Καρδίτσα – Κολοσσός Ρόδου 87-69: Άλμα οριστικής παραμονής (video)

Ο Ρέι ΜακΚάλουμ ήταν από τους πρωταγωνιστές της νίκης της Καρδίτσας επί του Κολοσσού Ρόδου

Η Καρδίτσα πέτυχε την 6η νίκη της στη φετινή σεζόν, απομακρύνθηκε 3 νίκες από τον ουραγό Απόλλωνα και πλέον αγκαλιάζει την παραμονή στη Basket League.

Αποφασισμένη να επιστρέψει στις νίκες μπήκε η Καρδίτσα στο ξεκίνημα του αγώνα με πρωταγωνιστές τους Αμερικανούς της. Ο Γουάιτ αρχικά και ο Μπιουκάναν στη συνέχεια βρήκαν ρυθμό (9-4 και 16-6 στο 5’44’’) και παρότι ο Κολοσσός μείωσε με επιμέρους 2-7 διά χειρός Κολοβέρου σε 18-13 οι γηπεδούχοι απάντησαν με 7-0 σερί από προσωπικές ενέργειες του Μπιουκάναν για το 25-13 (9’).

Ο Κολοσσός είχε ελάχιστο παιχνίδι ρακέτας αφού Μπράϊκοβιτς, Ουτόμι και Σίτου ήταν άστοχοι και εγκλωβισμένοι από την άμυνα των Γουάιτ και Σάιμπερτ αλλά βρήκε στο πρόσωπι του παγκίτη γκαρντ Κολοβέρου τον σκόρερ που αναζητούσε. Ο νεαρός γκαρντ μείωσε 27-24 (12’) και 33-31 στα μισά της 2ης περιόδου δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς αλλά η συνέχεια ήταν διαφορετική.

“Καυτός” Μπιουκάναν

Το τάιμ-άουτ του Παπανικολόπουλου έκανε τους γηπεδούχους να βγάλουν μέγιστη ενέργεια στην άμυνα ενώ με τους Μπιουκάναν και Καμπερίδη να πυροβολούν από την περιφέρεια η Καρδίτσα έτρεξε επιμέρους 9-2 έως το τέλος του ημιχρόνου (44-35) με τον Μπιουκάναν να φτάνει στους 17 πόντους και συνέχισε από εκεί που σταμάτησε και στην 3η περίοδο.

Ξεκάθαρη υπεροχή

Ολοκληρώνοντας ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 21-5 μέσα σε 8 αγωνιστικά λεπτά οι Θεσσαλοί εκτόξευσαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, στο +18 (56-38) στο 23’30’’ και ήταν σειρά του Σεγκούρα για αλλαγές και… γκάζια. Κάτι που έπιασε τόπο αφού η αντίδραση του Κολοσσού ήταν ακαριαία. Με καλάθια Κολοβέρου και Γκάουντλοκ απάντησε με επιμέρους 17-4 και μάλιστα σε λιγότερο από 5 λεπτά μειώνοντας 60-55 στο 28ο λεπτό δίνοντας στίγμα… επιστροφής.

Παρόλα αυτά η Καρδίτσα διατήρησε την ηρεμία της και τη διαφορά σε απόσταση ασφαλείας μεταξύ 9-11 πόντων και μάλιστα στα μισά της τελευταίας περιόδου την ανέβασε στους 13 (75-62) με τον Μακ και δεν έπεσε μέχρι το φινάλε αντίθετα έφτασε στο τελικό +18.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 44-35, 64-57, 87-69

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 12 (6/7 δίποντα, 8-2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 τάπες), Μπιουκάναν 22 (5/10 τρίποντα, 7/8 βολές, 8-1 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Καμπερίδης 6 (2/3 τρίποντα), ΜακΚάλουμ 18 (6/7 δίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μακ 16 (5/7 δίποντα), Δίπλαρος (0/5 σουτ), Χρηστίδης 2, Σάιμπερτ 3, Γιάνκοβιτς 8 (3/5 δίποντα, 2-2 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 10 (4/12 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπράϊκοβιτς 6, Πετρόπουλος 1 (1/7 σουτ), Πόλεϊ 8 (2/3 τρίποντα, 3-5 ριμπάουντ), Περάντες 5 (4 λάθη), Ουτόμι 7 (1/7 σουτ), Κολοβέρος 17 (1/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 5-1 ριμπάουντ), Χατζηνικόλας 6 (2/4 τρίποντα), Καμαριανός 4 (2/3 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σίτου 4 (1/5 σουτ), Παπαδάκης.