Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε 74-63: Μέταλλο ομάδας Final-4 (video)

Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης έδωσε μάχες για τον Παναθηναϊκό εναντίον της Φενέρμπαχτσε

Το έκανε ξανά ο Παναθηναϊκός! Επέστρεψε από το -12 της κακής 1ης περιόδου και με “κομάντο” Καλαϊτζάκη και Χουάντσο στην άμυνα και τον Ναν να “καθαρίζει” στο τέλος πήραν μία ακόμη νίκη.

Δίχως ένταση στο παιχνίδι του αλλά κυρίως δίχως ίχνος κυκλοφορίας της μπάλας ο Παναθηναϊκός μπήκε στον αγώνα νωθρά και το πλήρωσε απέναντι σε μια έμπειρη ομάδα σαν τη Φενέρ. Οι πράσινοι επιδίωκαν σχεδόν σε κάθε φάση το ένας εναντίον ενός το οποίο μετά το αρχικό 5-2 κατέληγε σε άστοχο σουτ ενώ στην άμυνα με λίγες εξαιρέσεις δεν μπόρεσαν να αναχαιτίσουν το κάθετο παιχνίδι ντου Καλάθη.

Μηδενική κυκλοφορία

Έτσι η Φενέρ παρότι ξεκίνησε με 0/3 τρίποντα εκμεταλλεύτηκε τις βιαστικές και άστοχες επιθέσεις του Παναθηναϊκού και άρχισε να χτίζει μομέντουμ. Με τους γηπεδούχους να ξεκινάνε με 1/9 δίποντα και 3 λάθη η τουρκική ομάδα επέβαλε πλήρως τον δικό της νόμο και με φοβερό επιμέρους 17-2 προηγήθηκε 7-19 στο 8ο λεπτό. Ο Αταμάν δεν είχε παρά να αλλάξει άρον άρον τα 4/5 της πεντάδας του κρατώντας μόνο τον Γκραντ ελπίζοντας έστω σε περισσότερο αμυντικό νεύρο.

Αλλαγή με Καλαϊτζάκη

Κάτι που έγινε προς στιγμή με τον Παναθηναϊκό να μειώνει με 6-0 σε 13-19 αλλά τον Μπιμπέροβιτς με τρίποντο να κλείνει το 10λεπτο (13-22). Πάντως το φινάλε της περιόδου έδειξε τον τρόπο αντίδρασης στον Παναθηναϊκό κάτι που ξεκινούσε από την άμυνα. Ο Καλαϊτζάκης έδωσε πολύτιμες λύσεις περιορίζοντας τη δράση του Καλάθη στο ελάχιστο, ο Χουάντσο έβγαλε περισσότερο νεύρο από τον Μήτογλου στις μάχες της ρακέτας, ο Βιλντόζα άρχισε να ζεσταίνεται επιθετικά και μέσα σε ένα δίλεπτο στη 2η περίοδο ο Παναθηναϊκός μείωσε στο καλάθι (21-23) και με τον Ναν στο 14’20’’ έφερε το ματς στα ίσια (25-25).

8 πόντοι παθητικό

Η Φενέρ δεν είχε την ίδια αποτελεσματικότητα επιθετικά όταν έγινε πιο αργή και προβλέψιμη με τον Παπαγιάννη στο παρκέ και ήταν θέμα χρόνο το προσπέρασμα για τον Παναθηναϊκό κάτι που έγινε στο 17’45’’ με βολές του Λεσόρ από αντιαθλητικό του Σάνλι (31-30). Η ομάδα του Αταμάν πατούσε πλέον πολύ πιο καλά στο παρκέ (34-30 με καλάθι και φάουλ του Γκραντ) και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος 38-30 (έργο Καλαϊτζάκη) έχοντας δεχθεί μόλις 8 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο (επιμέρους 25-8) βάζοντας και τον κόσμο στο κατάμεστο και εκρηκτικό ξανά ΟΑΚΑ στην εξίσωση.

Το γεγονός ότι ο Αταμάν ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο με αυτούς που συνέβαλαν τα μέγιστα για την αλλαγή του σκηνικού, δηλαδή Καλαϊτζάκη και Χουάντσο (ειδικά τον 1ο) έδειξε και τον ψήφο εμπιστοσύνης του Τούρκου τεχνικού που μετουσιώθηκε σε +10 (42-32 στο 23’). Η Φενέρ προσπαθούσε μόνο με τα μακρινά σουτ Καλάθη και Γουίλμπεκιν να κρατηθεί μέσα στο ματς (44-38) όμως δίχως παιχνίδι στη ρακέτα δεν είχε διάρκεια. Έτσι οι πράσινοι συνέχισαν να αυξάνουν τη διαφορά (53-38 στο 27’30’’) με μεγάλο τους ατού την άμυνα.

Επιστροφή Φενέρ

Η Φενέρ έβαλε 22 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και για να βάλει άλλους τόσους χρειάστηκε… 19 λεπτά αλλά κατάφερε να μειώσει πριν το τέλος της περιόδου με απανωτά καλάθια του Μπιμπέροβιτς (55-45). Εξέλιξη που έδωσε… θάρρος στην τουρκική ομάδα που μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο μειώνοντας στους 7 (57-50) με καλάθι και φάουλ του Ουίλμπεκιν τρέχοντας επιμέρους 12-4. Με τα φρέσκα χέρια του Μαντάρ να σημαδεύουν τον Μότλεϊ η Φενέρ συνέχισε να μειώνει (59-54 στο 32’) επαναφέροντας στη… γη τον Παναθηναϊκό που άρχισε να παίζει όπως στην 1η περίοδο, δίχως καλή κυκλοφορία και επιδιώκοντας το 1 vs 1.

Καθάρισε ο Ναν

Ο Αταμάν με συνεχείς αλλαγές προσπαθούσε να φρεσκάρει την πεντάδα και ο Ναν με τρία καθαρά προσωπικά καλάθια έκανε το 67-60 (36’) κόβοντας τη φόρα των φιλοξενούμενων. Ο Μήτογλου με βολές 2’44’’ πριν το τέλος έδωσε αέρα 8 πόντων (69-61) και κάπου εκεί άρχιζε να “καθαρίζει” η υπόθεση νίκη. Η Φενέρ στα βιαστικά της σουτ δεν έβρισκε στόχο και ένα λεπτό πριν τη λήξη “κλείδωσε” η 16η φετινή πράσινη νίκη που λίγο έλλειψε να συνδυαστεί και με την κάλυψη το -14 από το ματς του πρώτου γύρου όταν ο Λεσόρ στα 34’’ έκανε το 74-61. Ομως ο Γουίλμπεκιν απάντησε (74-63), ο Γκραντ αστόχησε σχεδόν με τη λήξη σε τρίποντο και έμεινε η πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 38-30, 57-47, 74-63

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 6 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βιλντόσα 7 (1), Γκραντ 9 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Ναν 23 (10/22 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Λεσόρ 13 (8 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 5 (1), Ερνανγκόμεθ 5 (8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μήτογλου 8.

Φενέρμπαχτσε (Γιασικεβίτσιους): Μότλι 16 (5/7 δίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουίλμπεκιν 10 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σανλί 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Παπαγιάννης, Χέις-Ντέιβις 4 (0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μπιμπέροβιτς 12 (2), Νουά 4, Γκούντουριτς (0/2 σουτ), Ντόρσεϊ, Καλάθης 12 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Μαντάρ.