Ελλάδα – Τσεχία 72-64: Πάμε σαν άλλοτε (video)

Ο Ντίνος Μήτογλου ήταν κορυφαίος σκόρερ της Εθνικής στον αγώνα με την Τσεχία

Και μόνο που πριν το τζάμπολ στα μεγάφωνα του ΣΕΦ ακούστηκε το The Final Countdown με την Εθνική στο παρκέ αρκούσε για να γεμίσει θετική ενέργεια (παρά την αστοχία) η “επίσημη αγαπημένη”.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα υπό την καθοδήγηση του Βασίλη Σπανούλη για πρώτη φορά στον πάγκο της, νίκησε όχι μόνο την για μία ακόμη φορά ζόρικη και πεισματάρα Τσεχία αλλά και τη δική της αστοχία.

Οι διεθνείς είχαν θέληση, ενέργεια, πάθος αλλά τους έλλειψε η ευστοχία ειδικά στα τρίποντα. Παρόλα αυτά με την άμυνά τους καθήλωσαν τον αντίπαλο, τα 12 κλεψίματα και οι 4 τάπες καταγράφονται στα εξόχως θετικά όπως και οι 20 ασίστ (για 70 πόντους) και πάμε πλέον για το 2/2 κόντρα στην Ολλανδία τη Δευτέρα στη Χάγη.

Με τρομερή ενέργεια σε κάθε κίνηση κάθε παίκτη αλλά και μπόλικο άγχος ίσως από τη θέληση να ικανοποιήσουν τον κόσμο που γέμισε το ΣΕΦ μπήκαν στο ματς οι διεθνείς με αποτέλεσμα να τα… σπάσουν. Και μόνο το γεγονός ότι χρειάστηκαν 17 αγωνιστικά λεπτά για να βάλουν το πρώτο τους τρίποντο αρκεί..

Παρόλα αυτά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν τα πήγε άσχημα. Μπορεί να μην είχε ευστοχία, είχε όμως διάθεση, κίνηση στην επίθεση και κυρίως αποτελεσματικότητα στην άμυνα με συνεχή deflection, βοήθειες στις αλλαγές και ενέργεια που έβγαλε τους σουτέρ της Τσεχίας εκτός ρυθμού.

Επιθετικό black out

Το αρχικό 0-5 των φιλοξενούμενων έγινε 6-5 και με τον Παπανικολάου πρωταγωνιστή η Εθνική ξέφυγε 12-8. Όμως η αστοχία από την περιφέρεια επέμενε, και επέμενε σε τέτοιο βαθμό που η ομάδα μας έμεινε στα επόμενα 6 λεπτά άποντη και χρειάστηκε σχεδόν 7 για να βάλει εντός πεδιάς καλάθι με τον Σπανούλη να δοκιμάζει πολλά διαφορετικά σχήματα χρησιμοποιώντας 10 από τους 12 παίκτες του στα πρώτα 9 λεπτά!

Στο διάστημα αυτό η Τσεχία όντας στοιχειωδώς αποτελεσματική σε κάποιες επιθέσεις της κατάφερε με σερί 11-0 να προηγηθεί 12-21 με την Εθνική μας να έχει στο 6λεπτο του black out 0/8 σουτ, 3 λάθη και 0/2 βολές.

Τούρμπο Μήτογλου

Η αλλαγή στο παιχνίδι της ήρθε μέσα από την άμυνα αλλά και τις επιστροφές των Μήτογλου, Γουόκαπ και Παπανικολάου στην πεντάδα. Μέσα σε πολύ λίγο χρόνο, απανωτές άμυνες έφεραν κλεψίματα, παιχνίδι στο τρανζίσιον και με την παραπάνω τριπλέτα ήρθε η μείωση του σκορ σε 19-21, το προσπέρασμα 26-25 με συνεχόμενα καλάθια του Μήτογλου και το 29-27 με το πρώτο τρίποντο μας από τον φόγουορντ του Παναθηναϊκού.

