Bίρτους Μπολόνια-Βαλένθια 87-74: Εύκολα και χωρίς Σενγκέλια… (video)

Νίκη για τη Βίρτους Μπολόνια

Με συνοπτικές διαδικασίες έφτασε την Πέμπτη (29/2) η Βίρτους Μπολόνια στη 17η φετινή της νίκη στη Εuroleague, επικρατώντας εντός έδρας της Βαλένθια με 87-74.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι από το δεύτερο δεκάλεπτο και ύστερα κυριάρχησε, παρά το ότι έπαιξε χωρίς τον Τορνίκε Σενγκέλια, ο οποίος τραυματίστηκε στην πρώτη περίοδο και έπαιξε μόλις 6 λεπτά και κάτι… ψιλά.

Οι Ισπανοί δεν ήταν ανταγωνιστικοί και μοιραία το ρεκόρ τους πήγε στο 13-14 μετά την 27η αγωνιστική.

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο υπήρξε μάχη στην Μπολόνια, με τη Βαλένθια στο +2 (18-20), αλλά η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στη Βίρτους.

Καλές επιλογές στην επίθεση, εξαιρετική άμυνα και με πλουραλισμό στο σκοράρισμα το ημίχρονο έκλεισε στο +12 (44-32) για τους γηπεδούχους, που συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα την κατάσταση στο δεύτερο μέρος.

Η διαφορά έφτασε και στο +17 (86-69), με τη Βίρτους να πηγαίνει στο 17-10 και είναι όλο και πιο κοντά στα play off, κυνηγώντας και το πλεονέκτημα έδρας.

Mπελινέλι με 16 πόντους, Μίκεϊ με 14, Κορντινιέ με 12 και Λούντμπεργκ με 11 ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Ιταλών, ενώ για τη Βαλένθια ήταν μόνος και αβοήθητος ο Κρις Τζόουνς με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 44-32, 65-57, 87-74

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ 12 (1), Λούντμπεργκ 11 (1), Μπελινέλι 16 (2), Παγιόλα 9, Ντόμπριτς, Σενγκέλια, Χάκετ 5, Μίκι 14 (1), Πολονάρα 5 (1), Ζίζιτς 4, Ντάνστον 8, Αμπάς 3.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 5, Πουέρτο, Ρίβερς 7 (1), Πραντίγια 8, Άντερσον 4, Τζόουνς 20 (2/2 τρίποντα), Ίνγκλις 1, Γιόβιτς 5, Ρόμπερτσον, Οτζελέγιε 9, Πάνγκος 6 (2), Nτέιβις 9 (1).