Βαλένθια – Ολυμπιακός 65-78: Διπλή ερυθρόλευκη νίκη (video)

Ο Τόμας Γουόκαπ εξαφάνισε με την άμυνά του τον Κρις Τζόουνς

Ο Ολυμπιακός με ένα σμπάρο πέτυχε δύο τρυγόνια στη Βαλένθια. Όχι μόνο νίκησε διατηρώντας το αήττητο 2 δεκαετιών στην ισπανική πόλη αλλά κάλυψε και το -7 του αγώνα στο ΣΕΦ.

Οι ερυθρόλευκοι έχοντας σαφώς καλύτερη και περισσότεροι ποιότητα από τη Βαλένθια έσπασαν… επιτέλους την κατάρα των αγώνων τους φέτος κόντρα σε ισπανικές ομάδες όπου μετρούσαν 7 ήττες σε ισάριθμους αγώνες εντός και εκτός έδρας.

Με τον Γουόκαπ να “κλειδώνει” τον Κρις Τζόουνς, τον Ράιτ να επιβεβαιώνει ότι οι ερυθρόλευκοι χτύπησαν φλέβα χρυσού και με τον Κάνααν καθοριστικό στο 2ο ημίχρονο επιθετικά πέτυχαν ίσως την πιο σημαντική νίκη της σεζόν. Νίκη ψυχολογίας ενόψει Final-8 του Κυπέλλου και συνέχειας της Ευρωλίγκα αλλά και με τεράστιο βαθμολογικό όφελος αφού πλέον μπορούν να κοιτάνε και ψηλότερα από την πρώτη 6αδα της βαθμολογίας.

Από τις πρώτες φάσεις του αγώνα ήταν εμφανές ότι ο Ολυμπιακός είχε προσανατολίσει την άμυνά του στο να κόψει το σκοράρισμα από τον Κρις Τζόουνς έχοντας προσαρμόσει την άμυνα, κυρίως του Γουόακπ, επάνω του. Αποτέλεσμα ο αργός ρυθμός, οι σκληρές μάχες και το χαμηλό σκορ. Ο Αμερικανός πάντως προσαρμόστηκε σύντομα στα δεδομένα του αγώνα και αφοσιώθηκε στη δημιουργία.

Με τέσσερις δικές του ασίστ λοιπόν η Βαλένθια από το εις βάρος της 10-11 πήρε κεφάλι στο σκορ με 15-13 με τον Οτζελέγε να προκαλεί ρήγματα ψάχνοντας συνεχώς τα μις-ματς στην ερυθρόλευκη άμυνα. Για τον Ολυμπιακό τα ευχάριστα νέα ήταν η ευστοχία στις βολές (7/7 στην αρχή) και η θετική, ξανά, παρουσία του Μόουζες Ράιτ που έδωσε αθλητικότητα και ενέργεια. Ο Αμερικανός ήταν αυτός που κυριάρχησε στην άμυνα και το 23-22 στην αρχή της 2ης περιόδου με απανωτά καλάθια του Γιόβιτς για τη Βαλένθια άλλαξε την εικόνα του ματς.

Μάτζικ Παπ”

Οι ερυθρόλευκοι ουσιαστικά με τη 2η πεντάδα τους, τον Παπανικολάου σε ρόλο μπαλαντέρ να σκοράρει και να πασάρει και τους Ράιτ αρχικά και Ουίλιαμς-Γκος στη συνέχεια απάντησε με εντυπωσιακό 12-0 σερί μέσα σε 4 λεπτά για να προσπεράσει 23-34 στο 15’. Ο Ράιτ έδινε τις μάχες του και όλα έδειχναν ιδανικά για τον Ολυμπιακό. Όμως η Βαλένθια δεν άργησε να αντιδράσει.

