Άλμπα Β.-Μακάμπι 71-106: Με σπασμένα φρένα (video)

Ο ΜΠΟΝΖΙ ΚΟΛΣΟΝ ΤΗΣ ΜΑΚΑΜΠΙ

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε ευρεία νίκη στην έδρα της Άλμπα Βερολίνου και έφτασε τις 14 στην εφετινή διοργάνωση της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Οντέντ Κάτας ξεπέρασε με μεγάλη ευκολία το εμπόδιο της Άλμπα Βερολίνου με 71-106 και πλέον μετρά 14 νίκες στην εφετινή διοργάνωση, έπειτα από 27 αναμετρήσεις και βρίσκεται στην 10η θέση. Η Άλμπα Βερολίνου, των 22 ηττών, πλέον κάνει… παρέα με την Βιλερμπάν στην ουρά του βαθμολογικού πίνακα.

Εξαιρετικό ξεκίνημα στο παιχνίδι για την Μακάμπι Τελ Αβίβ η οποία σκόραρε 27 πόντους, ενώ ταυτόχρονα δέχθηκε 15 από την Άλμπα Βερολίνου, με τον Μπόνζι Κόλσον να σκοράρει 12 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν από τα πιο… γεμάτα της εφετινής διοργάνωσης, με τις δύο ομάδας να σκοράρουν συνολικά 53 πόντους! Με το επί μέρους σκορ να μοιράζεται στο 23-30 υπέρ της Μακάμπι, οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 38-57 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Μακάμπι Τελ Αβίβ δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι. Οι Ισραηλινοί σκόραραν 30 πόντους στην τρίτη περίοδο (όσους και στην δεύτερη) και με την Άλμπα Βεορλίνου να πετυχαίνει 18, το σκορ στην λήξη της τρίτης περιόδου ήταν στο 56-87. Στην τελευταία περίοδο η Μακάμπι έριξε τον ρυθμό της και με 19 πόντους υπέρ και 15 κατά πήρε τη νίκη με 71-106.

Κορυφαίος για την Μακάμπι Τελ Αβίβ ο Τζέιμς Γουέμπ με 17 πόντους (5/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές) και έξι ριμπάουντ. Για την Άλμπα Βερολίνου ξεχώρισε ο Γιόχανς Τίμαν με 14 πόντους (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή), πέντε ριμπάουντ και μία ασίστ.

Δεκάλεπτα: 15-27, 38-57, 56-87, 71-106