Ολυμπιακός – Περιστέρι 87-68: Διαφορά ποιότητας και ουσίας (video)

Ο Μόουζες Ράιτ που ήταν εξαιρετικός αμυντικά για τον Ολυμπιακό αποφεύγει τον Τόμπσον

Δίχως να φορτσάρει ιδιαίτερα ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το εμπόδιο του Περιστερίου και προκρίθηκε στον Σαββατιάτικο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι ερυθρόλευκοι επέβαλαν με 14-0 σερί τον νόμο τους μετά το 7ο λεπτό της αναμέτρησης και κράτησαν μία διαφορά ασφαλείας έως το φινάλε απέναντι σε ένα Περιστέρι που έκανε πολλά λάθη και ουσιαστικά ουδέποτε διεκδίκησε τη νίκη.

Το Περιστέρι προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό με το γρήγορο τέμπο που έδινε ο Τζο Ράγκλαντ και τα κατάφερε αφού πήρε το προβάδισμα με 8-12 και το κράτησε μέχρι περίπου το 7ο λεπτό (13-16 στο 6΄37’’) με τους ερυθρόλευκους υπερβολικά χαλαρούς ειδικά στην άμυνα ενώ στην επίθεση ο μόνος που ήταν στο πνεύμα του αγώνα ήταν ο αρχηγός Κώστας Παπανικολάου.

Ο “κάπτεν” ήταν αυτός που με τα τρίποντά του βάζοντας 13 από τους 21 πόντους της ομάδας του στην 1η περίοδο και… παρέσυρε και τους υπόλοιπους με τους ερυθρόλευκους να βρίσκουν ρυθμό μέσα από την άμυνά τους. Με το που αύξησαν την πίεση ειδικά στην περιφέρεια το Περιστέρι έπαθε ολικό μπλακ-άουτ και η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε άρδην.

Σερί 14-0

Η ομάδα του Μπαρτζώκα αφού προσπέρασε 18-16 έτρεξε ένα συνολικό σερί 14-0 και από το -3 βρέθηκε στο +11 (27-16) μέσα σε 4,5 αγωνιστικά λεπτά με το Περιστέρι να επιδίδεται σε ρεσιτάλ λαθών αφού στο διάστημα του ξεσπάσματος του Ολυμπιακού η ομάδα του Σπανούλη είχε 0/3 σουτ και 5 λάθη ενώ έφτασε τα 10 (!) στα μισά της 2ης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός λοιπόν κατάφερε παίζοντας σχεδόν στο ρελαντί επιθετικά αλλά με πιεστική άμυνα να κρατήσει το Περιστέρι πολύ χαμηλά στο σκοράρισμα αφού μόνον ο Ράγκλαντ έβρισκε στόχο. Έτσι η διαφορά έφτασε και στους 16 (39-23 στο 16’22’’) με τους νταμπλούχους της περσινής σεζόν κάπου εκεί να χαλαρώνουν κάτι που εκμεταλλεύτηκε το Περιστέρι και με επιμέρους 9-1 μείωσε στους 8 (40-32) με απανωτούς αιφνιδιασμούς.

Τάπες Ράιτ και +16

Το σκορ δεν άλλαξε στα δύο τελευταία λεπτά αφού ο μεν Ολυμπιακός συνέχισε να είναι άστοχος (Κάνααν 0/4 σουτ), ο δε Μόουζες Ράιτ να… τρομοκρατεί τους ψηλούς του Περιστερίου με απανωτές τάπες και το +8 για τους ερυθρόλευκους να τους δίνει προβάδισμα πρόκρισης.

Με αυτή τη βάση λοιπόν αλλά δίχως τον τραυματία Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και στην 3η περίοδο και ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 16 (52-36) στα μισά της περιόδου (24’26’’) με τα πρώτα καλάθια του Κάνααν, με το Περιστέρι να “απαντά” με 6-0 από τρίποντα Κασελάκη και Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ.

Ροτέισον Μπαρτζώκα

Όμως με τρίποντο… κόμπρας του Λαρεντζάκη η διαφορά ανέβηκε ξανά στους 15 στο τέλος της 3ης περιόδου (62-47) με το τελευταίο δεκάλεπτο να εξελίσσεται σε τυπική διαδικασία και τη διαφορά να κυμαίνεται από τους 9 έως τους 18 πόντους (75-57 στο 35’46” με πρωταγωνιστή τον Ράιτ) και τον προπονητή των ερυθρόλευκων Γιώργο Μπαρτζώκα να κάνει ροτέισον μοιράζοντας τον χρόνο συμμετοχής ώστε να έχει άπαντες φρέσκους για το επόμενο διήμερο.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 40-32, 62-47, 87-68

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (2/7 σουτ, 10 ασίστ), Ουίλιαμς-Γκος, Ράιτ 14 (6/8 δίποντα, 5-2 ριμπάουντ, 3 τάπες), Κάνααν 9 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης 15 (3/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Ν.Μήτρου-Λονγκ 12 (2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Φαλ 4 (1-3 ριμπάουντ), Παπανικολάου 15 (4/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3-1 ριμπάουντ), Πίτερς 5 (2/5 δίποντα, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πετρούσεφ 6 (3/4 δίποντα, 3 ασίστ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ε.Μήτρου-Λονγκ 7 (1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ασίστ), Ράγκλαντ 14 (5/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 4 (2/3 δίποντα, 4-2 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος 5 (2 ασίστ), Λαβ 10 (4/8 σουτ, 4 ασίστ), Πουλιανίτης, Κασελάκης 9 (0/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Ρένφρο 4 (2 κλεψίματα), Ουίλιαμς 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Τόμπσον 2 (1/6 δίποντα), Χουγκάζ 3, Ζούγρης