Άρης – ΠΑΟΚ 77-63: Αυτοκρατορική νίκη, ονειρική εβδομάδα (video)

Ο Ρόνι Χάρελ ήταν από τους πρωταγωνιστές του Άρη στη νίκη επί του ΠΑΟΚ

Με… φόρα από τις προηγούμενες νίκες του επί Παναθηναϊκού και Τρέντο ο Άρης ολοκλήρωσε με απόλυτη επιτυχία μία ονειρική εβδομάδα και πήρε ώθηση ενόψει Κυπέλλου.

Οι κιτρινόμαυροι του Καστρίτη στο καμίνι του Αλεξάνδρειου “πάτησαν” τον ΠΑΟΚ και εδραίωσαν τη θέση τους στην πρώτη 4αδα της βαθμολογίας της Α1 έχοντας κορυφαίο τον τρομερό Ρόνι Χαρέλ και εξαιρετικό τον Μποχωρίδη και καθοριστικό στην τελευταία περίοδο τον Τολιόπουλο.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αιφνιδιάσει στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης μεταφέροντας το παιχνίδι του κοντά στο καλάθι και τα κατάφερε αφού μετά από μόλις 1,5 λεπτό δράσης προηγήθηκε 3-8 και συνέχισε στο ίδιο μοτίβο. Με τον ΜακΝιζ κυρίως και λύσεις από Ουίλιαμς και Φρίντρικσον κράτησε ένα καλό προβάδισμα (11-16) μέχρι σχεδόν τα μισά της πρώτης περιόδου όταν και ο Άρης άρχισε να βρίσκει ρυθμό.

Οι γηπεδούχοι με τον Μποχωρίδη και τον Χαρέλ αλλά κυρίως με πλήρη έλεγχο των αμυντικών τους ριμπάουντ απάντησαν με επιμέρους σκορ 13-4 και αφού προσπέρασαν 17-16 έκαναν το 24-20 πριν το δεκάλεπτο ξεσηκώνοντας το κοινό τους.

Χτίσιμο διαφοράς

Από εκείνοντο σημείο και ύστερα ο Άρης δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω στο σκορ αφού με τον Χαρέλ ηγέτη ξέφυγε 27-22, 34-31 και 40-35 (17’44’’) με τον ΠΑΟΚ πάντως να καταφέρνει με τις βολές του Ουίλιαμς να μην χάνει επαφή με το σκορ.

Η 3η περίοδος πάντως ανήκε ολοκληρωτικά στου κιτρινόμαυρους που άνοιξαν το παιχνίδι τους και επιδίωξαν καλάθια στο τρανζίσιον με τον Χαρέλ και τον Μπάνκστον ή με τα μακρινά σουτ του απόλυτα συγκεντρωμένου και αποτελεσματικού Μποχωρίδη. Παράλληλα μπλόκαραν τα ατού του ΠΑΟΚ (Τάουνς, Αλστον) και άρχισαν να χτίζουν μια καλή διαφορά.

Ξέσπασμα με Χαρέλ

Το 42-36, 44-38 και 48-42 στο 24’43’’ έγινε 54-47 με τρίποντο του Χαρέλ στο 28’48’’ με τον Αμερικανό να φτάνει στους 20 πόντους και τη διαφορά στους 9 (58-49) πριν τη λήξη της περιόδου. Πλέον ο Άρης είχε βάλει για τα καλά τις βάσεις της νίκης του, έπαιρνε ενέργεια από τον κόσμο του στο κατάμεστο Αλεξάνδρειο, έφτασε στο +12 (63-51) στο 32ο λεπτό.

Στο υπόλοιπο διάστημα δεν είχε παρά να κρατήσει αυτή τη διαφορά ασφαλείας και να πάρει τη νίκη που εδραιώνει τη θέση του στην πρώτη 4αδα της βαθμολογίας με τους παίκτες του ειδικά μετά το τρίποντο του Τολιόπουλου που έκανε το 72-58 σχεδόν τρία λεπτά πριν τη λήξη να γνωρίζουν την αποθέωση.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 40-36, 58-51, 77-63

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 20 (3/7 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπλούμπεργκς 1 (4 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 10 (2/3 τρίποντα), Χαρέλ 21 (3/6 δίποντα, 4/9 τριποντα, 5-1 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 κλεψίματα), Μπάνκστον 6 (3/4 δίποντα, 3 κλεψίματα, 2 τάπες), Σλαφτσάκης, Σταρκ 7 (3/9 σουτ), Σανόγκο 3 (1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ), Κατσίβελης, Περσίδης 2, Ντε Σόουζα 7 (4 ριμπάουντ), Καλόγηρος

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Τάουνς 5 (2/7 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 8 λάθη(, ΜακΝιζ 20 (9/9 δίποντα, 2/6 βολές, 3 τάπες), Φρίντρικσον 9 (3/8 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Ουίλιαμς 9 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ), Άλστον 6 (3/9 σουτ, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσιακμάς 1, Σχίζας 4, Τσαϊρέλης 2, Μαργαρίτης 4 (3 ριμπάουντ), Μίχαλακ 3 (1/7 σουτ, 6 ριμπάουντ)