Μείωση σε 3’

Εκμεταλλευόμενη την αστοχία του Ολυμπιακού που έπαιξε σχεδόν όλη τη 2η περίοδο δίχως τους σουτέρ του Πίτερς και Κάνααν στο παρκέ η ισπανική ομάδα αρχικά με τον Οτζελέγε και στη συνέχεια με τον Λόπεθ-Αροστέγκι που έβαλε επτά πόντους σε λιγότερο από τρία λεπτά απάντησε με επιμέρους 12-2 μέσα σε τρία λεπτά και μείωσε 35-36 ενώ παρά τα δύο συνεχόμενα καλάθια του Πετρούσεφ (35-40) μείωσε στον πόντο στο ημίχρονο (39-40).

Χειροπέδες από Γουόκαπ

Οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου πήραν και το προβάδισμα μετά από ώρα (41-40) αλλά η συνέχεια ήταν αποκλειστικά ερυθρόλευκη. Με τον Γουόκαπ να “κλειδώνει” τον Τζόουνς και να του προκαλεί εκνευρισμό και τον Πίτερς αρχικά και τον Κάνααν στη συνέχεια να ξεδιπλώνουν τις επιθετικές αρετές τους κόντρα στη σκληρή άμυνα της Βαλένθια οι ερυθρόλευκοι έτρεξαν 11-0 σερί και πήραν προβάδισμα 41-51 (25’)!

Οι βάσεις νίκης είχαν αρχίσει σιγά σιγά να μπαίνουν για τον Ολυμπιακό που συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και με τους Φαλ και Κάνααν ανέβασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, τους 15 πόντους (44-59) στο 28’30’’. Σε εκείνο το σημείο η Βαλένθια μείωσε 48-59 και έγινε μια φάση που άλλαξε τα δεδομένα.

Αποβολή Μουμπρού

Οι διαιτητές έδωσαν αμυντικό φάουλ εις βάρος του Ολυμπιακού, ο Μπαρτζώκας έκανε τσάλεντζ και δικαιώθηκε με αποτέλεσμα ο Μουμπρου να βγει από τα ρούχα του, να αντιδράσει δίχως ψυχραιμία και να αποβληθεί με την ελληνική ομάδα να κλείνει το δεκάλεπτο στο +12.

Η Βαλένθια στην ύστατη προσπάθειά της να επιστρέψει μείωσε στους 10 στην αρχή της τελευταίας περιόδου (52-62) αλλά ο Ολυμπιακός δεν… μάσησε. Με τον Γουόκαπ και τέσσερις σερί πόντους του ΜακΚίσικ ανέβασε τη διαφορά στους 13 (53-66) στο 33’41’’.

Στο υπόλοιπο διάστημα οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν παρά να συντηρήσουν τη διαφορά σε επίπεδα όχι μόνο ασφάλειας αλλά και πάνω από τους 7 πόντους που είχαν χάσει στον αγώνα του ΣΕΦ ώστε να έχουν υπέρ τους και την ισοβαθμία. Κάτι που εξασφάλισαν με τρίποντο του Κάνααν δύο λεπτά πριν το φινάλε με 60-75 και το κράτησαν έως την κόρνα λήξης.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 39-40, 48-60, 65-78

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 4 (1/3 σουτ), Πουέρτο, Ρόβερς 3, Πραντίγια 2, Άντερσον 4, Λόπεθ-Αροστέγκι 10 (4-1 ριμπάουντ), Τζόουνς 2 (1/8 σουτ, 67 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Ίνγκλις 7 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γιόνιτς 9 (3/3 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Ρόμπερτσον 5 (1/4 τρίποντα), Οτζελέγε 19 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη), Πάνγκος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Ουίλιαμς-Γκος 9 (3/9 δίποντα, 3 ασίστ), Ράιτ 10 (3/4 δίποντα, 4/7 βολές, 2-2 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κάνααν 16 (5/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Λαρεντζάκης, Φαλ 5 (2 ριμπάουντ, 2 λάθη), Παπανικολάου 3 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Μπραζντέικις 3 (1/5 δίποντα, 2 ριμπάουντ(, Πίτερς 9 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9-2 ριμπάουντ), Πετρούσεφ 6 (3/6 δίποντα, 4-2 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 10 (2/4 δίποντα, 6/6 βολές, 3 ασίστ)