ΠΑΟΚ – Άρης 74-76: Έπος Τολιόπουλου και ιστορική ανατροπή (video)

Εξι λεπτά πριν το τέλος ο Άρης έχασε 64-49 αλλά ο Βασίλης Τολιόπουλος δεν είχε μιλήσει ακόμη. Φόρεσε τη μπέρτα του… Σούπερμαν, έβαλε 17 από τους 25 τελευταίους πόντους της ομάδας του και της χάρισε την πρόκριση στον ημιτελικό.

Ο ΠΑΟΚ έχοντας πάρει το μάθημά του από τον αγώνα πρωταθλήματος της περασμένης Κυριακής μπήκε σαφώς πιο διαβασμένος και συγκεντρωμένος από τον μπλαζέ και δίχως ενέργεια Άρη και αυτό φάνηκε από τα πρώτα λεπτά. Με τον Φρίντρικσον να δίνει ρυθμό και τον Άλστον αρχικά έχτισε ένα καλό προβάδισμα (14-5) με τον Άρη να σκοράρει στο πρώτο 6λεπτο μόνο με τον Τολιόπουλο.

Οι κιτρινόμαυροι έχασαν γρήγορα τη συγκέντρωση και ψυχραιμία τους, υπέπεσαν σε πολλά λάθη και φάουλ που έδωσαν εύκολους πόντους στον “δικέφαλο” που συνέχισε στο ίδιο μοτίβο. Μάλιστα η διαφορά στο φινάλε της 1ης περιόδου με τον ορεξάτο Μίχαλακ να βάζει επτά γρήγορους πόντους εκτοξεύτηκε στους 14 (25-11) με τη λήξη παρά τις δικαιολογημένες φωνές και παράπονα του Καστρίτη.

Μιχάλακ game changer

Ο Άρης προσπάθησε στα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου με ένα μίνι σερί 4-0 να μπει ξανά στο ματς μειώνοντας στους 10 (25-15) αλλά ο ΠΑΟΚ είχε βρει ρυθμό και κυρίως είχε αυτοπεποίθηση και ψυχολογία πατώντας πιο σταθερά στο παρκέ. Με τους Τάουνς και Μίχαλακ ανέβασε τη διαφορά στους 16 (33-17 στο 13’)

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου να κρατήσει τη διαφορά σε απόσταση ασφαλείας παρά το γεγονός ότι ο Αρης μείωσε ξανά κάποια στιγμή στους 10 με τον Τολιόπουλο (37-27) αφού ο Άλστον τελείωσε ιδανικά όσες πάσες πήρε στη ρακέτα για το 41-27 στο 18ο λεπτό. Όλα αυτά σε ένα εικοσάλεπτο απόλυτης κυριαρχίας της ομάδας του Τακιανού που εφάρμοσε σχεδόν τέλεια το αμυντικό της πλάνο κυρίως με άμυνες ζώνης απέναντι σε έναν άνευρο, βιαστικό και άστοχο Άρη που δεν θύμιζε σε τίποτα την ομάδα των προηγούμενων εβδομάδων.

7-0 και επιστροφή Άρη

Όσα σωστά έκανε ο ΠΑΟΚ και όσα λάθος ο Άρης στο 1ο ημίχρονο έγιναν αντίστροφα μέσα σε μόλις 2 λεπτά στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ μπήκε χαλαρός, ο Άρης αποφασισμένος να επιστρέψει άμεσα και έτσι με σερί 8-0 από συνεχή κλεψίματα και αιφνιδιασμούς μείωσε 43-37 (22’) και λίγο αργότερα στους 5 (45-40) με τρίποντο του Χάρελ.

Όμως το ξέσπασμα αυτό δεν είχε συνέχεια αφού ο μεν Άρης πετούσε στα σκουπίδια όσες ευκαιρίες του δόθηκαν χάνοντας βολές (9/18 έως το 30’) και τρίποντα (3/13 έως το 30’) ο δε ΠΑΟΚ παρά τον τραυματισμό του Άλστον μπόρεσε χάρη στους βετεράνους Τσαϊρέλη και Μαργαρίτη όχι απλά να κρατηθεί μπροστά στο σκορ αλλά και να ξεφύγει ξανά με 13 (57-44 με επιμέρους 12-4) ένα λεπτό πριν το τέλος του δεκάλεπτου.

