Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 58-69: ΣκαρΦΑΛωσε στην κούπα (video)

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης είχε κάθε λόγο να πανηγυρίζει την 3η συνεχόμενη κατάκτηση Κυπέλλου Ελλάδας από τον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός το έκανε ξανά! Με κορυφαίο τον Φαλ και τον Ράιτ στην 4η περίοδο να παίρνουν παραμάζωμα τους ψηλούς του Παναθηναϊκού πανηγύρισε το 3ο σερί Κύπελλο.

Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν με την άμυνά τους να ξεχαρβαλώσουν πλήρως τον Παναθηναϊκό και να τον κρατήσουν όπως και στον τελικό του Super Cup πολύ κάτω από τον φετινό του επιθετικό μέσο όρο. Με τον Φαλ να τρομοκραρεί τους αντιπάλους του στα τρίτα πρώτα δεκάλεπτα και τους Πετρούσεφ και Ράιτ να δίνουν πολύτιμες βοήθειες από τον πάγκο στέφθηκε δικαιότατα και πανηγυρικά Κυπελλούχος.

12ο Κύπελλο Ελλάδας

Πρόκειται για το 12ο Κύπελλο Ελλάδας του Ολυμπιακού που έγινε η δεύτερη ομάδα στην ιστορία του θεσμού που κατακτά σε δύο διαφορετικές χρονικά περιόδους τουλάχιστον τρία σερί τρόπαια.

Όσο για τον Παναθηναϊκό, προδόθηκε κυρίως από τον πάγκο του αφού όσοι παίκτες ήρθαν από αυτόν έβαλαν όλους κι όλους 5 πόντους (3 ο Σλούκας, 2 ο Παπαπέτρου) που δεν μπορούν να συγκριθούν με τους 39 (!) αντίστοιχους των παικτών πάγκου του Ολυμπιακού.

Με εμφανή πρόθεση και των δύο ομάδων η μία να “χαλάσει” το παιχνίδι της άλλης, όπως άλλωστε ήταν αναμενόμενο, ξεκίνησε ο μεγάλος τελικός που όσον αφορά στο πρώτο του ημίχρονο αποδείχθηκε πολύ μικρός σε… θέαμα. 1/15 τρίποντα ο Ολυμπιακός, 9 λάθη ο Παναθηναϊκός, κάτω από 40% ευστοχία εντός πεδιάς για τι δύο ομάδες.

Ρεσιτάλ αστοχίας

Ο Ολυμπιακός παρά το αρχικό 4-0 του Παναθηναϊκού και τον τραυματισμό του Κάνααν στο πρόσωπο που έδωσε αέρα 6 πόντων στους πράσινους (10-4 στο 4’12’’) αντέδρασε ψύχραιμα. Με τον Φαλ κυρίαρχο στην άμυνα, τον Γουόκαπ να “κλειδώνει” τον Ναν και να τον “στέλνει” πάνω στο θηρίο ο Παναθηναϊκό έπαψε να έχει δημιουργία. Οι ερυθρόλευκοι αν και άστοχοι στα τρίποντα κατάφεραν με Γουόκαπ και Φαλ να τρέξουν επιμέρους 10-2 και να προσπεράσουν 12-14 στο 9ο λεπτό με τις δύο ομάδες να δίνουν… ρεσιτάλ αστοχίας. 0/6 τρίποντα ο Ολυμπιακός, 0/5 ο Παναθηναϊκός.

7-0 με Μήτογλου

Στη 2η περίοδο Μπαρτζώκας και Αταμάν προσπάθησαν με πιο ευέλικτα σχήματα (Μήτογλου-Χουάντσο οι μεν, Πετρούσεφ-Ράιτ οι δε) να βρουν ρυθμό αλλά κάτι τέτοιο δεν έγινε. Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει μεν 12-16 στην αρχή του δεκάλεπτου αλλά τον Παναθηναϊκό με 7-0 διά χειρός Μήτογλου (έβαλε και το 1ο τρίποντο του ματς στο 13ο λεπτό…) έκανε το 19-16 στο 13’.

Κόκκινες αμυνάρες, πράσινα λάθη

Όμως ο Ολυμπιακός παρά τη συνεχιζόμενη αστοχία του στα τρίποντα (έφτασε στα 0/12) έπαιρνε επιθετικά ριμπάουντ και ανανέωνε τις επιθέσεις του ενώ αμυντικά ήταν απροσπέλαστος. Με συνεχή deflection και βοήθειες οδηγούσε τον Παναθηναϊκό στη μία λάθος απόφαση μετά την άλλη. Έτσι το 24-23 των πράσινων μετά από τρίποντο του Γκραντ στο 16ο λεπτό έγινε 24-30 με 7-0 διά χειρός Φαλ και Πετρούσεφ (ο οποίος “σημάδευε” συνεχώς στην άμυνα τον Μήτογλου) αλλά και με το πρώτο και μοναδικό ερυθρόλευκο τρίποντο από τον Γουόκαπ στο 18ο λεπτό.

