ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 69-89: Πράσινη επίδειξη δύναμης (video)

Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης έδωσε λύσεις στον Παναθηναϊκό εναντίον της ΑΕΚ ερχόμενος από τον πάγκο

Ο Παναθηναϊκός έμαθε από το πάθημα με τον Άρη και πέρασε αλώβητος από τα Άνω Λιόσια μετά από ένα επεισοδιακό λόγω διακοπής, παιχνίδι.

Η ΑΕΚ που δεν είχε διαθέσιμο τον αρχισκόρερ της Τίλμαν ήταν προβλέψιμη επιθετικά και φάνηκε μόνο για ένα τρίλεπτο στην αρχή της 3ης περιόδου απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που πέτυχε επαγγελματική νίκη.

Μελανό σημείο τα σεξιστικού περιεχομένου εν χορώ υβριστικά συνθήματα της κιτρινόμαυρης εξέδρας με αποδέκτη τη διαιτητή Βάσω Τσαρούχα στη 2η περίοδο που προκάλεσαν και τη 15λεπτη διακοπή της αναμέτρησης.

Με την ΑΕΚ να παρατάσσεται δίχως τον κορυφαίο της σκόρερ Τίλμαν ο οποίος δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το πρόβλημα τραυματισμού που αντιμετωπίζει ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε ένα τετράλεπτο ξέσπασμα για να επιβεβαιώσει ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης.

Τρίποντη καταιγίδα

Η Ένωση (που αγωνίστηκε με τις πορφυρές επετειακές για τα 100 χρόνια της ιστορίας της ομάδας, φανέλες) προσπάθησε στα πρώτα λεπτά με τον ΜακΡέι να μείνει κοντά στο σκορ και τα κατάφερε μέχρι τα μισά της περιόδου (11-12) αλλά από εκεί και ύστερα οι πράσινοι επέβαλλαν τον δικό τους νόμο. Αρχικά με τον Ναν και μετά με μπαράζ τρίποντων (τέσσερα συνεχόμενα) από Γκραντ, Μήτογλου, Γκριγκόνις και Ναν ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα εντυπωσιακό επιμέρους 16-2 και ξέφυγε με 28-13 με 38’’ για το φινάλε της περιόδου.

Χωρίς Λεσόρ

Στο διάστημα αυτό οι γηπεδούχοι έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο (0/4 σουτ, 3 λάθη) και έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν. Το τρίποντο του Καράμπελα και το καλάθι και φάουλ του Χόλινς στην αρχή της 2ης περιόδου μείωσε τη διαφορά στους 10 (18-28) ενώ σε εκείνο το σημείο ήρθε ο τραυματισμός του Ματίας Λεσόρ ο οποίος έπιασε τη γάμπα του αριστερού του ποδιού σε μια ανύποπτη φάση και δίχως να υπάρχει επαφή με αντίπαλο.

Σερί Καλαϊτζάκη

Η εξέλιξη αυτή με δεδομένο ότι ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε δίχως τον Μπαλτσερόβσκι άφησε με μοναδικό κλασσικό σέντερ τον Αντετοκούνμπο αλλά αυτό δεν επηρέασε τους φιλοξενούμενους. Με τον Καλαϊτζάκη να βάζει τρία συνεχόμενα καλάθια και συνολικά 7 αναπάντητους πόντους μετέτρεψαν το 22-30 σε 22-37 (13’) με τη “δεύτερη” πεντάδα του Αταμάν να τα πηγαίνει πολύ καλά και να κρατάει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (28-43, 32-46 και 35-48 στο ημίχρονο).

Μείωση και γκάζια

Με το ξεκίνημα της 3ης περιόδου η ΑΕΚ με ένα γρήγορο 13-6 μείωσε στους 6 (48-54) μετά από μόλις τρία λεπτά δράσης με τον Παναθηναϊκό να είναι υπερβολικά χαλαρός και ευάλωτος αμυντικά με τον Αταμάν να καλεί άρον-άρον σε τάιμ-άουτ. Ο Τούρκος τεχνικός εκτός από τις φωνές επανέφερε τον Λεσόρ (που τελικά αποδείχθηκε ότι δεν είχε κάτι το σοβαρό) και οι πράσινοι βρήκαν ξανά τα πατήματά τους.

Η διακοπή του αγώνα για περίπου 15 λεπτά για τα σεξιστικά και εν χορώ συνθήματα της εξέδρας με αποδέκτη τη διαιτητή Βάσω Τσαρούχα έβγαλε και τις δύο ομάδες από τον επιθετικό ρυθμό που είχαν βρει στα πρώτα 4 λεπτά της περιόδου και ειδικότερα την ΑΕΚ που “κόλλησε” για πάνω από πέντε λεπτά επιθετικά κάτι που ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε ξεφεύγοντας με 15 (50-65 στο 26’).

Στο +18 και τέλος..

Η ΑΕΚ που σημείωσε μόλις ένα εντός πεδιάς καλάθι μετά το 23ο λεπτό μετά από φοβερή ενέργεια του Νετζήπογλου που έκλεψε τη μπάλα από τον Ναν και του κάρφωσε στα… μούτρα, είχε πια βγει εκτός ρυθμού με τον Παναθηναϊκό στις αρχές της τελευταία περιόδου να ανεβάζει τη διαφορά στους 18 (56-74) και κάπου εκεί ο αγώνας έχασε το ενδιαφέρον του με τις δύο ομάδες απλά να περιμένουν τη λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 35-48, 53-68, 69-89

ΑΕΚ (Ζούρος): Ραντλ 9, Αγραβάνης 3 (1/4 σουτ, 6 ριμπάουντ), Νάιτ 10 (4/8 σουτ, 4 ασίστ), Μόργκαν 8 (3/9 δίποντα), ΜακΡέι 15 (5/9 δίποντα, 5 ασίστ), Καράμπελας 6 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χόλινς 2 (1/4 σουτ), Νετζήπογλου 5 (2/7 σουτ, 4 κλεψίματα), Χατζηδάκης, Κουζέλογλου 11 (5/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 τάπες)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Γκραντ 10 (4/6 σουτ, 3 ασίστ), Ναν 19 (5/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Γκριγκόνις 8 (3/4 σουτ), Μήτογλου 10 (4/7 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 τάπες), Καλαϊτζάκης 9 (4/5 δίποντα), Βιλντόζα 7 (3/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μωραϊτης 1, Παπαπέτεου 1 (0/2 σουτ, 2 λάθη), Αντετοκούνμπο 7 (3/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Ερνανγκόμεθ 8 (2/4 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μαντζούκας