Ο Ερμής Σχηματαρίου προχώρησε σε σπουδαία κίνηση, καθώς στο παιχνίδι κόντρα στον Έσπερο Λαμίας στην παρουσίαση της ομάδας στο παρκέ συμμετείχε η ομάδα με παιδιά που ανήκουν στο φάσμα του αυτισμού «Κύδων Special Team»!
Η ομάδα του Νίκου Οικονόμου πήρε σπουδαία νίκη, επικρατώντας του Έσπερου Λαμίας με 77-72, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 13-8 και βρίσκεται σε τετραπλή ισοβαθμία στην τρίτη θέση της Elite League Ερρίκος Ντυνάν.
Πριν τον αγώνα και κατά τη διάρκεια της παρουσίασης, οι παίκτες του Ερμή μπήκαν στο παρκέ χέρι-χέρι με τα παιδιά της «Κύδων Special Team», μίας ομάδας που αποτελεί ειδικό πρόγραμμα μπάσκετ με παιδιά που ανήκουν στο φάσμα του αυτισμού.
![](https://cdn.apexsports.gr//2024/02/IMG_9326.jpg)
Στο ντέρμπι της Στερεάς Ελλάδας που διεξήχθη στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Elite League Ερρίκος Ντυνάν, έδωσε το παρών και ο περιφερειάρχης Φάνης Σπανός, παρακολουθώντας δια ζώσης τόσο το ματς, όσο και την ιδιαίτερη παρουσίαση των Βοιωτών με την «Κύδων Special Team».
Μάλιστα, η «Κύδων Special Team» συμμετέχει σε Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα ΑΜΕΑ που διοργανώνεται από το Basketaki.com και το ερχόμενο Σάββατο (17/2) η 6η αγωνιστική θα διεξαχθεί ολόκληρη στο Κλειστό Γυμναστήριο Σχηματαρίου, αντί για το γήπεδο του Κολωνού στην Αθήνα! Μεταξύ των ομάδων που θα βρεθούν στο Σχηματάρι είναι και η ομάδα ΑΜΕΑ του Παναθηναϊκού!
![](https://cdn.apexsports.gr//2024/02/IMG_9327.jpg)