Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 79-72: Πρόκριση από… συνήθεια (video)

Ο Ντίνος Μήτογλου ήταν ο κορυφαίος παίκτης του Παναθηναϊκού στη νίκη πρόκριση επί της ΑΕΚ

Έστω και στο… ρελαντί, έστω και δίχως να ιδρώσει ιδιαίτερα η φανέλα ο Παναθηναϊκός νίκησε τη μαχητική αλλά “κοντή” ΑΕΚ και προκρίθηκε στον ημιτελικό του Σαββάτου.

Οι πράσινοι αν και στην 3η περίοδο πήραν διαφορά 14 πόντων την οποία διατήρησαν μέχρι το 28ο λεπτό χαλάρωσαν στην τελευταία και έδωσαν την ευκαιρία στη μαχητική “βασίλισσα” να μειώσει στους 4 και να χάσει την ευκαιρία να γίνει απειλητική από το φτηνό λάθος του Ραντλς τα 41’’.

Η ομάδα του Αταμάν στηρίχθηκε στον φοβερό Μήτογλου του 1ου ημιχρόνου και στους Λεσόρ και Γκραντ του 2ου απέναντι σε μία ΑΕΚ που δίχως τον τραυματία Τίλμαν το πάλεψε φιλότιμα με τον Κουζμίνσκας και τον Χόλινς της 4ης περιόδου αλλά που προδόθηκε από τη σωρεία χαμένων αμυντικών ριμπάουντ ελλείψει κλασσικού σέντερ.

Με τις δύο ομάδες νευρικές και άστοχες αφού χρειάστηκε σχεδόν ένα δίλεπτο για να μπει το πρώτο καλάθι ξεκίνησε προημιτελικός και τον Παναθηναϊκό από… συνήθεια μετά το άνετο πέρασμά του από τα Άνω Λιόσια τη Δευτέρα να παίρνει ένα γρήγορο προβάδισμα (8-4). Η ΑΕΚ που ξεκίνησε με μάλλον βιαστικές επιλογές κυρίως στα τρίποντα (0/5) άρχισε να βρίσκει ρυθμό όταν μπήκε το πρώτο με τον Κουζμίνσκας και με ένα ακόμη του Ραντλ ισοφάρισε 10-10.

Όμως ο Παναθηναϊκός παρότι είχε τον Ναν εκτός ρυθμού αγώνα βρήκε με τους Γκριγκόνις και Μήτογλου την ευκαιρία να ξεφύγει 18-12 (7’30’’) και να κλείσει το δεκάλεπτο στο +5 (20-15) αν και γενικά άστοχος και δίχως νεύρο στο παιχνίδι του.

Προσπέρασμα ΑΕΚ

Αυτή η έλλειψη ενέργειας φάνηκε για την ομάδα του Αταμάν στην αρχή της 2ης περιόδου όταν η ΑΕΚ με πιο δυναμική άμυνα οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε άστοχα σουτ (1/8 τρίποντα μέχρι το 130 λεπτό) και με καλάθι του Αγραβάνη πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα 22-23 στο 14ο λεπτό! Ο Αταμάν που είχε ρίξει στο παρκέ τη 2η πεντάδα απέσυρε άμεσα Αντετοκούνμπο (λόγω φάουλ) και Παπαπέτρου αλλά η ομάδα του δεν μπορούσε να βρει ρυθμό.

Μήτογλου για το +9

Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει και είχε καταφέρει με τον Αγραβάνη να παίρνει τη σκυτάλη από τον Ραντλ να μένει μέσα στο ματς (32-30 στο 18’). Όμως στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου οι κιτρινόμαυροι τα… έσπασαν και έδωσαν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό ή καλύτερα στον Μήτογλου μα συνεχόμενους πόντους να κλείσει το ημίχρονο σχεδόν από το πουθενά στο +9 (39-30)!