Το δε ημίχρονο έληξε… ιδανικά για τον κόσμο (και τον Μήτογλου) όταν μετά από το 11ο άστοχο μας τρίποντο (4ο του Λαρεντζάκη) ο “Μήτο” κάρφωσε με φόλοου για το 32-31 ξεσηκώνοντας την εξέδρα που από την αρχή του ματς έψαχνε… αφορμές για να πανηγυρίσει.

Άμυνα η απάντηση στο -7

Το 3ο δεκάλεπτο βρήκε την Εθνική μας κάπως νωχελική αμυντικά κάτι που πλήρωσε δεχόμενη πολλά “ευκολα” καλάθια που έδωσαν αέρα 7 πόντων στην Τσεχία (33-40) που βρήκε ρυθμό με Πετέρκα, Μπόχατσικ και Σατοράνσκι. Όμως τρεις απανωτές καλές άμυνες ήταν αρκετές για να φέρουν ισάριθμα κλεψίματα και ένα γρήγορο 6-0 (με τρίποντο του Παπαγιάννη μάλιστα!) για το 39-40 στο 24’15’’ και το 41-40 με τον Παπανικολάου ύστερα από την 3η ασίστ (σε 4,5 λεπτά) του Μωραϊτη που επιστρατεύτηκε από τον Σπανούλη για το κουμάντο της ομάδας “προκαλώντας” αυτό το 8-0.

Το κρεσέντο συνεχίστηκε με τον Παπανικολάου πανταχού παρόντα για το 51-46 (28’) και το δεκάλεπτο να λήγει με την Εθνική μας στο +3 (53-50) να καλύπτει την αστοχία στο διάστημα της απουσίας των βασικών (για τις απαραίτητες ανάσες) με την άμυνά της.

Μπήκαν (επιτέλους) τα σουτ

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου με ένα γρήγορο 5-0 (από το 3ο τρίποντο μας διά χειρός Χαραλαμπόπουλου) έδωσε για πρώτη φορά αέρα 8 πόντων (58-50) ενώ με νέο του Γουόκαπ και 5’40’’ για το φινάλε φτάσαμε στο +9 βάζοντας βάσεις νίκης. Αναμενόμενο από τη στιγμή που τα σουτ κάποια στιγμή θα έμπαιναν…

Η Τσεχία στην ύστατη αντεπίθεσή της με ένα γρήγορο 0-4 μείωσε 61-56 αλλά η απάντηση ήρθε, ξανά, με την αμυνα και καλάθια από Γουόκαπ και Παπανικολάου για το 67-56 στο 36’30’’ σφραγίζοντας ουσιαστικά την πρώτη νίκη στα προκριματικά.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 32-31, 53-50, 72-64

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Χαραλαμπόπουλος 5 (1/2 τρίποντα, 3-4 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης (0/6 τρίποντα, 3 λάθη), Μήτογλου 22 (6/10 δίποντ, 7/10 βολές 5-2 ριμπάουντ), Παπανικολάου 16 (7/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 7-1 ριμπάουντ), Γουόκαπ 16 (6/14 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5-3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 λάθος), Αντετοκούνμπο 2, Καλαϊτζάκης, Κουζέλογλου, Μωραϊτης 2 (3 ασίστ), Παπαγιάννης 5 (2/4 σουτ, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 τάπες), Ρογκαβόπουλος 2 (1/6 σουτ, 2 ασίστ), Τολιόπουλος 2 (0/3 σουτ, 2 λάθη)

ΤΣΕΧΙΑ (Κάμπος): Μπάλβιν 13 (6/10 δίποντα, 8-2 ριμπάουντ), Μποχατσικ 8 (2/4 τρίποντα, 1-3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κίζλινκ 10 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πετέρκα 12 (4/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σενάλ 1, Μπομ 2, Χρούμπαν 5 (2/8 σουτ), Γέλινεκ 4 (1/6 σουτ), Κριτς, Σατοράνσκι 9 (3/7 σουτ, 7 ριμπάουνττ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Σικόρα