στον Λευτέρη Αρβανίτη και τον Χάρη Παπαεωργίου.

Χωρίς ενέργεια

Η ιταλική ομάδα λοιπόν με μπροστάρη τον Μπάλντγουιν προηγήθηκε 0-6, 5-11 και 9-16 στο 6ο λεπτό και έφτασε τη διαφορά στους 9 (13-24) με σχεδόν ένα λεπτό για το τέλος της πρώτης περιόδου και στους 10 με το τέλος της (15-25) με τον Άρη να τα… σπάει (1/7 τρίποντα) και να κάνει λάθη κούρασης (4).

Το ξεκίνημα του 2ου δεκάλεπτου πάντως βρήκε τους γηπεδούχους σαφώς πιο αποφασισμένους και με πιο καθαρό μυαλό να μειώνουν με σερί 9-0 μέσα σε δύο λεπτά σε 24-25 από απανωτά καλάθια του Τολιόπουλου και στη συνέχεια να ισοφαρίζουν 27-27 (13’46”) με τον Κατσίβελη. Όμως η Τρέντο δεν… πτοήθηκε και με τους Μπιλίγκα και Χαμπ ξέφυγε ξανά 29-35 και 32-41 με τον Ντε Σόουζα να μαζεύει με τη λήξη τη διαφορά στους 7 (34-41).

Επιστροφή και έκρηξη

Το 15λεπτο της ανάπαυλας είχε σαφέστατα ευεργετικές συνέπειες για τους παίκτες του Καστρίτη που με Ντε Σόουζα αρχικά και Χάρελ στη συνέχεια άρχισαν να ανεβάζουν για τα καλά στροφές. Ο Χάρελ μείωσε 43-44 (23’37”) ενώ με καλάθι του Μποχωρίδη ο Άρης πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα (49-48) προκαλώντας έκρηξη χαράς στους φίλους της ομάδας.

Η Τρέντο όμως, σκληρό καρύδι, δεν πτοήθηκε αφού μετέτρεψε το 57-57 στις αρχές της 4ης περιόδου σε 57-64 με 7-0 σερί σε 2 λεπτά με τον Χάρελ και τον Περσίδη να “απαντάνε” για το 66-65 και τον Μποχωριδη για το 70-67 στο 36’32” με το Αλεξάνδρειο να σείεται!

Καθοριστικοί Χάρελ, Σταρκ

Το ματς είχε όμως… δρόμο ακόμη μπροστά του. Η Τρέντο με γρήγορο 5-0 έκανε το 70-72 με τον Χαμπ, ο Χάρελ με τον ίδιο τρόπο το 73-72 και ο Χαμπ ξανά με το 5ο του τρίποντο το 73-75. Ο Σταρκ με απανωτά καλάθια έκανε το 77-75 και ο Χάρελ το 79-75 με βολές στο 39′ αφού οι παίκτες της Τρέντο έμαθαν εκείνη την ώρα τα μαντάτα από την Ποντγκόριτσα όπου η νίκη της Μπούντουτσνοστ θα τους άφηνε εκτός πρόκρισης ακόμη και αν κέρδιζαν τον Άρη με την ελληνική ομάδα είτε κέρδιζε είτε έχανε να έπαιρνε την 5η θέση.

Κάπως έτσι η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει φτάνοντας στους 7 (84-77) με το φινάλε να βρίσκει παίκτες και φιλάθλους να χορεύουν για την ιστορική πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 34-41, 51-52, 84-77

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης, Σταρκ 12 (5/7 δίποντα, 5 λάθη), Σανόγκο 5 (1/4 σουτ, 4 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 17 (3/7 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ), Κατσίβελης 5, Μπλούμπεργκς 1, Μποχωρίδης 11 (3/3 σουτ, 3 ριμπάουντ), Περσίδης 2, Ντε Σόουζα 14 (4/5 διποντα, 5-2 ριμπάουντ), Χάρελ 15 (3/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6-1 ριμπάουντ, 4 λάθη), Καλόγηρος, Μπάνκστον 2

ΤΡΕΝΤΟ (Γκαλμπιάτι): Χαμπ 15 (5/10 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 λάθη), Αλβίτι 5 (2/5 σουτ, 4-1 ριμπάουντ), Κόντι 4, Φορέι 4 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κουκ 5 (1/5 δίποντα, 0-5 ριμπάουντ), Ουντόμ 7 (4-2 ριμπάουντ), Μπιλίγκα 11 (4/5 δίποντα), Γκρατζούλις 6 (3/5 δίποντα, 3 λάθη), Μπάλντγουιν 20 (6/14 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ)