Εφές – Μακάμπι 105-91: Έμεινε ζωντανή και βόλεψε τους «αιωνίους» (video)

ΕΦΕΣ - ΜΑΚΑΜΠΙ

Η Εφές πήρε μια πολύ σπουδαία νίκη ώστε να μείνει ζωντανή το κυνήγι των play in αφού επικράτησε με 105-91 της Μακάμπι.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Λάρκιν και Μπομπουά που πέτυχαν από 22 και 20 πόντους αντίστοιχα ενώ διψήφιοι ήταν και οι Πλάις, Οσμάνι, Κλάιμπερν και Τζόουνς.

Από την πλευρά της Μακάμπι απελπιστικά μόνος του ήταν ο Γουέιντ Μπόλντγουιν που πέτυχε 26 πόντους αλλά οι υπόλοιποι ήταν σε μέτρια βραδιά.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τη Μακάμπι να μπαίνει ελαφρώς καλύτερα στο παρκέ αφού παίρνοντας στα πρώτα δευτερόλεπτα ένα μικρό προβάδισμα 5 πόντων (8-13 στο 4’).

Η Εφές όμως αν και χρειάστηκε κάποια λεπτά για να μπει στο κλίμα του αγώνα πέρασε μπροστά με καλάθι του Πλάις (19-18 στο 7’) .

Το ματς από εκείνο το σημείο έγινε ντέρμπι, δείγμα της κρισιμότητάς του, αφού και οι δύο μονομάχοι θέλανε τη νίκη, τους Τούρκους για να παραμείνουν ζωντανοί στη μάχη για τα play in και τους Ισραηλινούς για την τετράδα που οδηγεί στο πλεονέκτημα έδρας.

Πάντως ο αγώνας είχε πολύ γρήγορο ρυθμό αφού οι δύο επιθέσεις λειτουργούσαν άψογα με το σκορ να είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα στο ημίχρονο (50-51).

Στη συνέχεια οι τυπικά γηπεδούχοι, αφού το παιχνίδι γινόταν στη Ρίγα, ανέβασαν κι άλλο τον ρυθμό τους και με τρίποντο του Κλάιμπερν πήραν αέρα 6 πόντων (73-67 στο 26’).

Αν και η Μακάμπι επέστρεψε λίγο αργότερα (75-73 στο 29’), η Εφές φαινόταν πως ήλεγχε το παιχνίδι και μπήκε στην τελική ευθεία με +8 (88-80 στο 35’).

Στα υπόλοιπα λεπτά οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να κάνουν μια επική ανατροπή και το σύνολο του Μιγιάτοβιτς πήρε μια πολύ σπουδαία νίκη με 105-91 που την ανέβασε στο 11-15 κρατώντας την ζωντανή στο κυνήγι της δεκάδας ενώ παράλληλα βοήθησε τους αιωνίους αφού η Μακάμπι που είναι από τις ομάδες που βρίσκεται στις θέσεις των play in έπεσε στο 13-13.

Τα δεκάλεπτα: 29-27, 50-51, 77-75, 105-91

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Μιγιάτοβιτς): Λάρκιν 22 (4/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ) , Μπομπουά 20 (2) , Μπράιαντ 4 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκαζί , Κλάιμπερν 10 (1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ) , Τόμπσον 5 , Πλάις 12 (2), Οσμάνι 13 (1/1 τρίποντο, 7 ριμπάπυντ), Γουίλις 9 (1) , Τζόουνς 10

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Κλίβελαντ 12 (2/6 τρίποντα), Γουέμπ 4 , Μπάλντγουιν 26 (5/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 10/11 βολές, 5 ασίστ) , Μένκο, Σόρκιν 2, ΝτιΜπαρτολομέο 10 (2/7 τρίποντα) , Ριβέρο 11, Νίμπο 11 (7 ριμπάουντ), Μπλατ 3 (1/5 τρίποντα, 9 ασίστ) , Κόλσον 12 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)