Τσαϊρέλης σαν το παλιό κρασί

Ο Τσαϊρέλης συνέχισε το… πάρτυ στη ρακέτα του Άρη και στην 4η περίοδο (64-49) με τον Άρη να σημαδεύει μονίμως σίδερο από την περιφέρεια και έτσι η διαφορά παρέμενε σε διψήφια επίπεδα και στο πρώτο μισό της 4ης περιόδου όταν οι κιτρινόμαυροι ξεκίνησαν την ύστατη αντεπίθεσή τους.

Με δύο τρίποντα του Τολιόπουλου ο οποίος μέχρι το 35ο λεπτό είχε 3 airball από τα 6μ75 (!) η ομάδα του Καστρίτη μείωσε στους 7 (66-59) με σχεδόν τέσσερα λεπτά για τη λήξη. Ο ΠΑΟΚ βρήκε λύση με τον Τάουνς (69-62) αλλά ο Τολιόπουλος με νέο τρίποντο, 3ο μέσα σε δύο λεπτά και κλέψιμο που έδωσε έτοιμο καλάθι στον Χάρελ μείωσε 69-64 με 3’07’’ για το φινάλε!

Μαργαρίτης και Τολιόπουλος (ξανά) διαμόρφωσαν το 71-66 (37’15’’) αλλά ο πρώτος μετά από λάθος του χρεώθηκε με τεχνική ποινή δίνοντας στον Άρη με βολή του Τολιόπουλου να γράψει το 71-67 με 2’27’’ στο χρονόμετρο! Ο Ουίλιαμς αστόχησε για τον ΠΑΟΚ και ο Χάρελ με λει-απ μείωσε σε απόσταση βολής (71-69) 1’43’’ πριν τη λήξη αλλά βολές του Ουίλιαμς από το επιθετικό φάουλ που χρεώθηκε (μετά το καλάθι) ο Χάρελ έκανε το 73-69.

Θρίλερ με Τολιόπουλο

Ο Τολιοπουλος όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη αφού με νέο τρίποντο μείωσε στον πόντο (73-72) στο 38’30’’ με το ματς ξαφνικά να αποκτά άγρια ομορφιά. Ο Φρίντρικσον κέρδισε τρεις βολές από φάουλ του Σλαφτσάκη αλλά έβαλε μόνο μία (74-72) 1’14’’ για το τέλος. Ο Τολιόπουλος στα 55’’ αστόχησε σε τρίποντο για το προσπέρασμα αλλά ο Μπλούμπεργκς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ ισοφαρίζοντας 74-74 με 2/2 βολές δτα 53’’!

Ο Μιχάλακ αστόχησε για τον ΠΑΟΚ στα 37’’ και ο Τολιόπουλος στα 14’’ έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στον Άρη με 74-76 συμπληρώνοντας 17 πόντους από τους 25 του Άρη στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης! Στην τελευταία του επίθεση ο ΠΑΟΚ έχασε δευτερόλεπτα από παρεμβάσεις παικτών του Άρη και τελικά αστόχησε δις με Τσαϊρέλη και Φρίντρικσον!

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 43-29, 57-46, 74-76

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Τάουνς 11 (4/6 δίποντα, 4 ασίστ), ΜακΝιζ 4 (4 ριμπάουντ), Τσιακμάς (0/3 τρίποντα), Σχίζας 2, Τσαϊρέλης 10 (4/9 δίποντα, 1-5 ριμπάουντ), Φρίντρικσον 6 (6/8 βολές, 0/5 σουτ, 4-1 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μαργαρίτης 11 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4-1 ριμπάουντ), Ουίλιαμς 9 (5/6 βολές, 3-4 ριμπάουντ), Μίχαλακ 13 (3/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Άλστον 8 (4/9 δίποντα, 6-1 ριμπάουντ)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 2, Σταρκ 6 (3/4 δίποντα, 2 κλεψίματα), Σανόγκο 5, Τολιόπουλος 24 (3/4 βολές, 3/7 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 3 ασίστ), Κατσίβελης 7 (¾ δίποντα), Μπλούμπεργκς 6 (2/2 δίποντα, 3-1 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μποχωρίδης 2 (1/7 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Περσίδης 2, Ντε Σόουζα 7 (3/8 βολές), Χάρελ 11 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπάνκστον 4 (3 κλεψίματα)