Παναθηναϊκός – Άρης 76-65: 27ος τελικός για την 21η κούπα (video)

Ο Κέντρικ Ναν ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού στον ημιτελικό με τον Άρη

Ο Παναθηναϊκός έχοντας περισσότερη ενέργεια και αποτελεσματικότητα από τον Άρη πήρε εύκολα το εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής στο Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι πράσινοι επέβαλαν τον νόμο τους με επιμέρους 15-2 μεταξύ 1ης και 2ης περιόδου, ξέφυγαν με 18 πριν το ημίχρονο και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω. Έτσι θα δώσουν έτσι για 27η φορά το παρόν σε τελικό (σε 49 διοργανώσεις), 20ο από το 2000 και μετά σε 25 διοργανώσεις και θα διεκδικήσουν το 21ο τρόπαιο στην ιστορία τους, πρώτο μετά το 2021.

Ο Άρης ερχόμενος με… φόρα από τον αγώνα του με τον ΠΑΟΚ και την ιστορική ανατροπή από το -15 έξι λεπτά πριν το φινάλε στον προημιτελικό ξεκίνησε δυνατά προσπαθώντας να αιφνιδιάσει τον Παναθηναϊκό. Με τον Τολιόπουλο να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε την Πέμπτη να βάζει 7 γρήγορους πόντους οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν 4-7 και 5-9 (4’30’’) με τους πράσινους να ξεκινάνε με 2/6 εντός πεδιάς.

Αντίδραση μέσω άμυνας

Η άνοδος του Ναν και οι πρώτες αλλαγές του Αταμάν που φρέσκαραν την πεντάδα έδωσε το πρώτο προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (10-9) με τους πράσινους να αντιδρούν στο τελευταίο προσπέρασμα του Άρη (11-14 στο 7’44’’) με συνεχείς αποτελεσματικές άμυνες και ομαδικό παιχνίδι στην επίθεση. Έτσι έτρεξαν ένα εντυπωσιακό 15-2 επιμέρους σκορ και όχι απλά πήραν το προβάδισμα αλλά και διαφορά (26-16 στο 10’37’’).

Ο Άρης προσπαθούσε ουσιαστικά μόνο με τον Τολιόπουλο να κρατηθεί κοντά στο σκορ (26-21) αλλά δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Παναθηναϊκού που έδειχνε να έχει περισσότερη ενέργεια. Το ματς πήγε να χαλάσει στα μισά της 2ης περιόδου όταν από αγκωνιά του Μποχωρίδη σε σκριν του Λεσόρ ο Γάλλος κάτι… ψιθύρισε εκνευρισμένος στον Έλληνα γκαρντ και αποβλήθηκε με 2η τεχνική ποινή (14’20’’) με τον Παναθηναϊκό πάντως να μη χάνει τη συγκέντρωσή του.

Στο +18 με Ναν

Με τον Ναν να μην έχει αντίπαλο και να φτάνει στο ρελαντί στους 14 πόντους η ομάδα του Αταμάν ξέφυγε με 14 (38-24 στο 17’20’’) και λίγο μετά με 18 (44-26 στο 19’) με απανωτά τρίποντα Μήτογλου και Γκραντ (έμμεσο, από βολές) και τον Άρη που μέχρι το 18’ είχε πάρει 17 από τους 28 πόντους του από τον Τολιόπουλο να καταφέρνει με Μπάνκστιν και Σταρκ με τη λήξη του ημιχρόνου να μαζέψει τη διαφορά στους 11 (44-33) με μίνι 7-0 σερί.

Αδικαιολόγητος εκνευρισμός

Το σερί του Άρη έφτασε στο 0-10 στην αρχή της 3ης περιόδου (44-36) αλλά παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός δεν είχε ούτε την ίδια ενέργεια και όρεξη με το πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσε να γίνει περισσότερο απειλητική η ομάδα του Καστρίτη. Οι πράσινοι είχαν αδικαιολόγητο εκνευρισμό ειδικά με τα σφυρίγματα των διαιτητών με αποτέλεσμα να κολλήσουν επιθετικά και να σκοράρουν μόλις 7 πόντους στα πρώτα 6 λεπτά της 3ης περιόδου.

Ροτέισον και υπεροχή

Ο Αταμάν προσπαθούσε με συνεχείς αλλαγές να φρεσκάρει την ομάδα του και να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής σε όλους τους διαθέσιμους παίκτες, η διαφορά παρέμενε σε επίπεδα ασφαλείας (55-42 στο 28’) και ουδέποτε έως το τέλος του αγώνα έπεσε κάτω από τους 9 αφού ο Άρης από ένα σημείο και ύστερα αποδέχθηκε τη σαφή ανωτερότητα του αντιπάλου του. Όταν η διαφορά έφτασε στους 15 (68-53) στα μισά της τελευταίας περιόδου όλα τελείωσαν και ο Παναθηναϊκός “κλείδωσε” τη νίκη-πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 44-33, 58-44, 76-65

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 5 (2/4 σουτ), Μπαλτσερόβσκι 5, Σλούκας 6 (6/6 βολές, 0/5 σουτ, 3 ασίστ), Γκραντ 10 (6/8 βολές, 2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ναν 20 (6/11 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4-2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Λεσόρ 6 (2/4 δίποντα, 2-3 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 5 (2/3 δίποντα), Γκριγκόνις 4 (2/2 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Ερνανγκόμεθ 5 (2/7 σουτ, 4-2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μήτογλου 10 (2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3-2 ριμπάουντ), Μαντζούκας (0/2 σουτ)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης, Σταρκ 5 (2/6 σουτ), Σανογκό 3 (1/3 σουτ), Τολιόπουλος 21 (5/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Κατσίβελης (0/3 σουτ), Μπλούμπεργκς 7 (3/6 σουτ, 3 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 5 (1/6 σουτ), Περσίδης, Ντε Σόουζα 7 (3/7 σουτ, 4-1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χάρελ 11 (4/10 σουτ, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Καλόγηρος, Μπάνκστον 6 (3/4 δίποντα, 3-2 ριμπάουντ)