Μάλιστα στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου με την ΑΕΚ να συνεχίζει να ζορίζεται επιθετικά ο Παναθηναϊκός ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (41-30) φτάνοντας και στους 14 (46-32 στο 22’, 51-37 στο 24’, 55-41 στο 27’) με τους Λεσόρ και Ναν σκόρερ. Κάπως έτσι οι πράσινοι δίχως να φορτσάρουν ιδιαίτερα έκλεισαν το δεκάλεπτο με διαφορά ασφαλείας (59-48).

0-10 και ντέρμπι!

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου η ΑΕΚ αποφασίζοντας να τα παίξει όλα για όλα αύξησε στο μέγιστο την πίεσή της και οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε συνεχή λάθη και αυτό είχε άμεσα αποτελέσματα. Η διαφορά από τους 14 έπεσε με σερί 10-0 της “βασίλισσας” στους 4 με τον Αταμάν να αποσύρει άρον-άρον Σλούκα και Χουάντσο και να επαναφέρει Ναν και Μήτογλου παρά τα 4 φάουλ του δεύτερου.

Ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα γρήγορο 5-0 (59-48) για να πάρει ξανά μία διαφορά ασφαλείας αλλά μπόλικο χρόνο για το φινάλε. Η διαφορά παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τελευταίο τρίλεπτο όταν η ΑΕΚ κατάφερε με καλάθια του Κουζμίνσκας να μειώσει στους 6 (72-66) με δύο λεπτά πριν το φινάλε.

Μοιραίο λάθος Ραντλ

Ο Γκριγκόνις υπέπεσε στο 11ο λάθος του Παναθηναϊκού και ο ΜακΡέι 1’40’’ για το τέλος μείωσε στους 5 (72-67). Ο Μήτογλου αστόχησε σε τρίποντο αλλά ο Λεσόρ πήρε το 11ο επιθετικό του Παναθηναϊκού και με 2/2 βολές έκανε το 74-67 (38’38’’). Ο Χόλινς με τρίποντο 69’’ για το τέλος έδωσε νέα ελπίδα στη “βασίλισσα” (74-70). Ο Ναν έκανε επιθετικό φάουλ που με το σπαθί του κέρδισε ο Ραντλ στα 56’’ αλλά ο Αμερικανός της ΑΕΚ έκανε φτηνό λάθος μετά την επαναφορά με τον Γκραντ να κερδίζει φάουλ στα 21’’ και με 2/2 βολές να δίνει διαφορά ασφαλείας στους πράσινους (76-70).

Ο Κουζμίνσκας μείωσε 76-72, ο Γκριγκόνις ξανά με 2/2 βολές έκανε το 78-72 στα 17’’ αλλά ο Χόλινς απέτυχε να μειώσει στους 3 αστοχώντας σε τρίποντο και ο Χουάντσο με βολή έγραψε το τελικό 79-72.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 39-30, 59-48, 79-72

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης (0/2 σουτ), Βιλντόζα (0/3 σουτ), Σλούκας 2, Παπαπέτρου, Γκραντ 13 (3/5 δίποντα, 6 ασίστ), Ναν 12 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λεσόρ 16 (6/9 δίποντα, 4/4 βολές, 6-4 ριμπάουντ, 2 τάπες), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 11 (1/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ερναγκόμεθ 3 (1/3 δίποντα, 1/4 βολές, 3-2 ριμπάουντ), Μήτογλου 22 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 10/10 βολές, 5-4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα)

ΑΕΚ (Ζούρος): Ραντλ 10 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Καράμπελας (0/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Χόλινς 8 (2/4 τρίποντα, 2 ασίστ), Νετζήπογλου 5, Αγραβάνης 6 (2/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/7 βολές), 3-1 ριμπάουντ, Κουζμίνσκας 18 (7/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5-3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κουζέλογλου 5 (2/5 σουτ, 3-1 ριμπάουντ), Μόργκαν 2, ΜακΡέι 14 (3/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/6 βολές)