Ερυθρόλευκα… τούβλα

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την 3η περίοδο με συνταγή νίκης στο ΣΕΦ για το πρωτάθλημα, δηλαδή με 5αρι τον Μήτογλου και στον πάγκο τον Λεσόρ ώστε να “τραβήξει” μακριά από τη ρακέτα τον Φαλ. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να σουτάρει… τούβλα αντί για τρίποντα (έφτασε στα 1/18) και η διαφορά μαζεύτηκε από τους πράσινους (29-30) που έχασαν όμως πολλές ευκαιρίες να προσπεράσουν από άστοχα τρίποντα.

Ξαφνικά… τρίποντα

Ο Ολυμπιακός έμεινε δίχως εντός πεδιάς καλάθι για 5,5 αγωνιστικά λεπτά (!) και οι πράσινοι προσπέρασαν με το 2ο τρίποντο του Μήτογλου 32-31. Όμως ο Κάνααν απάντησε με το μόλις 2ο ερυθρόλευκο τρίποντο (32-34) και το ματς… άναψε για τα καλά μετά το 2ο συνεχόμενό του για το 34-37 (26’20’’). Ο Μήτογλου όμως είχε πάρει για τα καλά… φόρα επίσης ισοφαρίζοντας με το 3ο του τρίποντο 39-39 (27’30’’).

Ξαφνικά λοιπόν οι δύο ομάδες βρήκαν την ευστοχία του με τον Ολυμπιακό να βάζει και 3ο σερί τρίποντο (39-42) με τον Πίτερς ο οποίος μετά από τεχνική ποινή στον Αταμάν για διαμαρτυρία (για μαρκάρισμα του Λαρεντζάκη σε σουτ τριών πόντων του Γκριγκόνις) έκανε το 39-43 (28’10’’).

Με αέρα +8 ο Ολυμπιακός

Ο Παναθηναϊκός έκλεισε την περίοδο με σερί λαθών (Λεσόρ, Γκραντ) φτάνοντας στα 15 και ο Ολυμπιακός με τον Φαλ και τον Παπανικολάου ολοκλήρωσε σερί 0-8 για το 39-47! Αυτό το +8 έδωσε την ευκαιρία στον Μπαρτζώκα να δώσει ανάσες στον Φαλ (με τον Ράιτ στο παρκέ). Ο Παναθηναϊκός αύξησε την αμυντική του πίεση στο μέγιστο αφού δεν είχε άλλο τρόπο να επιστρέψει και με τρίποντο του Σλούκα μείωσε στους 5 (44-49) στο 31’24’’.

Παράγοντας Ράιτ

Το ματς πήγε ξανά στη δύναμη, στις πιεστικές άμυνες, τα άστοχα σουτ με τον Ολυμπιακό παρόλα αυτά να ξεφεύγει με 9 πόντους διαφορά (44-53) στο 33’15’’ με κάρφωμα του Ράιτ. Ο Αμερικανός δε, από έξοχη ασίστ του εξαιρετικού ως back up του Γουόκαπ Μήτρου-Λονγκ έκανε το 46-56 με καλάθι και φάουλ 5’46’’ πριν το τέλος.

Σφραγίδα κούπας

Ο Παναθηναϊκός απέτυχε να απαντήσει και ο Πετρούσεφ θυμούμενος τη φοβερή του εμφάνιση στο ΟΑΚΑ με τρίποντο έδωσε αέρα 13 πόντων στον Ολυμπιακό (46-59) που πήρε δύναμη και θάρρος για ακόμη πιο αποτελεσματικές άμυνες κρατώντας τον Παναθηναϊκό άσφαιρο και με μόλις ένα καλάθι σε 4,5 αγωνιστικά λεπτά!

Κάπου εκεί και ειδικά μετά το νέο καλάθι και φάουλ του ασταμάτητου Ράιτ στο 37’ (48-62) ο τελικός κρίθηκε οριστικά με τον Ολυμπιακό να καμαρώνει δίκαια το 12ο τρόπαιό του στον θεσμό και 3ο συνεχόμενο.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 25-30, 39-47, 58-69

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Σλούκας 3 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 2, Γκραντ 11 (1/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Ναν 10 (2/2 βολές, 4/7 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Λεσόρ 12 (6/6 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 4 (2/7 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ (0/6 σουτ), Μήτογλου 16 (2/2 βολές, 1/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1/9 σουτ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 λάθη), Ράιτ 13 (3/4 βολές, 5/6 δίποντα, 5-1 ριμπάουντ), Κάνααν 6 (0/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Λαρεντζάκης 4 (2/5 δίποντα, 0/8 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ν.Μήτρου-Λονγκ 3 (1/4 σουτ, 3 ασίστ), Φαλ 13 (6/7 δίποντα, 5-2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 τάπες), Παπανικολάου 9 (3/4 βολές, 3/3 δίποντα, 1-2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπραζντέικις (0/3 σουτ), Πίτερς 6 (2/4 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρούσεφ 10 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα)